Môžete ma aj zabiť, aj tak sám neodstúpim – kričí známy politik

Reči o krajine „v sračkách“, nemiestne vtipy a tiež parlamentom odhlasované uznesenie o klamstvách ministra financií. Takýto cirkus zažíva Česká republika

Zahraničie

Česká vládna kríza sa vyostruje, ale riešenie je stále v nedohľadne. Z ohlasovanej demisie vlády už nie je nič a hrá sa o hlavu ministra financií Andreja Babiša. Pre jeho aktuálne škandály s uniknutou nahrávkou kompromitujúceho rozhovoru s novinárom mimoriadne zasadala aj poslanecká snemovňa.

Bohuslav Sobotka: Český premiér naštartoval politickú krízu.
Bohuslav Sobotka: Český premiér naštartoval politickú krízu.
Profimedia

Bohuslav Sobotka: Český premiér je zvyčajnený uhladený, no pri debate s Babišom si nedával servítku pred ústa. Foto: profimedia.sk

Počas rokovania poslanci naozaj perlili a Babiš sa dušoval, že nemá v krajine vôbec žiadny vplyv a vedú proti nemu špinavú kampaň. Servítku pred ústa si nedáva ani inak uhladený premiér Bohuslav Sobotka.

Zabite ma!

Českí poslanci prijali skutočne historické uznesenie. Skonštatovali v ňom, že ich minister financií Andrej Babiš opakovane verejne klamal a zneužíval svoje médiá. Zároveň vyzvali prezidenta Miloša Zemana, aby ho bez zbytočných odkladov odvolal. Pán pražského Hradu sa totiž do tohto kroku nijako nehrnie, aj keď už má na stole oficiálny návrh premiéra Sobotku na Babišovo odvolanie z funkcie.

Pôvodom slovenský miliardár sa v pléne bránil naozaj húževnato a používal pri tom typický slovník všetkých politikov, ktorí majú problém – je to cielená kampaň, chcú ma zničiť...

Prezident: Miloš Zeman podporuje v aktuálnej kauze ministra Babiša.
Prezident: Miloš Zeman podporuje v aktuálnej kauze ministra Babiša.
Matej Kalina

Prezident: Miloš Zeman podporuje v aktuálnej kauze ministra Babiša. Foto: Matej Kalina

Pritom však bol niekoľkokrát aj trochu vtipný, napríklad keď o sebe hovoril v tretej osobe: „Cieľom je zavrieť Babiša, aby nebol v politike. A ak ma nezavrú, aj keď asi áno, lebo to sa dá dobre zorganizovať, tak ma zastrelia!“ Zároveň však emotívne dával najavo svoje odhodlanie vytrvať: „Môžete ma aj zabiť, ale nerezignujem a neodídem z politiky. Takú radosť vám neurobím.“

Naozaj vtipné...

Akoby poslanecká debata nebola dosť pikantná, došlo aj na vtipy. Niektoré boli myslené ako skutočné anekdoty a iné autor prednášal úplne vážne. S prvým sa predviedol minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. „Do električky nastúpi pán, ktorý je veľmi opitý. Ako sa tak potáca, zrazu ovracia iného cestujúceho priamo do lona. Ten na neho ihneď skríkne, že je prasa. A opilec len podotkne – ja že som prasa? Pozrite sa na seba...“ Minister vysvetlil, že presne takto sa cíti po prejave ministra Babiša.

Protesty: Politikárčenie ministra Babiša a prezidenta Zemana už začínajú mať Česi plné zuby. Zorganizovali viacero protestov, na ktorých žiadali ich odstúpenie.
Protesty: Politikárčenie ministra Babiša a prezidenta Zemana už začínajú mať Česi plné zuby. Zorganizovali viacero protestov, na ktorých žiadali ich odstúpenie.
Profimedia

Protesty: Politikárčenie ministra Babiša a prezidenta Zemana už začínajú mať Česi plné zuby. Zorganizovali viacero protestov, na ktorých žiadali ich odstúpenie.

Foto: profimedia.sk

Samotný Babiš zasa pobavil prítomných poslancov výrokom, ktorý myslel úplne vážne, ale z úst ministra financií, predsedu najpopulárnejšej strany Česka, miliardára, veľkopodnikateľa a donedávna aj mediálneho magnáta, vyznela skôr ako zlý žart: „Povedzte mi, akú politickú moc ja zneužívam? Veď ja žiadnu politickú moc nemám!“

Politické „sračky“

V divokej atmosfére sa pekne odviazal aj český premiér Sobotka. Už dávnejšie sa vyjadril, že Babiš „ojebal“ český štát na daniach a preto ho chce dnes odvolať. Aktuálne si zasa verbálne uľavil v rozhovore pre české Hospodárske noviny: „Hrozne ma to štve, pretože po troch rokoch, keď som mal pocit, že sme sa vydali dobrým smerom, tak sa opäť brodíme v nejakých sračkách alebo bahne.“

Dodal, že Andrej Babiš je autoritár, ktorý chce z Českej republiky urobiť svoju firmu a neštíti sa pritom žiadnych metód. Kritizoval aj prezidenta Zemana, ktorý sa Babiša zastáva. Podľa Sobotku majú prezident s ministrom financií postupovať koordinovane s cieľom posunúť Česko na východ.

Zemanovo a Babišovo spoločné videnie problému je cítiť aj z posledného vývoja udalostí. Prezident odmieta ministra financií odvolať, pretože mu v tom vraj bráni koaličná zmluva, ktorá sa ho však nijako nedotýka. Aby získal čas a alibi na tento postup na hrane ústavy, požiadal o stanovisko Ústavný súd. Podľa expertov ho však s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane, pretože českí ústavní sudcovia vraj nemôžu vykladať ústavu na požiadanie, iba rozhodovať o sporoch.

Andrej Babiš zas pohotovo vyhlásil, že síce stále platí, že sám neodstúpi, ale je ochotný sa „nechať odvolať“, ak sa k tomu prezident Zeman odhodlá a zároveň akceptuje jeho nástupcu na čele ministerstva financií, ktorého sám určí.

Zahraničie
  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].