Musel som dávať umelé dýchanie mŕtvole, napísal lekár o smrti maršala Rommela

Výpoveď lekára Friedricha Breiderhoffa zo 60-tych rokov detailne opisuje okolnosti smrti nemeckého vysokého vojenského dôstojníka Erwina Rommela. Nacisti mu neodpustili spoluúčasť pri atentáte na Hitlera.

Nezomrel na infarkt myokardu, otrávil sa kyanidom. Nemecký poľný maršal Erwin Rommel mohol pre Hitlerovu armádu urobiť nespočetné množstvo hrdinských činov, diktátori však zradu neodpúšťajú.

S pravdou o skutočnej smrti vysokého vojenského dôstojníka, ktorá vyšla na povrch až dlhé roky po druhej svetovej vojne, musel dlho žiť nemecký lekár Friedrich Brederhoff.

Jeho sedemstranová výpoveď, ktorú v roku 1960 napísal pre políciu v Kolíne nad Rýnom, sa našla v miestnom archíve. Píše v nej, ako ho nacisti nútili resuscitovať Rommelovu mŕtvolu, odstrániť zvratky a napísať do správy, že maršala skolil infarkt.

Nevydarený atentát

Nemecký dôstojník s prezývkou Púštna líška užil kapsulu s kyanidom 14. októbra 1944. Zaplietol sa totiž do sprisahania proti Hitlerovi. V júli 1944 mali v jeho stane vo východnom Prusku odpáliť bombu. Vodca však prežil a po zbabranom atentáte čakal sprisahancov osudový trest. Rommelovi prisľúbili, že jeho rodinu ušetria, keď spácha samovraždu.

Jeden z najlepších taktikov druhej svetovej vojny bol ospevovaný vo filmových týždenníkoch a uctievaný nemeckým obyvateľstvom. Nacisti si nemohli dovoliť, aby vyšlo najavo, že ho popravili. Zahrali preto cynickú komédiu, do ktorej zapojili lekára Friedricha Breiderhoffa.

Maršal Rommel (v strede) sa preslávil najmä počas ťaženia vo Francúzsku v roku 1940. Foto: wikipedia.org

Oživovanie mŕtvoly

V osudný deň doktora priviedli do vojenskej nemocnice v Ulme, kde bol vedúcim lekárom. Dvaja starší armádni dôstojníci mu prikázali, aby sa postaral o osobu, ktorá bola v aute.

„Keď som sa pozrel dnu, na zemi ležal Rommel. Jeho klobúk a palička ležali napravo od hornej polovice tela,“ napísal Breiderhoff vo výpovedi 22. júla 1960.

„Muž v civilnom odeve mi nariadil, aby som sa ho pokúsil resuscitovať a nech mi ani na um nepríde dať ostatným najavo, že je mŕtvy. Pichol som mu injekciu, masíroval srdce a dával mu umelé dýchanie, ako keby sa predtým topil. Bolo mi úplne jasné, že je mŕtvy, “ pokračuje Breiderhoff.

Potom jeden z esesákov kázal lekárovi odstrániť Rommelovi z úst zvratky. Vtedy našiel v maršalovom hrdle prázdnu kapsulu kyanidu. „Nariadili mi, aby som do úmrtného listu napísal infarkt myokardu. Vraj je to na príkaz vrchného velenia ozbrojených síl,“ píše Breiderhoff.

Esesák prikázal lekárovi zachovať mlčanlivosť, inak vraj ohrozí svoju rodinu a pocíti aj „iné dôsledky“. Demonštratívne pritom ukázal na pištoľ, ktorú mal položenú na stole, píše portál dailymail.co.uk.

Na úmrtný list sa teda dostalo konštatovanie: „Smrť v dôsledku infarktu utrpel v službách Ríše na západe.“ O štyri dni maršala Rommela pochovali ako vojnového hrdinu so všetkými štátnymi poctami. Priamo na pohrebe mu udelili titul Führerov generál.


VIDEO Plus 7 Dní