J.F. Kennedy mal pri sebe neustále svojho strážneho anjela, doktora Maxa Jacobsona, ktorý ho dopoval povzbudzujúcimi látkami.

Muž, ktorý ovládal Kennedyho: Šialený lekár dopoval amfetamínom elitu USA

Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Liz Taylor a ďalšie známe americké tváre boli v područí ošumelého nemeckého prisťahovalca. Od jeho „čarovných elixírov“ bol závislý aj americký prezident J.F. Kennedy, čo sa mu napokon stalo osudným.

John F. Kennedy, 35. prezident Spojených štátov amerických, ležal v apartmáne newyorského hotela Carlyle. Bol nahý a úplne mimo. Čo keby sem vtrhli zamestnanci hotela a reportéri?

Ešte skôr, než by prvý muž USA vybehol na chodbu a hľadal dámsku spoločnosť, dostal od lekára konskú dávku sedatív. Všetko pod dozorom príslušníkov tajnej služby, ktorí si uvedomovali, že situácia už ďalej nie je akceptovateľná.

CIA a ďalšie organizácie vo Washingtone boli presvedčené, že JFK je narkoman závislý od utlmujúcich liekov. Americký prezident trpel neznesiteľnými bolesťami chrbta a ďalšími zdravotnými problémami. Neustále sa dopoval látkami na potlačenie bolesti. Výsledkom boli psychotické poruchy, ako hypersexualita, narcizmus a paranoja.

Predstavitelia CIA, FBI, Pentagonu a viceprezident Lyndon Johnson teda v roku 1963 rozhodli, že najmocnejšieho muža na svete treba odstrániť. Tvrdí to nová kniha autorov Richarda Lertzmana a Williama Birnesa, ktorá vyjde v predvečer 50. výročia atentátu na J.F. Kennedyho.

Z mäsiarskeho syna Zázračný Max

Okrem ďalšej teórie o zavraždení amerického prezidenta však autori upriamujú pozornosť na postavu čudáckeho lekára Maxa Jacobsona, prezývaného Zázračný Max a Doktor Potrebný. Tvrdia o ňom, že v 60-tych rokoch realizoval svoje pokusy s halucinogénmi na elite americkej spoločnosti, vrátane šéfa exekutívy.

Rodák z Berlína bol z mäsiarskej rodiny, no upísal sa medicíne. Počas prvej svetovej vojny praxoval v nemocniciach a fascinovala ho najmä nová veda, biochémia. Po štúdiu začal experimentovať s metamfetamínom, látkou, ktorá zlepšovala náladu a stimulovala emócie.

Miešal ju s vitamínmi, enzýmami, placentami zvierat, krvnými sérami a hormónmi a vytváral tie najbizarnejšie elixíry, ktoré najskôr skúšal na sebe a potom predpisoval pacientom!

Celebritná klientela

Pre svoj židovský pôvod v strachu pred nacistami utiekol Jacobson v roku 1936 do Spojených štátov aj so svojimi kokteilami. V New Yorku rozbehol skromnú prax a ponúkal svoje „elixíry šťastia“. Čoskoro k jeho zákazníkom patrili celebrity najvyššieho rangu: Mária Callas, Leonard Bernstein, teta Georgea Clooneyho Rosemary či Eddie Fisher a Ingrid Bergmanová.

Reputáciu si lekár budoval aj záchranou spevákov, ktorí stratili hlas či spisovateľmi, ktorých prestala kopať múza. „Som voľný ako vták,“ vyhlásil dramatik Tennessee Williams, keď užil „vitamín“ doktora Jacobsona.

Ďalšia pacientka opísala účinky liekov ako orgastické. Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor a Judy Garland, všetci žiadali o liečbu.

Triumf uboleného politika

V roku 1960 tajne zaklopal na Jacobsonove dvere aj ambiciózny politik. Johna F. Kennedyho mučili silné bolesti chrbta a ochabujúca kondícia. Ošumelý doktor ho vzal do laboratória, priniesol fľaštičku s obsahom, ktorým naplnil injekčnú striekačku a bez okolkov vbodol ihlu do Kennedyho.

Účinok sa dostavil okamžite. Metamfetamín aplikovaný priamo do žily spôsobil, že Kennedy bol zrazu čulejší, silnejší a bolesť bola preč.

Ďalšiu injekciu mu pichol priamo do hrdla tesne pred televíznou debatou s Richardom Nixonom. Energický, charizmatický a kreatívny JFK súperom doslova „vytrel podlahu“ a krátko nato vyhral prezidentské voľby.

Kennedy verzus Nixon: Legendárna debata vošla do dejín a odrazila sa aj na výsledkoch volieb. Foto: wikipedia.org

Doktor Moc

Čoskoro sa však ukázala odvrátená strana mince. Pomoc od Zázračného Maxa potreboval Kennedy čoraz častejšie. Nemecký lekár sa stal jeho pravou rukou. Hoci oficiálne navštívil Biely dom tridsaťkrát, v skutočnosti bol pravidelným prezidentovým spoločníkom, píše portál britského denníka Daily Mail.

Zúčastnil sa inaugurácie, sprevádzal ho na vrcholných summitoch s poprednými svetovými politikmi i na palube Air Force One. Bol aj na oslave narodenín, kde mu legendárne blahoželanie v podobe piesne Happy Birthday predniesla Marilyn Monroe. Mimochodom, ďalšia z klientiek Doktora Potrebného.

„Jacobson de facto kontroloval najmocnejšieho muža na svete. Miloval moc, ktorú mal nad ľuďmi. Spôsob, akým sa pozeral, nútil ostatných cítiť pred ním pokoru ako pred Bohom,“ píšu autori knihy.

Lekár nikdy pacientov nevyšetroval a nestanovoval diagnózy. Vytiahol iba striekačku. Krémy, ktoré vymýšľal, liečili podľa neho všetko – od akné až po rakovinu. „Nešlo mu o peniaze, iba o to, aby boli ľudia na ňom závislí,“ píše sa v knihe. Najväčším skalpom bol práve J.F. Kennedy.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].