Shin sa síce dnes už usmieva, nad Kimom (vpravo) však ešte nezvíťazil.

Muž utiekol z gulagu v Severnej Kórei, Kim ho vydiera vlastným otcom

Utrpenie mladého utečenca z hrôzostrašných pracovných táborov v KĽDR nie je na konci. Kim Čong-un vyrukoval s ťažkými zbraňami.

Severokórejčanovi Shin Dong-Hyukovi sa podarilo utiecť z jedného z obávaných pracovných táborov. Teraz sa bojí o osud svojho otca, ktorého zazrel v propagandistickom videu. Verí, že by sa vodca Kim Čong-un mohol na ňom pomstiť, ak bude Shin v emigrácii vykresľovať zverstvá Kimovho režimu.

Neuveriteľný príbeh 32-ročného muža vychádza v novej knihe s názvom Útek z tábora 14. Shin sa narodil priamo v gulagu a desaťročia nepoznal nič iné. Od malička čelil ťažkej práci, bitke a mučeniu. Keď sa jeho matka s bratom pokúsili ukoristiť dvojitú dávku potravy, čakala ich poprava.

Čítajte viac:

Smrť pre hollywoodske filmy: Táto žena unikla z pazúrov Kim Čong-una

Vráť sa, synak

V roku 2005 sa Shinovi z tábora podarilo ujsť. Dlho si myslel, že jeho otec je mŕtvy. Kým ho neuvidel na propagandistickom videu z KĽDR. Starší muž sediaci v jednoducho zariadenej obývačke syna žiada o sebareflexiu a vyzýva ho, aby sa „vrátil na náručia vládnucej Robotníckej strany“.

Vo videu s názvom Pravda a lži je Shin vykreslený ako zločinec, ktorý v Severnej Kórei porušoval zákon. „Bol lenivý a nespoľahlivý. Pracoval v bani, ale potom znásilnil 13-ročné dievča a utiekol, lebo sa bál trestu. Teraz zámerne šíri nepravdivé informácie o KĽDR,“ dozvedel sa o sebe Shin z videa.

Pozrite si video:

„Diktátor drží môjho otca ako rukojemníka,“ myslí si utečenec, ktorý žije aktuálne v juhokórejskej metropole Soul. „Nikdy som si nemyslel, že budem niekedy Severnej Kórei vďačný, ale teraz som, pretože mi ukázala, že môj otec je stále nažive,“ vyhlásil.

Zároveň má oňho strach. „Ak nebudem mlčať, možno ho zabijú,“ konštatuje, no vzápätí dodáva: „Bez ohľadu na to, čo diktátor spraví môjmu otcovi, nemôže nás umlčať.“

Gulagy väznia i deti

Zločiny Kim Čong-una nemôže Shin nijako dokázať. O praktikách režimu však svedčia jeho jazvy na tele a tiež výpovede ďalších Severokórejčanov, ktorým sa podarilo utiecť z gulagov. Existenciu pracovných táborov, ktoré Pchjongjang popiera, navyše potvrdili aj satelitné snímky. Počet väzňov sa odhaduje na 130 tisíc, vrátane detí.

Čítajte viac:

Stalin by bol pyšný: Novodobé gulagy v Severnej Kórei väznia 130 tisíc ľudí, aj deti!

Severná Kórea je v súčasnosti v kontakte s Organizáciou Spojených národov, aby sa vyhla vyšetrovaniu porušovania ľudských práv a obvineniam zo strany Medzinárodného trestného súdu.

Režim tvrdí, že obvinenia založené na svedectvách Shin Dong-Hyuka a ďalších svedkov sú „divoké výmysly nepriateľských síl“, ktoré chcú ohroziť vládu v Pchjongjangu, konštatuje nemecký portál focus.de.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní