Rozprávka Poslední z Aporveru ostala nezrealizovaná. Česi tvrdia, že za to môže slovenská firma Farbyka Marka Veselického (vľavo), ktorá prestala platiť.

My nemáme filmový megakomplex, Česi film: Za všetkým je ten istý muž

Česká polícia vyšetruje, kam zmizli peniaze určené na veľkofilm Poslední z Aporveru. Fantazijná rozprávka sa začala natáčať v Česku v roku 2006 a do kín mala prísť na jeseň 2013.

Jedným z koproducentov českého celovečerného sci-fi filmu Poslední z Aporveru s rozpočtom takmer štvrť miliardy českých korún (deväť miliónov eur) je známa slovenská postavička zo sveta filmu Marek Veselický. Ten posledné roky múti vodu najmä svojím megalomanským projektom filmových štúdií v poliach za Jarovcami, ktorý je stále iba na papieri a v jeho hlave.

Informovali sme o ňom v roku 2014. Pre neuhradené pohľadávky však jeho niekdajšiu firmu zrejme onedlho môžu navštíviť exekútori a vyšetruje ju aj česká polícia. Veselický a jeho bývalá firma Farbyka totiž nevrátili peniaze štátnemu Audiovizuálnemu fondu.

Namiesto filmu dlhy

„Spoločnosť Farbyka, ktorej bol pán Veselický spoločníkom aj konateľom, dostala od Audiovizuálneho fondu na základe odporúčania odbornej komisie v roku 2010 dotáciu na produkciu dlhometrážneho filmu Poslední z Aporveru - pracovný názov bol vtedy Posledné deti Aporveru - v sume 80-tisíc eur.

Túto dotáciu spoločnosť Farbyka fondu aj vyúčtovala ako použitú na určený účel - teda na časť produkčných prác súvisiacich s realizáciou tohto diela.

Ako vecný výstup z poskytnutej dotácie spoločnosť Farbyka odovzdala zvukovoobrazový záznam s časťou nakrúteného diela. V roku 2013 potom spoločnosť Farbyka požiadala o dotáciu na dokončenie diela a na základe vtedy ešte pozitívnych vyjadrení koprodukčného partnera aj podľa odporúčania odbornej komisie fond rozhodol o poskytnutí druhej dotácie v sume 30-tisíc eur, ktorá bola určená na dokončenie diela. Pri vyúčtovaní tejto dotácie nám mal prijímateľ odovzdať už hotové dielo vo verzii určenej do distribúcie,“ vysvetľuje šéf Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák.

Podľa neho z tejto druhej dotácie fond na základe zmluvy vyplatil firme Farbyka sumu 13 500 eur. „Keďže k dokončeniu diela vzhľadom na rozpory medzi koproducentmi nedošlo, spoločnosť Farbyka nám písomne oznámila, že odstupuje od realizácie projektu. Preto sme ju v júni 2014 písomne vyzvali, aby nám vrátila vyplatenú časť dotácie 13 500 eur."

"Zatiaľ Farbyka túto sumu na účet fondu neuhradila a evidujeme ju preto ako nevysporiadanú pohľadávku,“ dodal Šmatlák s tým, že vymáhanie pohľadávky zrejme budú musieť posunúť exekútorom, keďže komunikácia je viac ako komplikovaná.

Navyše, Marek Veselický od júna tohto roku už nie je konateľom ani spoločníkom v spomínanej spoločnosti. Či zo svojej firmy oficiálne odišiel predtým, než Audiovizuálny fond požiadal Farbyku o vrátenie peňazí, alebo až potom, známe nie je.

Čítajte viac:

Z megakomplexu je megapodvod: Filmové štúdiá na Slovensku nepostavili

Riskantný projekt

Fantazijná rozprávka Poslední z Aporveru sa začala natáčať v Česku v roku 2006 a do kín mala prísť na jeseň 2013. Celkový rozpočet na film mal dosiahnuť neuveriteľných 240 miliónov českých korún.

Príbeh o aporverskej flóre a o boji obyvateľov bájnej krajiny so zlom by sa tak stal najdrahším filmom v dejinách česko- slovenskej kinematografie. Autormi scenára boli Tomáš Krejčí, Jana Ozoráková a Michal Zelenka, režíroval ho Tomáš Krejčí.

Na financovaní sa podieľala aj vtedy ešte Veselického spoločnosť Farbyka. Okrem spomínaných 80-tisíc eur zo slovenského Audiovizuálneho fondu mal podľa zmluvy Veselický a jeho firma prispieť na film vlastnými peniazmi - najmenej 40-tisíc eurami. Nakrútenie snímky finančne podporil aj český Štátny fond kinematografie.

Lenže, ako to už býva pri podobne ambicióznych projektoch, situácia pri tvorbe filmu sa skomplikovala. Film dokončený nebol, jeho tvorcovia na výzvy, aby zdokladovali použitie štátnych peňazí, akosi prestali reagovať. Český Štátny fond kinematografie si dal urobiť znalecké posudky a nadobudol podozrenie, že mohlo dôjsť k dotačnému podvodu.

Riaditeľka fondu Helena Bezděk Fraňková však mohla skontrolovať iba účty priamo súvisiace s peniazmi od štátu. A tak Štátny fond kinematografie podal trestné oznámenie na producentov filmu a odovzdal na jar roku 2014 vec do rúk českej polície. Iba tá totiž mohla mať prístup aj k účtom ostatných koproducentov.

Riaditeľka Fraňková sa domnievala, že pri financovaní filmu išlo o umelé transakcie, aby sa zvyšovala suma dvadsaťpercentnej vratky, ktorú mali filmári dostať späť od štátu, ak minú peniaze pri natáčaní v Česku.

„Tok peňazí bol neprehľadný a polícia prípad stále vyšetruje,“ potvrdil nám krátko pred Vianocami Marek Loskot z českého filmárskeho fondu, ktorý šikovných tvorcov dotoval desiatimi miliónmi českých korún (37-tisíc eur). Dokončenie filmu, ktorý mal byť hotový na jeseň 2013, tvorcovia odsúvali na čoraz neskorší termín.

Režisér Krejčí tvrdil, že problémy sa začali vo chvíli, keď si slovenský koproducent filmu Marek Veselický a jeho spoločnosť Farbyka prestali plniť svoje povinnosti. Veselický podľa Krejčího mal nedoplatok osem miliónov českých korún (29-tisíc eur), ktorý vyplynul z koprodukčnej zmluvy. Podľa jeho vyjadrení pre české médiá podal na slovenských koproducentov dve trestné oznámenia.

Druhá tranža

V roku 2013 Farbyka požiadala slovenský Audiovizuálny fond o ďalšiu dotáciu. Opäť požadovala 80-tisíc eur, fond však už bol prísnejší. Podľa hodnotenia jedného z členov komisie bol projekt v scenáristickej podobe málo zrozumiteľný a nemal ujasnené financovanie. Ani sa niet čo čudovať, pretože film mal podľa oficiálneho filmového portálu až 45 verzií scenára!

Ďalší hodnotitelia si zase mysleli, že tvorcovia majú príliš veľké ambície, projekt je rizikový a pôsobí nedôveryhodne. Navyše, žiadateľ hodnotiacu komisiu neupozornil na spor s koprodukčným partnerom. Napriek tomu všetkému schválil fond dotáciu v sume 30-tisíc eur, z ktorých Farbyka vyčerpala spomínaných 13 500 eur.

Pre nedokončený film však napokon Audiovizuálny fond vyzval Farbyku a Marka Veselického, aby peniaze zo štátnej podpory vrátili naspäť do štátnej kasy. Nestalo sa.

V júni tohto roku producent Veselický zdúchol z vlastnej firmy, prenechal ju novému majiteľovi a spoločnosť sa z centra mesta presťahovala na Račiansku ulicu. Oslovili sme aj Marka Veselického, no ten akékoľvek pochybenia popiera.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].