Ľudia po požití flakky trpia bludmi, halucináciami a paranojou.

Myslíte si, že ste satan i Boh! Svet straší nová syntetická droga

Na Floride naberá na popularite nová droga. Ľudia sú po nej ako pomätení. Scén ako z apokalyptických sci-fi filmov sa v južnej Floride odohralo od konca roku 2014 viacero.

Hovoria jej gravel - štrk - alebo častejšie flakka, čo je skomolenina španielskeho la flac -„atraktívna štíhla žena, ktorá očarí každého, koho stretne“.

V skutočnosti však má s krásou aj so Španielskom pramálo spoločné. Flakka je totiž nová syntetická droga z Číny, ktorá v posledných mesiacoch desí predovšetkým americké štáty Floridu, Texas a Ohio. Dôvodov je hneď niekoľko.

Droga je nielen silno návyková, ale aj extrémne lacná, čo významne rozširuje okruh jej užívateľov. Dovoliť si ju môže v podstate každý. Vzhľadom na zloženie ju prirovnávajú k „tanečným drogám“ typu extázy, no na človeka má oveľa drastickejší vplyv.

Podľa varovného článku v magazíne Forbes už pri krátkom užívaní vyvoláva ťažké paranoidné halucinácie a úzkosť. Na ich konci býva šialenstvo aj smrť.

Nahí blázni

Mladý muž uteká zo svojho domu v Miami. V jednom okamihu začne zo seba strhávať oblečenie, zúrivo vreští a kričí. Piatim policajtom sa ho ledva podarí spacifikovať, ako spomínali neskôr, vládol nadľudskou silou. Bojoval totiž o život so strašidelnými víziami.

Bol príšerne spotený, doslova z neho lialo, rukami sa zaháňal po neviditeľných objektoch, ktoré sledoval kmitajúcimi vytreštenými očami. Jeho správanie je známe ako excitované delírium a môže zaň flakka, ktorú muž krátko predtým vyfajčil.

Podobných scén ako z apokalyptických sci-fi filmov sa v južnej Floride odohralo od konca roku 2014 viacero. V hlavnej úlohe bol vždy excitovaný pološialený jedinec, často nahý.

Raz sa dobýjal na policajnú stanicu a takmer rozmlátil protihurikánové dvere, inokedy sa chystal skočiť z vysokej stavby alebo len na zadku poskakoval po chodníku a zaháňal imaginárnych nepriateľov.

„Ešte do začiatku tohto roka bol kráľom večierkov kokaín. Flakka, ktorá sa podáva vo forme bieleho prášku naplneného do malých kapsúl, je na najlepšej ceste nahradiť ho,“ povedal pre Reuters William Schwartz, americký detektív, ktorý sa dlhodobo venuje problematike obchodu s drogami.

Čítajte viac:

Odpadávanie mäsa zaživa a rýchla smrť: Nebezpečná droga krokodíl láka nízkou cenou

Rajom flakky je mesto Miami, kde tvorí tridsaťštyri percent všetkých drog zhabaných tento rok. Nová droga zároveň stlačila spotrebu kokaínu. „To je prvý raz počas mojej služby, čo ho niečo porazilo,“ dodal Schwartz.

Nečudo. Na rozdiel od kokaínu je totiž flakka podstatne lacnejšia a dostupnejšia. Drogu, ktorá do Ameriky prichádza z Pakistanu a z Číny, kde je dokonca legálna, si díleri môžu diskrétne zaobstarať cez internet ako „výskumnú chemikáliu“.

Za kilogram flakky zaplatia pritom smiešnych 1 500 dolárov - na ulici toto množstvo predajú za 50-tisíc. Jedna kapsula s kryštalickou bielou látkou, ktorá sa dá vyfajčiť, prehltnúť či aplikovať striekačkou, pritom údajne vyjde na päť dolárov. Preto ju občas prezývajú aj „päťdolárové šialenstvo“.

Bludy aj smrť

Presné pôsobenie flakky nie je zatiaľ známe. Pravdepodobne však ovplyvňuje produkciu dopamínu - spôsobuje euforické pocity - a norepinefrínu - zvyšuje krvný tlak a zrýchľuje srdce. Účinky - eufória, excitovanosť a nadľudská sila - môžu trvať od troch do štyroch hodín, lekári však varujú, že prvoužívatelia sa do normálneho stavu mysle dostanú až po štyroch dňoch.

Tí, čo flakku užívajú opakovane, dokonca až po dvoch týždňoch. Podľa Petra Ventera, psychiatra z nemocnice Fort Lauderdale, po vyprchaní eufórie prichádza stav upokojenia, ktorý často prechádza až do odovzdanosti a depresie. Za nimi nasleduje vysoká túžba „šľahnúť si“ opäť.

„Máme tu jedno sotva dvadsaťročné dievča. Flakka u nej vyvolala symptómy podobné mŕtvici alebo krvácaniu do mozgu. Dnes nedokáže hovoriť ani chodiť, nikoho nespoznáva.“ V máji zas polícia zadržala v Orlande nahé, zakrvavené 17-ročné dievča, ktoré bežalo po ulici a kričalo: „Ja som Boh! Som Satan!“

„Sú presvedčení, že ich prenasledujú zvieratá alebo ľudia a snažia sa ich zabiť,“ vysvetľuje James Hall z Nova Southeastern University. Dodal, že iba v Browardskom okrese na Floride zomrelo za posledný mesiac na predávkovanie flakkou dvadsaťsedem ľudí. „Je to najintenzívnejší a najrýchlejšie sa rozvíjajúci drogový problém od príchodu kreku v osemdesiatych rokoch.“

Najhoršia zo všetkých

Pre svoju dostupnosť sa flakka rýchlo rozšírila najmä v chudobných štvrtiach. „Je to lacná droga so silnými účinkami. Takže ľudia, ktorí nemajú z čoho - a často ani prečo - žiť, po nej ochotne siahajú. Poskytne im oveľa viac ako tráva alebo kokaín. A nemusia minúť toľko peňazí,“ hovorí Bobby Henry, mladý Američan z Floridy, ktorý sa prostredníctvom internetu rozhodol bojovať proti flakke.

Nedávno napríklad zverejnil video, kde ukazuje premočené dievča stojace v daždi, škrečiace a lomcujúce plotom. „To je to, čo flakka robí v našej hlave,“ hovorí v klipe. Sedemnásťročná Stephanie z Miami vie o tom svoje.

V polovici júna ju halucinácie spôsobené flakkou dohnali k skoku z mosta. Prežila a teraz sa snaží od užívania odradiť ostatných. „Mala som paranoju, bola som vydesená, videla som veci a počula hlasy,“ povedalo pre NBC Miami dievča, ktoré so závislosťou od drog a alkoholu zápasí od trinástich.

Ako mnoho užívateľov flakky, Stephanie netušila, že v marihuanovom jointe, ktorý jej ponúkli známi, je flakka. Čoskoro sa od nej stala silne závislou. Odišla z domu a aby zarobila peniaze na drogy, robila prostitútku v Pompano Beach.

„Všetci tam boli závislí,“ vraví. „Díleri dávali dievčatám flakku, a tie pre nich pracovali, aby dostali ďalšiu dávku.“ Keď raz prefetovala všetky peniaze, pasáci sa jej vyhrážali, že ju zabijú. Prenasledovaná halucináciami v kombinácii so skutočnými hrozbami skočila z mosta do rieky.

Ako spomína, v jednej chvíli mala vraj pocit, že dokáže dýchať pod vodou. „Myslela som si, že som mŕtva, ale zobudila som sa v nemocnici. Môj boj so závislosťou sa však len začína,“ hovorí Stephanie.

A dodáva: „Flakku som užívala iba tri mesiace, ale boli to najhoršie a najstrašidelnejšie pocity, aké som kedy zažila. A verte mi, že vo svojom živote som brala množstvo všelijakého svinstva.“

Keď kúpeľová soľ nie je na kúpanie

Flakka nie je zďaleka jedinou syntetickou drogou, ktorá v posledných rokoch máta Spojené štáty. V máji 2012 vydesil Miami nezvyčajný prípad. Konflikt dvoch nahých mužov uprostred cyklistického chodníka museli privolaní policajti ukončiť usmrtením jedného z bitkárov. Ten totiž začal svojho soka zúrivo hrýzť do tváre a trhať mu z nej mäso.

Na výzvy nereagoval, ba nezastavilo ho, ani keď do neho policajti strelili. Druhý výstrel ho usmrtil, no neprežila ani jeho obeť. Muž, ktorý v podstate prišiel o tvár, svojim zraneniam zakrátko podľahol.

Za brutálnym kanibalským útokom stála tiež droga. Hovorí sa jej „kúpeľová soľ“, je obľúbená v americkom námorníctve a v roku 2012 stála za sériou podobných kanibalských útokov. Jej riziko - rovnako ako pri flakke - je, že môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu.

„Paranojou a skreslenými predstavami trpia ľudia často celé týždne po tom, čo drogu vylúčia,“ povedal pre server Forbes.com poručík George Loeffler, vedúci psychiatrického oddelenia v Námorníckom zdravotníckom stredisku v San Diegu.

Aby armáda zabránila alebo aspoň znížila užívanie tejto drogy medzi vojakmi, vytvorilo lekárske centrum námorníctva špeciálnu stránku, kde ukazujú všetky štádiá, ktorými človek prechádza, keď si drogu vezme.

Opatrnosť má svoje dôvody. Drogy sú medzi americkými námorníkmi čoraz obľúbenejšie a vynachádzaví „chemici“ pripravujú stále nové a nové zlúčeniny. Armáda pritom stále ťahá za kratší koniec - nestíha testy prispôsobovať novým výrobkom, ktoré prichádzajú na trh.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní