Na Božskom ostrove sa môžete hodiny prechádzať po pláži úplne sami

Tisícročný strom, Budhov spev aj princezná, ktorá sa vrátila zo záhrobia. Vitajte na čínskom Putuó-šane

Iba pol dňa cesty od rušného a preplneného dvadsaťmiliónového Šanghaja vo Východočínskom mori leží čarovný kus zeme, Číňanmi nazývaný Božský ostrov. Hornatý Putuó-šan porastený bujnou zeleňou s množstvom starobylých chrámov, preniknutý liečivým vzduchom a presiaknutý slastnými vôňami kvetín. Nie, nepreháňame, veď práve na Putuó-šane sídli bohyňa milosrdenstva, láskavá Kuan-jin.

Ako z čínskych malieb

Už cesta zo Šanghaja na Putuó-šan je predohrou krásneho cestovateľského zážitku. Najprv po moste dlhom 35 kilometrov - najdlhšou stavbou svojho druhu na svete vedúcou ponad more - prekonávame zátoku Chang-čou. Potom vďaka kratším, no tiež úchvatným architektonickým dielam „skáčeme“ z ostrova na ostrov a postupujeme do hĺbky subtropického súostrovia Čou-šan.

Náš autobus prechádza viac než sto metrov nad morskou hladinou, v hĺbke sledujeme rybárske lode i rozmerné nákladné plavidlá naložené kontajnermi, zatiaľ čo zvodidlá sa nám zdajú krehké a nepríjemne nízke. Putuó-šan delí od zvyšku súostrovia štvorkilometrový prieliv, preto záverečnú fázu cesty absolvujeme v dvojposchodovej výletnej lodi prevážajúcej najmä pútnikov z rôznych častí „ľudovej republiky“. „Putuó-šan s jeho najvyššou horou patrí medzi štyri posvätné vrchy čínskeho budhizmu. Pútnici sem prichádzajú už viac než tisíc rokov, viacerí významní duchovní tu v priebehu stáročí mali zriadené svoje pustovne. Keď vystúpite, všade pocítite akúsi dokonalosť a prácu vyššej sily,“ s bázňou v hlase, avšak prekvapujúco dobrou angličtinou, tvrdí pán v stredných rokoch, bankový úradník z veľkomesta Nanking. Zároveň sa spolu pozeráme na monumentálnu sochu bohyne Kuan-jin - osvietenú bytosť, niekdajšiu princeznú, ktorá sa podľa legendy vrátila z ríše mŕtvych, aby pomohla svojmu otcovi dostať sa zo smrteľnej choroby, hoci práve on ju dal predtým zavraždiť. V závere krátkej plavby rozpoznávame koleso neustáleho putovania a znovuzrodenia v ľavej dlani pozlátenej Kuan-jin. Na Putuó-šane platí zákaz takmer akejkoľvek dopravy, pútnikov po ostrove prepravujú mikrobusy, dokonca i bicykle môžu používať iba miestni obyvatelia, ktorých tu žije približne tritisíc.

Najlepšie možnosti spoznávania miestnych zákutí však ponúka chôdza. Atmosféra ostrova pripomína výjavy zo starobylých čínskych malieb - jemný dážď strieda lejak, napokon sa mračná trhajú a ustupujú slnku. Ako sa voda vyparuje z miestnych lesov, stáročné chrámy obkolesené zeleňou pôsobia ešte tajomnejšie a mystickejšie. Mnohé vznikli v prosperujúcich časoch dynastie Ming približne pred štyrmi či piatimi storočiami, základy niektorých na svojich miestach stáli už pred rokom 1000. Chodníky občas vedú hustým bambusovým porastom, v jemnom vánku ich listy charakteristicky šumia.

Tisícročný gáfrovník

Voľné priestranstvá medzi jednotlivými kláštormi a chrámami vypĺňajú menšie i rozľahlé vodné plochy a umelé jazerá. Občas na ich hladine pristane štíhla volavka. Pár týchto elegantných vtákov sledujeme, keď s roztiahnutými krídlami a ohnutým dlhým krkom presvištia okolo kamennej pagody. Bohatú flóru naokolo tvoria mnohé druhy statných stromov, predovšetkým vždyzelené gáfrovníky využívané v liečiteľstve, ale aj ginká či fikusy, elegantné ihličnaté nohovce a palmy.

Ak chodník smeruje k nejakému zo stromov, chodec musí využiť malú obchádzku, mostík či schody popod konár. Pravidlá zväčša určuje príroda. Zastavujeme sa pri približne tisícročnom starom gáfrovníku, s korunou širokou neuveriteľných 40 metrov a kmeňom s priemerom viac než dva metre. Konáre tejto gigantickej dreviny pripomínajú vztýčené končatiny akéhosi mnohorukého obra. Útly vráskavý starček s veselou iskrou v očiach nás upozorňuje na neprestajný kolobeh života, keď ukazuje, ako z obrovského pňa vyrastá výhonok. Neraz spomíname na slová o dokonalosti,harmónii a diele vyšších síl, ktoré sme počuli počas našej plavby na ostrov.

Budhov spev

Na nádvoriach i sálach všetkých chrámov - zhodne zasvätených milosrdnej ochrankyni - sa striedajú davy veriacich. Ľudia kľačia pred sochami bohyne, mnohí prinášajú finančné dary. Pútnici majú zväčša naponáhlo, chcú totiž v priebehu dňa navštíviť toho čo najviac, keďže ich pobyt na ostrove je väčšinou krátky. Úklon, blesková modlitba a ide sa ďalej. Navyše pokladajú za správne všade zanechať aspoň skromný dar a na tento účel majú vo vreckách rozmenené peniaze na najmenšie čínske bankovky - jednojüanovky.

Kuan-jin totiž vypočuje prosby a náreky trpiacich, navyše ochraňuje matky a ich deti. Kult Kuan-jin nám nápadne pripomína uctievanie Panny Márie v našich európskych končinách. Skutočne bol čiastočne poznačený príchodom španielskych či portugalských misionárov a kolonizátorov do Východnej Ázie v 16. storočí. Našťastie nás čas netlačí a vychutnávame si aj menej navštevované miesta, neraz ukryté v lesíkoch povedľa hlavných chodníkov. Čarovné sú najmä malé temné jaskyne nasiaknuté aromatickým pachom vonných tyčiniek, prirodzene, aj v nich objavujeme malé podobizne Kuan- jin. Do jednej z jaskýň dolieha hluk vĺn rozbíjajúcich sa o neďaleké skalnaté pobrežie. Obyvatelia ostrova tvrdia, že zvuk vodnej masy pripomína prenikavý spev Budhu. Z inej štrbiny medzi skalami, pár stoviek metrov ďalej, vyviera prameň. V minulosti podľa legendy poskytoval živú vodu, alchymisti z nej vraj dokonca vyrábali zázračné tabletky nesmrteľnosti.

Lesy a pláže

Domáci obyvatelia žijú v dedine na južnej strane ostrova, predelenej úzkym zalesneným horským hrebeňom. Počas večerov sem párkrát zájdeme, časť skromných pohostinstiev ponúka návštevníkom rybie špeciality. Stačí ukázať na nejakú z rýb či chobotníc a o pár desiatok minút máte pokrm na stole. V dedine s fádnymi neomietnutými bytovkami zažívame jedinú zlú skúsenosť inak s veľmi milými ľuďmi z ostrova Putuó-šan. Ulovené morské živočíchy nielenže držia natlačené v malých plastových lavóroch, ale pracovníci reštaurácií s nimi často zaobchádzajú kruto.

Na chodníku vidíme vyhodeného malého úhora, ako lapá vzduch, pričom pomaly zomiera. Aj preto radšej volíme vegetariánsku stravu v stánkoch pri prístave. Po desiatej hodine celý ostrov pôsobí vyľudnene, keďže pútnici už odpočívajú v hoteloch a ubytovniach. Osamotení kráčame na izbu, nočnú prechádzku nám uľahčujú pouličné lampy vyzdobené pozlátenými svastikami - náboženskými symbolmi harmónie.

Na streche ostrova

K chrámu pod najvyšším bodom celého ostrova, do výšky takmer tristo metrov nad morom, vedie 1 034 vysokých schodov. Pri strmom výstupe ich pozorne počítame. Niektorí veriaci pokľaknú po každom treťom schode, aby sa pomodlili. Dokonca nosia špeciálne návleky a chrániče. „More dodnes ovplyvňuje tunajší život, občas sa stane, že lode na Putuó-šan nepremávajú niekoľko dní.

Pútnici tu uviaznu alebo sem vôbec nedocestujú, čo je problém, ak máte pobyt presne naplánovaný,“ vraví predavač ovocia a sladkých jazmínových koláčov, pričom jeho slová nám prekladá jeden z usmievavých turistov zo Šanghaja. Z výšky pôsobí Putuó-šan takmer ako neobývaný, väčšinu stavieb totiž ukrývajú koruny stromov. Pobrežie miestami lemujú žiarivo žltkasté pieskové pláže, ich rozľahlosť azda ešte lepšie vynikne z výšky než pri chôdzi po ich jemnom piesku. „Tá v popredí nesie meno Pláž tisíc krokov, menšia ďalej je Pláž sto krokov a celkom vzadu vidieť Zlatú pláž,“ vysvetľuje predavač, zatiaľ čo k nám dolieha neutíchajúci vtáčí škrekot. Harmonicky pôsobiaci Putuó- šan si dokonca vyhliadli filmári pri natáčaní kultového čínskeho seriálu Cesta na západ, v našich končinách známom ako Opičí kráľ.

Na ostrove Putuó-šan sme napokon strávili štyri dni a za ten čas sme stretli iba jedného neázijského turistu, aj preto nás ostatní návštevníci často so záujmom pozorovali. Napokon sa po celodennej ceste naspäť ocitáme v úplne inom svete. Svetelné reklamné pútače žiaria v slabnúcom večernom svetle, pouličný hluk vnímame obzvlášť citlivo, s davom ľudí vstupujeme do priestorov šanghajskej podzemnej dráhy. Putuó- šan sa už teraz zdá taký vzdialený.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].