Pobrežná kultúra: Bez mora a rybolovu by Nórsko zostalo takmer neosídlené.

Na love v kráľovstve rýb: Nóri platili Talianom sušenými treskami

Vodka a mraznička v kufri auta, tak prichádzajú zahraniční rybári loviť ryby na nórske pobrežie, kde netreba povolenie.

O pol štvrtej ráno niekto búcha na dvere: „Otvorte!“ Sme v Nórsku pri fjorde za polárnym kruhom, určite to teda nie je prepadnutie ani polícia. Pred dverami nášho karavanu stojí rybár a na zemi sa váľa polmetrový losos. „Mám ich dosť, vezmite si, je úplne čerstvý.“ Čupne si a začína rybu pitvať. Keď sa zapotáca, zacítime vodku.

Rybárova vodka

Losos bol vynikajúci. Aká bola vodka, neviem, ale zaručene poriadne drahá. Predaj alkoholu v Nórsku riadi štát, ktorý svoje monopolné postavenie náležite využíva. Pri niektorom tvrdom alkohole tvorí daň až 90 percent ceny. Zahraniční turisti sa radšej zásobia, keď mieria na sever za prírodou a za rybami.

Nórsko aj s ostrovmi má 21-tisíc kilometrov pobrežia a loviť v mori tu možno bez povolenia. Najľahšie sa loví z brehov fjordov, aj keď najväčšie úlovky privážajú turisti z prenajatých lodí.

Návštevník si môže odviezť pätnásť kíl filetovaných rýb a jednu trofejnú v celku. Ale hranice medzi Nórskom a Švédskom kontrolujú len na juhu, a tak majitelia karavanov holdujúci lovu vyrážajú na sever so zabudovanými veľkými mrazničkami.

Losos obyčajný

Losos vôbec nie je obyčajná ryba. Je to bojovník. Spomínam si na staré filmové zábery, na ktorých chytený statný losos vláčil rybára niekoľko hodín vodou cez kamene. Zvláštnu farbu mäsa vyvoláva u divých lososov pigment zo skupiny karoténov, ryba ho získava z niektorých kôrovcov.

Hoci podstatnú časť života trávi losos v mori, zaraďujeme ho k sladkovodným rybám. V riekach sa len rodí, vyrastá, vracia sa do nich vytrieť a potom v nich niekedy vyčerpaním zahynie. Ichtyológovia sa domnievajú, že rodnú vodu pozná podľa „vône“, ovplyvnenej jej zložením.

Odhaduje sa, že každoročne sa do Nórska vracia okolo šesťstotisíc lososov. Najsilnejšie samce priplávajú v máji-júni ako prvé a na plytčinách horných tokov obsadia dobré miesta, na ktorých sa trú, za nimi v júli-auguste priplávajú na neresiská samice.

Keď má malý losos dva až päť rokov, je z neho dvanásťcentimetrová rybička, ktorá zamieri do mora. Začne sa živiť morskou potravou a vďaka tomu rýchlo priberá.

V dospelosti po návrate do rodnej rieky potravinové zvyky nemení a v sladkej vode nežerie. Našťastie pre rybárov a nanešťastie pre lososa mu však zostáva vrodený lovecký inštinkt, a keď sa nad hladinou zaleskne návnada, prebudia sa v ňom reflexy z mladosti a skočí.

O lososy vracajúce sa po vytrení rybári záujem nemajú. Po mesiacoch bez potravy sa do mora vracajú len kostry potiahnuté kožou a namiesto dvadsaťkilových kúskov plávajú po prúde sedemkilové lososie zombie.

Schody pre ryby

V Nórsku bolo voľakedy šesťstopäťdesiat lososích riek. Anglickí rybári, ktorí sem začali prichádzať v polovici 19. storočia, označili za najlepšiu rieku Namsen a podľa kapitálnych úlovkov ju pomenovali kráľovnou riek. Veď najväčší losos, ktorého tu chytili v júni 1924, meral 138 centimetrov a vážil 31,5 kilogramu.

Postupne z niekoľkých desiatok riek lososy vinou nadmerného lovu zmizli. Pri ich ťahu ľudia prehradzovali rieky sieťami a neunikla im ani rybka.

Práve anglickí rybári začali lososy zachraňovať. Prenášali ich v košoch cez príliš vysoké vodopády na lepšie miesta na vytrenie, lebo losos zvyčajne neprekoná viac ako tri výškové metre.

Dnes pri niektorých vodopádoch na lososích riekach vybudovali špeciálne schody, systém plytkých stupňovitých bazénikov alebo kanálov, ktorými ryby môžu preskákať. Raz som ich pozorovala na rieke Steinsdalselva. Nikto im asi nevysvetlil, že vedľa vodopádov majú schody.

Lesklé, štíhle torpéda sa márne vymršťovali do vzduchu, kde sa prehnuté do oblúka na moment zastavili, akoby premýšľali, ako ďalej, a zase padli späť bez šance prekonať mohutný vodopád.

„Prečo im staviate schody? Prv sa cez vodopády nedostali, bolo ich aj tak viac a treli sa bez problémov,“ pýtala som sa v Grongu, rybárskom centre rieky Namsen. Pán na informáciách sa zamyslel: „Pretože my jednoducho chceme zvieratám pomáhať, aby sa im lepšie žilo a mali dostatok priestoru.“

Za lososom do múzea

Človek nemusí byť rybár, aby sa počas dovolenky v Nórsku niečo o lososoch dozvedel. Stačí navštíviť jedno z lososích múzeí, napríklad Namsen Laksakvarium pri hlavnej ceste na sever od Grongu. Tunajšie Rybie vodopády vysoké 34,5 metra, po nórsky Fiskumfossen, ľudia v rokoch 1940 - 1945 zvýšili priehradou a od 70. rokov minulého storočia majú lososy vedľa svoje schody.

Tvorí ich tunel v skale, na ktorý nadväzuje systém sedemdesiatich siedmich bazénikov. Pretože sú to najvyššie schody svojho druhu v Európe, otvorilo pri nich v roku 1992 svoje brány múzeum. Pred posledným bazénikom preplávajú lososy veľkým akváriom, v ktorom návštevníci môžu tieto nádherné ryby pozorovať.

„Koľko ich za rok preskáče?“ opýtala som sa pokladníka a informátora v jednej osobe a čakala neurčitú odpoveď. Nezaskočila som ho. Nóri majú pri schodoch počítadlo. „Vlani ich bolo 923. Tento rok do konca júna ešte len jeden a toho sme zatiaľ nechali pre návštevníkov za sklom pri schodoch,“ priznal pravdu.

Milionárov revír

Vodopád Malselvfossen je mohutný, dlhý šesťsto metrov a klesajúci o 25 metrov. Nóri ho v roku 2003 vybrali za národný vodopád, určite aj preto, že popri ňom vedú najdlhšie lososie schody. Monitor v miestnej kaviarni ukazuje ryby, ktoré preplávajú počítadlom. Ak ich chceme vidieť naživo, musíme zbehnúť pozdĺž schodov až k veľkému sklenému oknu. Za ním krúžia tri kapitálne kúsky.

„Majú po jedenásť kilogramov,“ hovorí nám recepčná. Porozpráva nám aj o miestnej skorolegende - už mnoho rokov sem chodí nórsky milionár s rodinou a bodygardmi a na jednom úseku rieky skúpi na mesiac všetky rybárske lístky.

Za treskami

Mnoho turistov skúsi na prvýkrát rybárčiť v Saltstraumene, v najsilnejších morských víroch na svete, ležiacich severne od mesta Bodo. Tento prírodný kanál dlhý tri kilometre a široký stopäťdesiat metrov prepustí za každých šesť hodín tam či späť štyristo miliónov kubíkov vody rýchlosťou až štyridsať kilometrov za hodinu.

Pri prílive prináša rútiaca sa voda hojné množstvo potravy, za ktorou priplávajú ryby. Chytí každý, najčastejším úlovkom z brehu sú makrely. Centrom lovu tresiek vo veľkom je súostrovie Lofoty, kam od januára do apríla priplávajú z Barentsovho mora milióny atlantických tresiek na vytrenie. Na ich lov vypláva všetko, čo sa udrží na hladine. Aj Linda.

Linda rybárka

Stretli sme ju v zapadnutej dedinke Gratangsbotn v lodnom múzeu, ktoré si miestni obyvatelia vydupali na úradoch. V budove voňajúcej drevom nás čakali nielen rybárske bárky, ale aj Linda.

„Máte šťastie, že som tu. Väčšinou som na mori, som totiž jedna z dvoch žien rybárok severu. Brat je rybár, bol ním aj otec, dedo, prapradedo. Mám vlastnú loď, sama ťahám siete a tým sa uživím.“

Prosíme ju o fotku. „Mňa už toľkokrát fotografovali! Len sa nečudujte mojim rozmerom. Na ťahanie sietí nemám svaly a silu ako chlapi, musím to vyrovnať váhou.“ Nemala úplne pravdu, keď nás na rozlúčku objala, zacítila som na jej rukách poriadne svaly.

Zvláštne peniaze

Spočiatku sa tresky na mori nasoľovali a na pevnine sušili na plochých skalách, neskôr na drevených stojanoch. Slabá oblačnosť a mierny severný vietor boli a sú na sušenie, ktoré sa končí s príchodom múch, najlepšie až dodnes.

Sušené tresky idú z Nórska oddávna na export. Keď po druhej svetovej vojne muselo chudobné Nórsko objednať v zahraničí lode na obnovu svojej slávnej pobrežnej linky Hurtigruten, zaplatilo ich Taliansku sčasti sušenými treskami!

Veselá marína

Do Talianska, Chorvátska a Portugalska vyváža sušené tresky aj marína v Myre na súostroví Vesterålen. Vôbec by sme o nej nevedeli, okrem zimnej sezóny má totiž len tridsať zamestnancov. Pri ceste však zahliadneme drevenú konštrukciu, ktorá je plná sušených rýb.

Rumunskí brigádnici znášajú sušené tresčie hlavy na lyžicu bagra a litovský vodič ich ukladá do nákladiaka. „Veziem ich do továrne na juh, kde ich zlisujú a odošlú do Afriky, tam z nich robia polievku,“ vysvetľoval Litovčan po anglicky.

Po nórsky sa za štyri roky brigádničenia nenaučil. Skvele po anglicky hovoril aj bagrista Kai, stály zamestnanec. „Angličtinu potrebujem aj pre styk s brigádnikmi, v zimnej sezóne ich máme štyristo. Z Litvy, Rumunska, Poľska i Kanady.“

Nedalo nám to a ráno sme do maríny Fiskemottak zašli. „K mólu práve priplávala loď s rybami,“ privítal nás Kai. „Tam,“ ukazoval nám cestu medzi kopu kadí. Udivila nás vyleštená a rybinou nezapáchajúca hala, na vysvetlenie teda dodal, že v rokoch 2007 - 2012 prešla kompletnou modernizáciou.

Na móle žeriav ťahá z malej loďky jednu kaďu s rybami za druhou. Jašterička odvezie kaďu k dopravníku, pri ktorom čakajú brigádnici s ostrými nožmi, odrezávajú rybám hlavy, pitvajú ich a triedia.

Moju pozornosť upúta pán, ktorý si vyberá ryby. „Môžu sem voľne prísť aj ľudia, čo tu nepracujú?“ pýtam sa panej vedľa mňa. Neverím svojim ušiam, necelé dve eurá za kilo vypitvanej čerstvej morskej ryby, ktorej sa ľad ani nedotkol! Pani sa usmieva: „Tamto je na brigáde môj syn, tiež pitve. Ja mám dnes voľno, ale zašla som si po rybu.“

Potom na ňu zavolá chlapík z jašteričky a ona, voľno-nevoľno, mizne vo svojej kancelárii. Vychádza v bielych gumákoch, váži ryby a jednu veľkú vyberá pre nás. „Od januára do apríla robíme nepretržite. Ja zvyčajne osemnásť hodín a spím dve hodiny.“

Na jaštericiach občas jazdia aj tri dni nonstop bez spánku. Pritom som v živote nevidela toľko usmievavých a urozprávaných Nórov pohromade.

Irena, ryba!

Aj my sme si našli miesto. Hoci bolo na slepej ceste pri nepoužívanom móle pre zrušený trajekt, sami sme boli len chvíľku. Vzápätí prišiel holandský karavan. Rodina je tu už dvadsiaty druhý raz, avšak náruživého rybára z Nemecka s jeho štyridsiatimi návštevami nič neprekonalo.

Potom nám zabral slušný kúsok a prút sa sľubne ohol. Vrcholiaci odliv odhalil slizké kamene pokryté riasami. Na nich sa vo vode leskla zaseknutá veľká treska. Keď ide o veľkú rybu, zapojí sa každý.

Holanďan pribehol s vedierkom, Nemec schmatol podberák. Rybár ostal pokojný, mal svoju metódu. Zakričal iba: „Irena! Ryba!“ Natiahnem si čižmy, zošplhám po kameňoch k hladine a za žiabre vytiahnem rybu. Filetovaná, ľahko obalená v múke a sprudka opražená na oleji stála za tie tri tisícky kilometrov, ktoré sme za ňou prešli.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].