Na toto si u nás netrúfnu! Praha zabojovala proti hracím automatom

Česká metropola dala stopku herniam, od Nového roku môže fungovať len stojeden prevádzok označených ako kasína.

Na Silvestra pražským herniam odzvonilo. Na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva od 1. januára môže v českej metropole fungovať iba 101 legálnych kasín.

Nesmú byť vybavené iba automatmi a musí v nich byť aj takzvaná živá hra, teda napríklad ruleta s krupierom. Nové kasína už vznikať nemôžu - ich zoznam je finálny a české ministerstvo financií žiadnej herni nepovolí, aby sa „zmenila“ na kasíno.

„Sľubujeme si od toho jednoznačne kultiváciu prostredia, elimináciu rizík spojených s hazardom i negatívnych sociálnych patologických javov,“ potvrdil PLUS 7 DNÍ pražský mestský poslanec Lukáš Manhart, ktorý sprísnenie vyhlášky o hazarde inicioval.

Pobúrenie herného priemyslu

Majitelia a prevádzkovatelia herní, pochopiteľne, rozhodnutie Prahy kritizujú a varujú, že problém hazardu sa na Silvestra rozhodne neskončí. „Ide o čisto politické rozhodnutie, ktoré má za následok, že v Prahe výrazne ubudnú napríklad daňové výnosy v rádoch stámiliónov korún,“ tvrdí hovorca Únie herného priemyslu ČR Andrej Čírtek.

Ten sa obáva, že legálne herne nahradia nelegálne a svet gamblingu prejde do podsvetia tak, ako sa to stalo napríklad na Ukrajine či v Poľsku, kde k prohibícii hazardu pristúpili pred pár rokmi. Čierny automatový biznis v rukách mafie je tam dodnes pre bezpečnostné zložky štátu takmer neriešiteľný problém.

S nulovou toleranciou hazardu nesúhlasí ani Stanislav Brunclík z Hospodárskej komory. „Zákaz skutočne nič nerieši - pribudnú čierne herne, kam, samozrejme, zamieria tie najrizikovejšie skupiny hráčov,“ varuje.

Proti tejto hrozbe chce Praha zabojovať sprísnením a zintenzívnením kontrol. „Hazardná loby vždy vytiahne argument, že začnú vznikať nelegálne herne. Nie je problém takéto herne nájsť, zatvoriť ich a automaty majiteľom zhabať. Polícia sa to už naučila riešiť,“ reaguje vicestarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Psychiater Karel Nešpor týždenníku PLUS 7 DNÍ potvrdil, že obmedzenie hazardu víta. „Ako pri všetkých návykových chorobách je významný faktor dostupnosť. Čím vyššia dostupnosť, tým viac problémov. Čím menej hazardu, tým lepšie,“ vysvetľuje uznávaný odborník.

Čítajte viac:

Bratislava proti hazardu: Bezzubá samospráva chce zaviesť prohibíciu

Tragédia chudobných

Práve na analýzu dostupnosti hazardu sa sústredila aj nedávno zverejnená štúdia spoločnosti MBA Finance, ktorá sa zaoberá správou a vymáhaním pohľadávok.

„Kde sa vyskytuje väčší počet sociálne slabších ľudí, objavuje sa aj viac herní. Ideálne podmienky majú herne v oblastiach, kde je vysoká nezamestnanosť, respektíve, kde je väčšia koncentrácia obyvateľov neuplatniteľných na pracovnom trhu, uchyľujúcich sa k ilúzii, že peniaze získajú z hazardných hier,“ potvrdil nám prevádzkový riaditeľ MBA Jakub Zakrzecki.

Analytici tejto spoločnosti porovnali počty automatov a dlžníkov vo všetkých okresoch Českej republiky. V západočeskom Sokolove je takmer osemsto výherných automatov. Vyčnieva nielen v počte automatov na obyvateľa, ale je tiež v popredí rebríčka v množstve dlžníkov. Naopak, tam, kde sa obmedzuje počet herní a automatov, je aj menej dlžníkov.

Ukazujú to štatistiky z okresov Blansko alebo Opava. Námestník českého ministra financií Ondřej Závodský tvrdí, že hranie na automatoch nielenže zvyšuje dlhy ľudí, má vplyv aj na to, že z miest odtekajú peniaze.

„Herný priemysel z regiónu odčerpáva peniaze tým najrýchlejším spôsobom. Keď si človek za rovnakú sumu kúpi nejaký výrobok alebo službu, tie prostriedky tam zostávajú. Ak peniaze hodí do automatu, odtečú preč,“ varuje Závodský.

Právna vojna

Majitelia automatov sa tak teraz pripravujú na veľkú právnu vojnu - sťažujú sa, že Praha poškodila slobodu ich podnikania. „Navyše novela vyhlášky obsahuje takmer okamžitú účinnosť.

Od 1. januára 2016 začalo ministerstvo financií automaticky proces odoberania platných povolení bez ohľadu na to, že lehota ich platnosti je ešte niekoľko mesiacov či v niektorých prípadoch rokov,“ vysvetľuje hovorca Únie herného priemyslu ČR Andrej Čírtek.

Práve v prípadoch, keď majú prevádzkovatelia herní platnú licenciu, je podľa Čírtka najväčšie riziko sporov o náhradu škody za zmarené investície a zmarený zisk.

„Vyhláška totiž pôsobí de facto retroaktívne na platné vydané povolenie,“ varoval Čírtek a dodal, že „mestskí poslanci majú právo regulovať lotérie z dôvodu ochrany verejného poriadku. Nemajú však právo vyberať, kto môže a nemôže v tomto odbore v Prahe podnikať“.

Podľa Združenia prevádzkovateľov centrálnych lotériových systémov (SPELOS) schválená „drakonická“ regulácia fatálne poškodzuje herný priemysel.

„Takýto populistický, nezodpovedný postup napadneme všetkými možnými právnymi prostriedkami. Združenie sa bude snažiť vyvodiť zodpovednosť a uplatňovať náhrady škôd, či už v individuálnych žalobách, alebo arbitrážnym spôsobom.

Budeme sa snažiť vyhlášku anulovať, napadnúť ju na ministerstve vnútra, ale i na Úrade na ochranu hospodárskej súťaže,“ konkretizoval obrannú stratégiu výkonný riaditeľ SPELOS Petr Vrzáň.

Kvízomaty

Ako dopadne pražská automatová prohibícia v praxi, bude jasné najskôr o rok. Ale nie je pravdepodobné, že hazard úplne zmizne z pražských ulíc. Niektorí podnikavci už prišli s trikmi, ako sa dostať k peniazom hráčov a pritom obísť reguláciu hazardu. Ide o takzvané kvízomaty. Namiesto výherných symbolov sa na monitore automatu objavujú aj doplňujúce otázky.

Automaty sú vďaka nim oficiálne registrované ako vedomostné kvízy a môžu byť prevádzkované aj na miestach, kde sú „obyčajné“ automaty zakázané. Ministerstvo financií ČR síce tvrdí, že ide o „nepovolené technické zariadenia a ich prevádzkovateľom automaticky hrozí pokuta až do výšky asi 380-tisíc eur“, ale napriek tomu kvízomatov pribúda ako húb po daždi.

Z Poľska sa šíria aj takzvané internetové kiosky. Úvodná obrazovka na monitore ponúkne záujemcom prístup k internetovému prehliadaču alebo napríklad čisto náhodne aj k hraniu hier.

Ďalší trik, ako oklamať úrady, ktorý sa šíri, sú „súkromné kluby“. Chcete hrať? Potrebujete registráciu, a tá nie je žiadny problém. Stačí nadiktovať obsluhe hoci aj vymyslené meno a je to - môžete hazardovať. Koniec hry? Ani omylom! A v Prahe to veľmi dobre vedia.