Hlavné námestie v Krakove

Na vianočných trhoch v Krakove: Nájdete tu všetko. A lacnejšie ako kdekoľvek inde

Každý rok zavíta do Krakova okolo 12 miliónov návštevníkov. V tomto meste vraj neexistuje turistická sezóna, davy ľudí tu pochodujú vždy, na jar, v lete, na jeseň aj v zime. A teraz ich je tu ešte viac než inokedy, lákadlom sú vianočné trhy.

Nielenže je na nich zrejme všetko lacnejšie než v Bratislave, Viedni, či v Budapešti, ale dajú sa tu okúsiť aj nové chute. Čo by ste povedali na pirohy, tradičné poľské jedlo, pri ktorých sa fantázii medze nekladú. Chcete ich varené alebo pečené? S mäsom, bryndzou alebo kapustou? Nie je problém. Alebo ste zatúžili po boršči? Za pol druha eura je váš. Ak pridáte päťdesiat centov, môžete si pochutnať aj na paradajkovej, cesnakovej alebo dyňovej polievke. Fazuľová a gulášová sú síce ešte drahšie, ale tá vôňa! Odoláte?

Dobroty od mäsiarov
Dobroty od mäsiarov
Foto: Július Dubravay

Áno? Radšej niečo sladké? Zastavte sa pri stánku "Churros", čo však tentoraz nie sú španielske šišky, ale rôzne jedlá s vyprážaného cesta. Za tri eurá, ak si k tomu želáte poľský karamel, tmavú alebo bielu čokoládu či nutelu, vylovte z peňaženky o euro viac.

Skvelá atmosféra

Hoci nám je poľština blízka a veľa slov rozumieme, niektoré nás môžu aj pobaviť. Čo by ste povedali na jedlo s mäsom "wolowym"? Alebo na "ser feta"? Ak sa rozhodnete pre kávu, v jednom stánku sme jej narátali až sedemnásť druhov!

Krakov, Hlavné námestie
Krakov, Hlavné námestie
Foto: Július Dubravay

Podstatná je však atmosféra vianočných trhov, a tá je v starobylom centre Krakova vynikajúca. Prestalo vás baviť túlať sa medzi stánkami? Prší vám na hlavu? Vždy sa dá skryť na jarmoku v starej budove v centre Hlavného námestia a pokračovať v sondovaní obchodov, aj keď sú tu, samozrejme, najdrahšie. Totožný tovar nájdete v bočnej uličke aj o polovicu lacnejší. Či už bolo nákupov dosť? Posedeli by ste si pri ohni? Letné terasy sa v zime zmenili na zimné a naozaj si môžete pri tom ohni posedieť.

Krakov, Jarmok
Krakov, Jarmok
Foto: Július Dubravay

A keď si oddýchnete, čaká vás mesto, ktoré ponúka až šesťtisíc historických pamiatok. Takže nasýtite nielen brucho, ale aj oči!


  • bub
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní