Luxusné sídlo v Podkozí je jednou z mnohých nehnuteľností, ktoré patria Petrovi Kellnerovi, na fotografii vpravo.

Najbohatší Čech by mohol predávať plyn Slovákom

V mori sa pred časom stratila loď so zlatom z baní, ktoré spoluvlastní najbohatší Čech Petr Kellner.

Keď sa pred pár dňami v rozbúrených vlnách Ochotského mora stratila loď s nákladom zlata za necelých dvestotisíc eur, médiá nezabudli správu „okoreniť“ dodatkom, že spoluvlastníkom baní, kde sa vzácny kov vyťažil, je superboháč Petr Kellner. Najbohatší Čech, verný svojim zvyklostiam, informáciu nekomentoval. V médiách sa tak objavili len dohady o výške prípadnej straty, ktorá sa z pôvodných miliónov ustálila na vyše stoosemdesiattisíc eurách. Ak by aj Kellner nemal vzácny náklad poistený, prípadná strata by bola vzhľadom na jeho majetok iba kvapkou v mori.

Nákladná loď sa pred pár dňami stratila v Ochotskom mori. Viezla zlatú rudu za vyše stoosemdesiattisíc eur, pochádzajúcu z baní patriacich aj Petrovi Kellnerovi. Foto: internet

Miliardár sa vyhýba i publicite súvisiacej s plánovanou kúpou podielu v energetickom podniku Slovenský plynárenský priemysel (záujem o štyridsaťdeväťpercentný podiel v SPP prejavil český Energetický a priemyslový holding, ktorého spoluvlastníkom je i Kellnerova finančná skupina PPF, pozn. red.). Kto je tento tichý a tajomný muž, ktorý nám môže čoskoro predávať plyn?

Pán Tajomný

Hľadanie odpovede nebude jednoduché. Ako totiž napísal jeden z českých novinárov Vie sa o ňom len to, že sa o ňom de facto nič nevie. A to nielen v rodnom Česku. „Niekedy sa pýtame, či pán Kellner vôbec existuje,“ konštatoval Alexej Rožkov.

Hoci Kellner patrí do stovky najbohatších ľudí na svete, užíva si takmer dokonalú anonymitu. Často sa púšťa do riskantných obchodov, no vyhýba sa senzáciám. V pompéznosti a okázalých gestách stredoeurópskych milionárov totiž nemá záľubu. „Dôležité je bohatnúť postupne. To je jav, na ktorý som narazil u niektorých politikov. Po dvoch rokoch vo funkcii úplne zabudnú, že jazdili bez majákov a že existujú električky. Je však pravda, že som introvert a v predvádzaní sa som si nikdy nevoľkal,“ znie jedno zo vzácnych Kellnerových vyjadrení.

Luxusné sídlo v Podkozí: Ide o jednu z mnohých nehnuteľností, ktoré patria Petrovi Kellnerovi, na obrázku vpravo. Miliardár vlastní aj domy na zaujímavých adresách v Moskve či Londýne. Foto: JIŘÍ BENÁK/iDNES.cz/profi media.sk

Finančník až na pár výnimiek neposkytuje rozhovory, nechodí na divoké večierky, respektíve vždy vie, ako nepozorovane prísť a uniknúť zvedavým pohľadom. Sám kedysi priznal: „Je rozdiel byť videný a byť poznaný. Stretnúť ma môžete aj v normálnej reštaurácii. Občas sadneme do auta a zájdeme na pizzu.“ Keďže jeho tvár vraj nie je „opozeraná“, poľahky splynie s davom. Len raz sa mu údajne stalo, že za ním prišiel človek a spýtal sa, či nie je „ten Kellner“. Bolo to v krčme a výsledok? „Ten človek chcel podpis. Lenže ja autogramy nedávam...“

O tom, že si starostlivo stráži súkromie, svedčí i fakt, že česká verejnosť vlastne nevie ani to, ako vyzerá jeho manželka Renáta a štyri deti. „Snažíme sa byť s deťmi čo najviac. Vidia, že lietame privátnymi lietadlami, ale vidia tiež, že otecko venuje práci viac času ako rodičia ich spolužiakov. A ja vidím, že nemajú zbohatlícke maniere a že sú fajn. Hoci to, či rodič uspel s výchovou svojich detí, spozná, až keď sú dospelé,“ prezradil v rozhovore z roku 2009. Ako šafranu je i oficiálnych fotografi í väčšinového vlastníka PPF, jednej z najväčších investičných a finančných skupín v strednej a vo východnej Európe s aktívami v hodnote viac ako štrnásť miliárd eur. Médiá si preto v minulosti často vypomáhali počítačovými programami, aby mohli čitateľom ukázať aspoň približnú aktuálnu podobu miliardára.

„Vzduchoprázdno“ okolo Kellnera však nie je vrtochom rozmaznaného miliardára, ale súčasťou premyslenej stratégie. Boháčovi, ktorý väčšinu voľného času údajne trávi mimo Česka, vraj z povahy jeho podnikania nevyplýva žiadna potreba verejne sa ukazovať. „Osobne mu to vyhovuje. Raz za čas rozhovor poskytne a verte, že vždy má dôvod, prečo to urobiť,“ povedal v tejto súvislosti už dávnejšie jeden z bývalých blízkych spolupracovníkov Kellne ra Evžen Hart. Posledný rozhovor českým novinárom dal zhruba pred štyrmi rokmi, keď vrcholila ekonomická kríza a finančník hľadal priestor na ďalšie investície.

Cesta na vrchol?

Prívlastkom najbohatší Čech sa Kellner pýši už niekoľko rokov. Jeho majetok si od roku 2006 všíma i časopis Forbes, ktorý zverejňuje rebríčky svetových multimiliardárov. Hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že naňho platia „okrídlené“ vety o tom, ako bol v správnom čase na správnom mieste a nebál sa riskovať i za cenu krátkodobých strát, jeho kariéra nie je príbehom jedného zlomu. Jeho cesta na vrchol sa začala už pred pádom železnej opony v roku 1989.

Kellner vyštudoval Vysokú školu ekonomickú. Vystriedal mnoho zamestnaní, živil sa aj ako produkčný vo filmových štúdiách na Barrandove. Keď začiatkom deväťdesiatych rokov vycítil možnosti transformácie ekonomiky, rýchlo sa zorientoval a spolu s kamarátmi založil investičný fond PPF. Na začiatku zrodu multimiliardového impéria, ktoré v nasledujúcich dvoch desaťročiach Kellner vybudoval, stál Štěpán Popovič. Budúcemu majiteľovi viacerých lukratívnych nehnuteľností poskytol na rozjazd približne štyridsať miliónov korún.

Fond sa stal „čiernym koňom“ kupónovej privatizácie. Získal akcie približne dvoch stovák firiem v odhadovanej hodnote päť miliárd korún. Hoci podľa kritikov nepostupoval vždy korektne a niektorí ho v tých časoch dokonca označili za kontroverzného finančníka, jazda na víťaznej vlne pokračovala. Až prišiel rok 1996, keď sa Kellnerovi podaril prelomový obchod získal významný podiel v Českej poisťovni, ktorú postupne celú ovládol.

Druhá polovica deväťdesiatych rokov priniesla i ďalšie kľúčové rozhodnutie, a to v podobe založenia splátkovej spoločnosti Home Credit. Mimoriadne úspešná firma odvtedy expandovala na Slovensko či do Ruska. Za obchod s veľkým O však analytici považujú ten z roku 2003, keď sa Kellner rozhodol využiť neprehľadnú situáciu okolo vlastníctva televízie Nova a postupne ju ovládol. Výsledok? Odhadovaný zisk zhruba desať miliárd českých korún.

V roku 2007 Kellner uskutočnil svoj doteraz najväčší obchod. Spojil sa s poisťovacím gigantom Generali a do spoločného podniku vložil všetok poisťovací biznis skupiny PPF, predovšetkým Českú poisťovňu a poisťovňu v Rusku. A vstúpil na ázijské trhy. V poslednom období sa však týchto akcií údajne vo veľkom zbavuje a podľa ekonomických analytikov predáva výrazne pod cenu. Strata? Možno, ale pre Kellnera iba dočasná. „Ono je to asi zdravé. Z času na čas, keď sa svetu niečo stane a ľudia precitnú, potom nejdú len na vlne úspechu a musia začať viac premýšľať. Možno aj viac a inak pracovať,“ povedal finančník v jednom zo svojich posledných rozhovorov v súvislosti s krízou a finančnými stratami. „Prišli sme o drobné. Z bežného pohľadu sú to obrovské peniaze, ale v podstate drobné, pretože to nikde nevidieť, nemá to na nás žiadny vplyv,“ dodal v rozhovore v roku 2009.

Prezidentský mecenáš

Naposledy sa Kellnerovo meno spomínalo v médiách v súvislosti s prezidentom Václavom Klausom. Hoci ten si už pomaly začína na Pražskom hrade baliť kufre, o titul „zámockého pána“ nepríde. Novým sídlom jeho inštitútu by sa totiž mal stať zámoček na pražskej Hanspaulke. A kým za predsa len o čosi prestížnejšou knižnicou Václava Havla stojí ďalší český miliardár Zdeněk Bakala, o Klausa sa postará najbohatší Čech. Kellner, ktorý kaštieľ prenajal a renovuje, svoje mecenášske angažmán vysvetlil nasledovne: „Keď odchádza prezident, tak nemá odchádzať s rentou päťdesiattisíc. Štát by sa o neho mal postarať. Ale keď to štát nerobí, nezostáva iné, než aby to urobil súkromník ako ja.“

Hanspaulský zámoček: Václav Klaus vraj pôjde z Pražského hradu do vily, ktorú kúpil Kellner. Foto: DAVID NEFF/MF DNES/profi media.sk

Za Kellnerovou starostlivosťou o dosluhujúcu hlavu štátu však nebude podľa českých komentátorov iba veľkodušné gesto Klausovho obdivovateľa. Klaus má podľa nich dobré vzťahy s Kellnerom už od roku 1996, keď PPF získala podiel v Českej poisťovni. Dobré vzťahy s dosluhujúcim prezidentom vraj zohrali úlohu aj v boji o ovládnutie Sazky. Výpočet politikov, ktorým Kellner nie je „nesympatický“, sa tým však údajne nekončí.

Za všetko vypovedá veta v úvode profilu o Kellnerovi, ktorého autorom je český novinár Jaroslav Plesl: „Čo sa deje na úrovni kmotríčkov, pritom Kellnera priveľmi zaujímať nemusí. Keď od niektorého z nich niečo potrebuje, jednoducho si ho zavolá a zadá mu úlohu.“

Najbohatší Česi

Petr Kellner: Financie, poisťovníctvo, ťažba zlata, plynárenský priemysel. Jeho majetok sa odhaduje na stotridsaťpäť až stošesťdesiat miliárd českých korún.

Andrej Babiš: Poľnohospodárstvo, potravinárstvo, chémia, médiá. Jeho majetok sa odhaduje na sedemdesiaťpäť až deväťdesiat miliárd českých korún.

Pavel Tykač: Financie, ťažba uhlia. Majetok sa odhaduje na tridsaťtri miliárd českých korún.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní