Bill Gates už nie je najbohatším človekom planéty.

Najbohatší človek na svete: A nie je to Bill Gates!

Zakladateľ Microsoftu dlhé roky neohrozene obhajoval pozíciu nielen najbohatšieho Američana, ale rovno aj post najmajetnejšieho človeka na svete vôbec. Aktuálne to už neplatí. Zo zlatého trónu ho zosadil iný jeho krajan, ktorý mu roky šliapal na päty a teraz ho prerástol, teda aspoň majetkom.

Éru Windowsu vytláča rozmáhajúca sa epocha e-shopov, na ktorej vrchole je Amazon.com predávajúci spotrebný tovar. Vyplýva to z aktuálnej situácie v rebríčkoch najbohatších ľudí Zeme podľa časopisu Forbes aj agentúry Bloomberg. V tope oboch zoznamov po rokoch nesvieti meno zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa (62), ale „otca“ a stále najväčšieho akcionára Amazonu Jeffa Bezosa (53).

Má viac v prasiatku

Forbes aj Bloomberg sledujú vývoj akcií miliardárskych majetkov v reálnom čase. Minulý týždeň došlo po rokoch na prvej pozícii k zmene. V kasičke s akciami má aktuálne viac Bezos ako Gates, ktorý si podľa agentúry Bloomberg držal miesto najbohatšieho človeka planéty od roku 2013.

Jeff Bezos: Pri pohľade na svoje konto môže byť nadmieru spokojný.
Jeff Bezos: Pri pohľade na svoje konto môže byť nadmieru spokojný.
Foto: Profimedia

Bezosovi narástla čistá hodnota majetku o 10,4 miliardy dolárov. Deň potom, čo spoločnosť Amazon zverejnila štvrťročné tržby presahujúce odhady analytikov, jej akcie za jediný deň vzrástli o 13 percent, čo je najviac za dva a pol roka. Gates tak zostal v Bezosovom tieni.

Kto z koho

V piatok po uzavretí amerických trhov mal podľa agentúry Bloomberg Bezosov majetok čistú hodnotu 93,8 miliárd amerických dolárov, čo bolo o 5,1 miliardy viac ako mal v tú chvíľu na konte Gates.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní