Prestížne vzdelávacie zariadenie je len pre horných desaťtisíc.

Najdrahšia internátna škola na svete: Rusov vozí na ihrisko vrtuľník

Cieľovou skupinou švajčiarskej školy Le Rosey boli kedysi deti zo šľachtických rodín a šoubiznisových vôd. Dnes chce prilákať trochu viac "obyčajných" Európanov. Samozrejme, tých čo majú peniaze.

Le Rosey je prestížny vzdelávací inštitút vo Švajčiarsku, ktorý sa pýši svetovým prvenstvom. Zacvakáte tu najdrahšie školné na svete. Jeden rok vás vyjde na 100 tisíc eur.

Študovali tu deti politikov i hviezd šoubiznisu a dnes by chceli zriaďovatelia školy otvoriť brány „bežným“ Európanom. Otázka je, koľkí si to vôbec budú môcť dovoliť.

Luxus pre strednú triedu

V inštitúte so 135-ročnou tradíciou sa kedysi vzdelávali aj monacké knieža Rainier či egyptský kráľ Farouk. Putovali sem na výchovu dediči z palácov a sídel najvýznamnejších rodín na európskom kontinente – Metternichovcov a Hohenloheovcov.

Svojich potomkov sem poslali filmový James Bond Roger Moore aj ikonická Liz Taylorová. Študovali tu syn Johna Lennona i vnuk Winstona Churchilla.

Teraz by tu mali nájsť druhý domov deti od sedem do osemnásť rokov z úplne obyčajnej strednej triedy, aké chodia do britského Etonu či Harrowu. Suma 100 tisíc eur za školský rok sa však rovná takmer dvojnásobku školného v týchto menej lukratívnych inštitúciách.

Napriek tomu robia zriaďovatelia nábor v Londýne, kde očakávajú dostatočný počet Britov z bohatých rodín. Dôvod? Škola má dlhodobo nízke zastúpenie európskych žiakov, pochádzajú zo 63 rôznych krajín. Medzinárodná superbohatá klientela uberá škole európsky charakter, ktorý mala pri založení v roku 1880. A to by jej zriaďovatelia radi zmenili.

Pre hlupákov s peniazmi?

Súkromná inštitúcia má špičkové vybavenie. Žiaci majú k dispozícii strelnicu, jazdecké centrum s 30 koňmi, koncertnú sieň s kapacitou tisíc ľudí, bilingválne anglicko-francúzske triedy a na piatich žiakov pripadá jeden učiteľ. Niektorí kritici namietajú, že škola vychováva z mládeže snobov.

„Videla som pristáť vrtuľník priamo na futbalovom ihrisku. Vystúpil z neho ruský žiak spolu s rodičmi. Bol to taký okatý pokus demonštrovať bohatstvo, že som ostala v šoku,“ opisuje zážitok jedna z vychovávateliek, ktorá na škole pôsobila v roku 2008.

A predvádzajú sa aj ďalší. Skupina nováčikov si napríklad prenajala cez víkend drahé izby v luxusnom hoteli, aby sa mohli bez dozoru bezhlavo zabávať.

Vedenie školy však akékoľvek náznaky snobského správania klientov popiera. „Nikto sa nikdy nevystatoval, že je bohatší ako ten druhý.“

Navyše zdôrazňuje, že škola nie je pre tých, ktorí „majú peniaze a nemajú mozog“. Študenti musia skladať medzinárodnú maturitu a do inštitúcie prijmú len jedného z troch.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní