Najskorumpovanejšie krajiny sveta: Sme horší ako Botswana a Lotyšsko!

Drogový magnát Guzmán poriadne zavaril Mexiku, ktoré sa snaží zbaviť imidžu skorumpovanej krajiny.

V Mexiku nič nové. Taký je výsledok štúdie organizácie Transparency International, ktorá vyrukovala so zoznamom najviac skorumpovaných krajín sveta. Práve v Mexiku je korupcia alarmujúcim problémom napriek úsiliu vlády vykonať nápravu. Krajina sa so skóre 35 bodov zaradila na 95. priečku z celkového počtu 168 hodnotených krajín. Nepolepšila si tak ani o bod v porovnaní s rokom 2014.

Dve tretiny hodnotených krajín dosiahli mali menej ako 50 bodov na stupnici od 0 do 100, pričom 0 značí vysokú mieru korupcie, 100 bodov je vnímaných ako „čistý štít“.

Transparency International definovala obrovskú korupciu ako „zneužívanie moci na vysokej úrovni“ v prospech malej skupiny jednotlivcov na úkor väčšiny, čo zanecháva „vážne a rozsiahle škody na jednotlivcovi a spoločnosti“, pričom tento jav ostáva často nepotrestaný.

V prípade Mexika nejde o žiadne prekvapenie. Rok 2015 bohato prispel k jeho imidžu skorumpovanej krajiny. Leví podiel na tom má fraška okolo drogového magnáta Joaquína „El Chapa“ Guzmána.

Jeden z najhľadanejších zločincov, ktorého sa štátne orgány snažili dolapiť trinásť rokov, v júli ušiel z väzenia s maximálnym stupňom stráženia za kurióznych okolností – cez dieru na toalete a dômyselný tunel.

„Už druhýkrát v dlhej kriminálnej kariére si tak kúpil slobodu,“ konštatuje portál biznismagazínu Forbes a pomenúva ďalší dôvod mexickej korupčnej mizérie.

Ani počas roku 2015 nedokázal mexický prezident Enrique Peña Nieto odolať konfliktu záujmov a vymaniť sa z tieňa korupčných škandálov z predchádzajúceho roku, ktorými bol nákup luxusných domov preňho, jeho manželku Angélicu Riveru či ministra financií od vládneho dodávateľa.

Transparency International navyše vyčíta Mexiku zlú správu vecí verejných, nízku úroveň polície a justície a nedostatok nezávislosti médií.

Čítajte viac:

Na Guzmánovom úteku čosi nesedí. Pustila narkobaróna mexická vláda?

Dáni sú prví

„Vykoreniť zneužívanie moci i korupciu musia občania spoločne,“ konštatuje predseda Transparency International José Ugaz a dodáva, že organizácia zaznamenala aj progres vo vnímaní korupcie u viacerých krajín. Povzbudením môžu byť Guatemala, Srí Lanka a Ghana.

Najmenej skorumpovanou krajinou je v hodnotení TI Dánsko, ktoré si prvé miesto udržalo druhý rok po sebe. Organizácia vyzdvihla vysokú úroveň slobody tlače v krajine, prístup občanov k informáciám o štátnom rozpočte, integritu medzi exekutívou a justíciu, ktorá „nerozlišuje medzi bohatými a chudobnými a je skutočne nezávislá od ostatných častí vlády“.

V tesnom závese za Dánskom skončili Fínsko a Švédsko, prvú päťku dopĺňa Nový Zéland a Holandsko.

Slovensku sa ušla nie príliš povzbudivá 50. priečka, o ktorú sa delí so susedným Maďarskom. Zaradili sme sa tak až za krajiny, ako Botswana (28.), Rwanda (44.), či Lotyšsko (40)!

Česi sú na 37. mieste, Poliaci na 30. a Rakúšania sa môžu tešiť zo 16. priečky.

Najhoršie výsledky v hodnotení dosiahli Severná Kórea a Somálsko, ktorým sa so skóre len osem bodov zo sto ušiel prívlastok najskorumpovanjšie na svete.


VIDEO Plus 7 Dní