Líder: Isaac Aguigui bol v skupine najmladší, no aj tak jej šéfoval.

"Najsympatickejší vrah" plánoval atentát na Obamu

Najsympatickejší vrah, tak o sebe hovoril líder amerického vojenského spolku, ktorý plánoval atentát na Obamu.

Hovorili si FEAR, po našom strach, a mali veľké plány. Zavraždiť amerického prezidenta Baracka Obamu, zvrhnúť vládu, obsadiť vojenskú základňu vo Fort Stewarte, otráviť úrodu jabĺk či vyhodiť do vzduchu priehradu v štáte Washington. Policajtom v štáte Georgia sa podarilo odhaliť polovojenskú teroristickú skupinu len náhodou. Pri skúmaní dvojnásobnej vraždy z decembra minulého roku. „Až doteraz sme o ich činnosti nič netušili,“ pripustil tamojší expert na terorizmus Mark Potok.

Za terorizmus smrť

Prokuratúra na minulotýždňovom súdnom pojednávaní žiadala pre štyroch zadržaných členov tretej pešej divízie zo základne Fort Stewart - slobodníka Michaela Burnetta, seržanta Anthonyho Pedena a dvoch vojakov Christophera Salmona a Isaaca Aguiguiho - trest smrti. Burnett neskôr súhlasil, že bude proti ostatným svedčiť. V ich prípade nešlo o žiadne plané vyhrážky. „Skupina disponovala znalosťami, prostriedkami i motiváciou na uskutočnenie svojich plánov,“ vyhlásila prokurátorka Isabela Pauleyová. „Keď niekto zavraždí dvoch ľudí, musíte ho brať vážne,“ mieni Potok. Hovorca základne vo Fort Stewarte Ron Elliott verejnosť horlivo uisťoval, že celá záležitosť sa týka len spomínaného kvarteta, no policajti si neboli istí.

Zbrane za 87-tisíc

Skupina FEAR sa na útoky intenzívne pripravovala. Nakúpila si poloautomatické pušky, granáty a iné zbrane za 87-tisíc dolárov. Keď jej členom hrozilo, že by mohli byť vyzradení, chladnokrvne popravili 19-ročného Michaela Roarka a jeho priateľku Tiffany Yorkovú, mladšiu o dva roky. Ani jeden z nich nebol členom skupiny, len pomáhali s nákupom zbraní. No keď v armáde skončili a vznikli obavy, že by mohli o nelegálnej skupine čo-to vyzradiť, rozhodol sa najmladší člen združenia a jeho líder, len 19-ročný Isaac Aguigui, konať. Aby ich umlčal, nariadil Pedenovi a Salmonovi ich odstránenie. Dva dni po ofi ciálnom ukončení služby oboch vlákali do lesa neďaleko základne a chladnokrvne zastrelili. Yorkovú strelil podľa Burnettových slov Peden do hlavy v momente, keď vystupovala z auta. Najskôr raz a keď zistil, že ešte má pulz, vypálil znova. Roarka mal rovnakým spôsobom popraviť Salmon, no najskôr ho donútil vystúpiť a kľaknúť na kolená. Až potom nemilosrdne stlačil spúšť. Príbuzní obetí žiadali minulý týždeň „oko za oko“ a po agresívnych slovných výpadoch na oboch strelcov ich podľa ame-rickej tlače dali zo súdnej siene vyviesť.

Záhadná smrť priateľky

Aguigui mal síce na základni najnižšiu možnú hodnosť, no na postupe mu vôbec nezáležalo. Oficiálne v armáde pracoval ako analytik, no tá mu slúžila najmä na to, aby k sebe verboval do spolku ďalších nádejných kandidátov. V armáde si našiel aj priateľku - Deirdru Wetzkerovú, s ktorou sa zoznámil počas výcvikového tábora vo Fort Mounmothe v štáte New Jersey. Práve kvôli nej prišiel do Fort Stewartu. Deirdra pracovala ako lingvistka, tlmočila z arabčiny. Pár mesiacov po návrate z misie v Iraku s Isaacom otehotnela, no vytúženého syna sa už ako povýšená seržantka nedočkala. Vlani v júli záhadne umrela v spánku. V piatom mesiaci tehotenstva. Neprežil ani nenarodený syn. Jej smrť vyvolala podozrenie. Aguiguiho vypočúvala aj FBI, no napokon ho nikto oficiálne neobvinil. Príčina smrti dodnes nie je známa. Čudné vraj bolo aj Isaacovo správanie na pohrebe vo Fort Stewarte. „Každý sa počas obradu snažil potláčať slzy, len Isaac nedal najavo žiadne známky emócií. Zdalo sa mi to zvláštne. Rovnako ako skutočnosť, že som sa nikdy nedozvedela, čo bolo príčinou Deirdrinej smrti,“ povedala agentúre AP jej bývalá priateľka zo základne Regina Ross-Schmidová. Krátko po pohrebe sa Isaacovi začal nový život. Po priateľkinej smrti mu z jej životnej poistky vyplatili pol milióna dolárov. Dostatok na to, aby mal z čoho financovať nákup zbraní. Dnes už nebohý Roarke sa stihol rodičom pochváliť, že si na základni našiel bohatého kamaráta.

Z poslíčka líder

Zarážajúce je, že ani také množstvo, k akému sa Aguigui dokázal v krátkom čase dostať, nevzbudilo v krajine žiadne podozrenie. Nebyť decembrových vrážd, asi by si spolok FEAR pokojne snoval nebezpečné plány naďalej. A Isaac, ktorý má päť bratov a jednu sestru, by si upevňoval svoje líderské postavenie. Hoci bol v skupine najmladší, sebavedomie mu nechýbalo. Ako počas vyšetrovania prezradil policajným orgánom, majú proti sebe „najsympatickejšieho chladnokrvného vraha, s akým sa kedy mali možnosť stretnúť“. Otázkou zostáva, čo Aguiguiho priviedlo k snahám zvrhnúť vládu a odstrániť Obamu. Americký magazín Gawker vypátral, že ako 15-ročný pracoval ako poslíček na zjazde amerických republikánov v Minnesote. Synovým pohnútkam nerozumel ani jeho otec Ed Aguigui. „Ja som slúžil v armáde dvadsať rokov a som na to hrdý. Nechápem, kde môj syn prišiel k takým protivládnym názorom. Je to celé veľká tragédia.“ Jediným šťastím zostáva, že väčšina plánov členov tajného spolku napokon zostala len v ich hlavách.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní