Namiesto plavcov korčuliari. Známe jazero zamrzlo na kosť

Aj vy ste videli na sociálnej sieti ten milý vtip, ktorý sa začínal otázkou: Čo robí dedo Mráz v lete?

Keď ste si klikli na obrázok, ukázal sa neuveriteľne tučný nahý chlap rozvalený na lehátku pri mori s pohárom piva v ruke…

A čo robí Balaton v zime?

Aj tie jeho pobrežné časti, ktoré turisti v lete obliehajú najviac, Hévíz či mesto Keszthely, zívajú prázdnotou. Väčšina reštaurácií je pozatváraných, v stánkoch s rýchlym občerstvením sú na seba naukladané stoličky, ľudí, ktorí vstupujú na mestské pláže vítajú cedule, že toalety sú zatvorené.

Zamrznutý Balaton.
Zamrznutý Balaton.
Viktor Malý

Na jazero zamrznuté na kosť hľadí v plavkách Ferenz Csik, olympijský víťaz z roku 1936 v plávaní na sto metrov. Okolo jeho sochy, ak práve nepostávajú na ľade, sa tmolia labute a kačky. Komicky pôsobí afiša, ktorá hlása, že sa môžete povoziť po Balatone, lode vyrážajú na jazero trikrát denne. Dospelý zaplatí 1800, dieťa 800 forintov a za psa dáte 500 fórintov. Lenže, dnes by to asi bolo drahšie, za ľadoborec by si bolo treba doplatiť.

Zamrznutý Balaton.
Zamrznutý Balaton.
Viktor Malý

Aktuálnejší je nápis, že nemáte vstupovať na ľad, lebo vám hrozí nebezpečenstvo. A pri vode si nechajte zájsť tiež chuť na kávu. Darmo sľubujú, že Café Molo je otvorené, nie je.

Zákaz chodiť po ľade.
Zákaz chodiť po ľade.
Viktor Malý

Ale aj zimný Balaton má svoje čaro! Určite sa napríklad nebudete môcť sťažovať na to, že je tu hlava na hlave. Naopak. Balaton bude len váš.