Namiesto plavcov korčuliari. Známe jazero zamrzlo na kosť

Aj vy ste videli na sociálnej sieti ten milý vtip, ktorý sa začínal otázkou: Čo robí dedo Mráz v lete?

Keď ste si klikli na obrázok, ukázal sa neuveriteľne tučný nahý chlap rozvalený na lehátku pri mori s pohárom piva v ruke…

A čo robí Balaton v zime?

Aj tie jeho pobrežné časti, ktoré turisti v lete obliehajú najviac, Hévíz či mesto Keszthely, zívajú prázdnotou. Väčšina reštaurácií je pozatváraných, v stánkoch s rýchlym občerstvením sú na seba naukladané stoličky, ľudí, ktorí vstupujú na mestské pláže vítajú cedule, že toalety sú zatvorené.

Zamrznutý Balaton.
Zamrznutý Balaton.
Foto: Viktor Malý

Na jazero zamrznuté na kosť hľadí v plavkách Ferenz Csik, olympijský víťaz z roku 1936 v plávaní na sto metrov. Okolo jeho sochy, ak práve nepostávajú na ľade, sa tmolia labute a kačky. Komicky pôsobí afiša, ktorá hlása, že sa môžete povoziť po Balatone, lode vyrážajú na jazero trikrát denne. Dospelý zaplatí 1800, dieťa 800 forintov a za psa dáte 500 fórintov. Lenže, dnes by to asi bolo drahšie, za ľadoborec by si bolo treba doplatiť.

Zamrznutý Balaton.
Zamrznutý Balaton.
Foto: Viktor Malý

Aktuálnejší je nápis, že nemáte vstupovať na ľad, lebo vám hrozí nebezpečenstvo. A pri vode si nechajte zájsť tiež chuť na kávu. Darmo sľubujú, že Café Molo je otvorené, nie je.

Zákaz chodiť po ľade.
Zákaz chodiť po ľade.
Foto: Viktor Malý

Ale aj zimný Balaton má svoje čaro! Určite sa napríklad nebudete môcť sťažovať na to, že je tu hlava na hlave. Naopak. Balaton bude len váš.


VIDEO Plus 7 Dní