Úprimné modlitby?: Na kresťanstvo konvertovali už stovky moslimov z Iránu a Afganistanu.

Našli Ježiša kvôli azylu? Migranti húfne konvertujú na kresťanstvo

Migranti z moslimských krajín v Nemecku čoraz častejšie prijímajú kresťanstvo. Objavili vraj skutočnú vieru.

Vlny utečencov z Blízkeho východu poriadne oživili viaceré kresťanské farnosti v Nemecku. Počet ich veriacich sa v posledných mesiacoch vďaka novým ovečkám z Iránu i Afganistanu zvýšil niekoľkonásobne.

Migranti síce tvrdia, že konvertujú výlučne z duchovných dôvodov, ale zjavne je za nečakanou popularitou Písma svätého medzi prisťahovalcami aj snaha ľahšie získať azyl.

„Na motivácii nezáleží,“ hovorí agentúre AP pastor Gottfried Martens zo Samostatnej evanjelicko- luteránskej cirkvi, ktorá obrátencov prijíma s otvorenou náručou. „Viacerých z nich kresťanské posolstvo natoľko unesie, že nadobro zmení ich životy.“

Čítajte viac:

Zahadzujú doklady a rodiny nechali doma! Toto sa o migrantoch nehovorí

Krst

„Vzdávate sa satana?“ pýta sa v berlínskom Kostole Svätej Trojice kňaz Martens stolára z iránskeho mesta Šíráz Mohammada Alího Zanúbího, kým mu leje svätenú vodu na čierne vlasy. „Odriekate sa islamu?“ pokračuje. Iránec na každú otázku odpovedá jednoznačným áno.

Do Nemecka sa prisťahoval pred piatimi mesiacmi s manželkou a dvoma deťmi. Ako tvrdí, v rodnej krajine sa už ako 18-ročný dostal do kontaktu s kresťanstvom, dokonca absolvoval tajné bohoslužby.

Keď však iránske úrady zatkli zopár jeho kamarátov koketujúcich s Písmom svätým, rozhodol sa utiecť. Krstom sa údajne splnil jeho sen a je z neho iný človek.

Do kostola vošiel ako moslim Mohammad a vyšiel ako kresťan Martin. Rovnako jeho manželka Afsáne si zmenila meno na Katarina. „Konečne sme slobodní a môžeme byť samými sebou,“ hovorí iránsky utečenec. „Čo je však najdôležitejšie, naše deti majú nádejnú budúcnosť a v Nemecku môžu dostať dobré vzdelanie.“

Čítajte viac:

Utečenecká kríza má riešenie. Kľúčom je voľba medzi morom a cholerou

Vytúžený azyl

Podobných dojímavých príbehov boja o náboženskú slobodu na farnosti pastora Martensa nájdete stovky. Jeho kongregácia ešte pred dvoma rokmi mala 150 farníkov, dnes ich je tam šesťsto. V čase, keď nemecké cirkvi bojujú s úbytkom aktívnych členov, ide naozaj o povzbudivé výsledky.

Hádate správne, za tento zvýšený záujem o slovo Božie môžu hlavne migranti z moslimských krajín. Ich príbehy majú jediný háčik - otázne je, nakoľko sú úprimné či dokonca pravdivé.

V posledných mesiacoch Nemecko otvorilo svoje brány utečencom zo Sýrie sužovanej vojnou, o to ťažšie však získavajú azyl migranti z krajín politicky stabilnejších, ako je Irán a Afganistan.

Konvertovanie na kresťanstvo im síce azyl nezaručí automaticky, ale ich žiadosti určite môže pomôcť. Náboženské prenasledovanie je mimoriadne silný argument a potom je tu ešte jedna vec.

Ľuďom v Iráne i v Afganistane za konvertovanie z islamu na kresťanstvo hrozí väzenie či dokonca hrdelný trest. Preto, ak konvertovaným kresťanom úrady žiadosť o azyl neudelia, je nepravdepodobné, že ich vrátia späť do vlasti.

Čítajte viac:

Z utečencov si mafiánske skupiny urobili výhodný biznis

V kostole sú vítaní

Pastor Martens si je vedomý hlavného dôvodu, ktorý migrantov privádza k nemu do kostola, ale nedbá. Podľa neho sa len desať percent bývalých moslimov po krste už nikdy viac neukáže na kázni a väčšina sú po konvertovaní aktívni kresťania.

„Viem, že ľudia prichádzajú, lebo veria, že im to pomôže pri žiadosti o azyl,“ hovorí. „Vítam ich, lebo viem, že ktokoľvek sem príde, zmení ho to.“

Presné štatistiky o počte ľudí, ktorí v posledných mesiacoch konvertovali z islamu na kresťanstvo, nie sú k dispozícii. Zvýšený záujem o vieru však hlásia aj z ďalších protestantských farností.

Farár Martens patrí medzi najvyhľadávanejších, údajne za ním cestujú utečenci zo všetkých kútov Nemecka. Prečo? Nielenže je ochotný pokrstiť ich po trojmesačnom rýchlokurze, ale, ako píše agentúra AP, vraj im pomáha aj so žiadosťami o azyl.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].