Po uši zaľúbení: Český expremiér Petr Nečas a jeho milá Jana Nagyová, dnes už Nečasová.

Nečasova femme fatale, ktorá ho stiahla na dno: Nagyovej kauza sa ešte nekončí

Kauza milenky, dnes manželky českého expremiéra sa napriek verdiktu zrejme neskončila.

Vinní. Nevinní. Nevinní. Tak znejú rozsudky nad Janou Nečasovou (51), za slobodna Nagyovou, a trojicou niekdajších agentov v kauze zneužitia českej vojenskej tajnej služby v roku 2012.

Spravodajcovia mali práve na rozkaz vtedajšej milenky, dnes už ženy expremiéra Petra Nečasa (51) sledovať jeho vtedy ešte zákonitú manželku Radku (50). Komédia - ako politickí komentátori označujú tento súdny proces - sa však napriek verdiktu ešte neskončila.

Protirečí si

Hoci sudkyňa Helena Králová z Obvodného súdu pre Prahu 1 nedávno už znovu zbavila viny všetkých obžalovaných v kauze zneužívania vojenského spravodajstva, jej verdikt je neprávoplatný, žalobcovia sa odvolali. Na rozdiel od nich sudkyňa totiž odmietla motív Nečasovej- Nagyovej, ako ho opísala obžaloba.

Teda, že chcela na expremiérovu manželku Radku Nečasovú niečo zistiť a donútiť ju rozviesť sa. „Neviem, prečo by obžalovaná chcela týmto krkolomným spôsobom dosiahnuť rozvod,“ povedala v odôvodnení oslobodzujúceho rozsudku. V tomto zmysle, pochopiteľne, vypovedali i exriaditelia vojenskej kontrarozviedky Milan Kovanda a Ondrej Páleník a spravodaj Jan Pohůnek.

Na súde zhodne tvrdili, že manželku premiéra Radku Nečasovú nesledovali. Robili údajne len „kontrasledovanie“, teda vtedajšiu pani premiérovú, naopak, chránili, lebo mali obavy, že rodine predsedu vlády hrozí nebezpečenstvo.

Súd s Janou Nagyovou-Nečasovou bol od počiatku fraška, ktorá vstúpi do dejín. Foto: profimedia.sk

Situáciu ešte viac zamotal Petr Nečas. Bezhlavo zaľúbený politik vzal všetku zodpovednosť na seba a tvrdil, že na vojenskom spravodajstve si sledovanie manželky objednal on sám. A pani Nagyová-Nečasová vraj len z pozície asistentky „sprostredkovávala komunikáciu“. Paradoxne, svojho času tvrdil čosi celkom iné.

Za sledovanie Radky sa ospravedlnil a vyhlásil: „Nikdy som nerozhodol ani nebol informovaný o údajnom sledovaní osôb, ktorých mená sa v súčasnosti skloňujú v médiách. Ak sa tak naozaj stalo, považujem to za závažné pochybenie. Nikdy by som nepripustil zneužitie spravodajských služieb na osobné a politické ciele.

Považujem za neprijateľné, že dvaja vysokopostavení predstavitelia vojenského spravodajstva údajne prijímali pokyny od osoby, ktorá na to nemala žiadne zákonné oprávnenie.“ Tak si vyberte.

Nevie sa rozhodnúť?

Súd s Janou Nagyovou-Nečasovou bol od počiatku fraška, ktorá vstúpi do dejín. Ako sme už naznačili v úvode, sudkyňa Králová akoby sa sama nevedela rozhodnúť, či sa prikloní na stranu expremiérovej milenky, alebo exmanželky. Najskôr totiž Janu Nagyovú-Nečasovú uznala za vinnú a potrestala ju ročnou podmienkou.

Vyššia súdna inštancia takýto rozsudok odmietla. Nasledoval teda ďalší súd, opäť pod vedením sudkyne Královej. Ktovie prečo, no ukázalo sa, že tentoraz utajovala pojednávania. Ba dokonca utajila i odôvodnenie svojho druhého rozsudku - zverejnila ho až o niekoľko mesiacov.

V každom prípade, na jar 2015 všetkých obžalovaných oslobodila. Aj tentoraz však odvolací súd Královej rozhodnutie dôrazne odmietol. Ignorovala vraj, že Nagyová mala vzťah s Nečasom, ale aj ďalšie dôležité dôkazy - napríklad výpovede svedkov či odpočúvanie telefonických - občas veľmi pikantných - hovorov.

Práve tie podľa vyšetrovateľov potvrdzovali, že motívom Jany Nečasovej bolo získať osobné informácie o svojej sokyni Radke, ktorá bola prekážkou „legalizácie“ jej vzťahu.

Sudkyňa Králová tiež akosi pozabudla, že dôveryhodnosť výpovede zaľúbeného expremiéra je prinajmenšom diskutabilná. A zaujímavý je i fakt, že vojenské spravodajstvo oficiálne nedisponovalo žiadnymi informáciami o možnej hrozbe Nečasovi a jeho rodine. Napriek týmto okolnostiam však sudkyňa Helena Králová opäť všetkých oslobodila.

Výmena sudkyne

Námestník olomouckého hlavného prokurátora nedávno oznámil, že Mestskému súdu v Prahe žalobcovia pravdepodobne navrhnú, aby sudkyňu Královú vymenil. Dôvod? „Nerešpektuje záväzné pokyny nadriadeného súdu. Nové dôkazy podporili to, čo už obžaloba predložila. Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by odôvodňovali oslobodzujúci výrok.“

Ak by došlo k výmene sudcu, bola by to v novodobých dejinách českej justície výnimočná udalosť. Platí totiž zásada, že nikto nesmie byť odňatý zákonnému sudcovi. Ten sa vyberá tak, aby sa vylúčila možnosť, že by chcel odporcovi ublížiť alebo pomôcť.

Čaká ich aj ďalší súd - pre podplácanie

Českú justíciu však čaká v súvislosti s mileneckou dvojicou Nečas - Nečasová ešte jedna lahôdka. Petra Nečasa totiž ako prvého českého premiéra v histórii čaká zrejme už v najbližších dňoch oficiálna obžaloba z trestného činu podplácania. Podľa prokurátora je všetko pripravené a dolaďujú sa posledné detaily.

O čo ide? Nečas údajne podplácal trojicu poslancov kedysi najsilnejšieho pravicového zoskupenia, Občianskej demokratickej strany. Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř podľa žalobcu dostali za odchod z Dolnej komory českého parlamentu politické „trafiky“ - miesto v dozornej rade štátneho Čepra, angažmán v Českom aeroholdingu a energetickom gigante ČEZ.

Trojica si vyslúžila satisfakciu za to, že odmietala podporiť kľúčový zákon o DPH. Nakoniec sa vzdali mandátu a ich náhradníci zákon podporili. „Došlo to do fázy, keď im povedali - odstúpte a my sa o vás postaráme,“ píše sa v obžalobe. Pred súd zamieri okrem Petra Nečasa znovu Jana Nagyová-Nečasová a ministerský exnámestník Roman Boček.

A hoci Nečasovej právnik Jozef Lžičař tvrdí, že expremiér sa ničoho nedopustil, Nečasovi hrozí až šesťročný pobyt za mrežami. Mimochodom, trojice Tluchoř, Fuksa a Šnajdr sa aktuálny súd už netýka. Zachránila ich totiž poslanecká imunita. Rozhodol o tom Najvyšší súd a oni dostali dokonca státisícové odškodné.

Tragédia pána Čistého

Na scéne sa Petr Nečas prvýkrát objavil na konci mája 1997 ako nádejná mladá tvár Občianskej demokratickej strany (ODS). Väčšiu príležitosť dostal až v roku 1999, keď ho zvolili za podpredsedu strany. Po návrate ODS k vláde v roku 2006 dostal na starosť ministerstvo práce a sociálnych vecí. A spolu s ním i jeho „femme fatale“ Jana Nagyová, ktorá ho nakoniec stiahla na dno.

V ODS sa, mimochodom, vždy hovorilo, že ak má Petr Nečas nejaké skutočne slabé miesto, potom je to práve Jana Nagyová. Tá vyťaženému členovi vlády viedla diár, plánovala schôdzky a chodila namiesto neho na rokovania, ktoré už nestíhal.

Nezvládol to: Nečas, na snímke s Miroslavom Mackom, sa do politiky dostal v roku 1997 ako nádejná mladá tvár ODS. Foto: profimedia.sk

Keď na jar 2009 padla Topolánkova vláda, Nečas sa o Nagyovú veľmi dobre postaral. Ako vyšlo neskôr najavo, pri odchode z ministerstva jej vyplatil pol milióna korún a navyše jej zaistil ďalšiu prácu. Späť k Nečasovi sa Nagyová vrátila v lete 2010, keď si ju nový premiér priviedol na Úrad vlády ako hlavnú riaditeľku a svoju najbližšiu spolupracovníčku.

V Strakovej akadémii, sídle českého premiéra, sa sebavedomá bývalá účtovníčka z Karlovarska rýchlo zabývala a navzdory jej kontroverzným rozhodnutiam ju Nečas vždy bránil.

Napríklad keď sa objavilo podozrenie, že odpisovala v diplomovej práci - mimochodom, na súkromnej vysokej škole pochybných kvalít -, keď vyšlo najavo, že jej chýba bezpečnostná previerka i keď „praskli“ sumy na jej výplatných páskach - základný plat tisíc eur odmeny zvýšili až na astronomických 10-tisíc eur.

Veta, že predsa „drie ako kôň“, ktorou premiér zárobky Nagyovej zdôvodňoval, bavila svojho času celé Česko. Nagyová všetkým dávala najavo, že jej príkazom sa rozhodne neodporuje. Nikto ju nesmel titulovať pani riaditeľka, ale iba pani hlavná riaditeľka. Podľa niektorých médií de facto riadila štát namiesto premiéra.

V jeho zastúpení prijímala ministrov, rokovala s riaditeľmi štátnych podnikov a často i vyhadzovala. Verejné tajomstvo bolo, že Nagyová vedela hovoriť aj s ľuďmi označovanými za kmotrov.

„Na rozdiel od bývalého slovenského premiéra Mečiara, ktorý mal svojho času blízky vzťah s Annou Nagyovou, Nečas nikdy netvrdil, že sa (svojej) Nagyovej nemôže zbaviť.

Jana Nagyová sa zjavne ocitla v správnom čase na správnom mieste po boku slabého muža, ktorého si dokázala podmaniť. Sám premiér Nečas akékoľvek pochybnosti o nej však vždy tvrdo odmietal, a keď sa ktokoľvek spýtal na povahu ich vzťahu, vyhodil ho,“ komentovala mileneckú vládnu aféru v minulosti novinárka Julie Hrstková.