Eliškina mama Alena po zmiznutí Elišky nešetrila slzami. O svojom smútku otvorene hovorila v médiách i na sociálnej sieti, za čo si vyslúžila kritiku.

Nech zdochne! želá matka Elišky (†9) údajnému vrahovi

Elišku znásilnil a zavraždil jej príbuzný, ktorý bol v minulosti viackrát súdne trestaný. Prokurátor predpokladá, že vyšetrovanie otrasného prípadu by mohlo byť ukončené do konca roka.

Deväťročná Eliška sa už domov nikdy nevráti. Po hodinách pátrania, strachu a bolesti sa potvrdila nočná mora vyšetrovateľov i rodiny - v lese, vzdialenom asi kilometer od Eliškinho domova, našli pohodené jej nahé telo. Modrooké dievča podľa polície uniesol, znásilnil a zavraždil rodinný príbuzný - bratranec Eliškinej matky.

„Jeho matka je sestra mojej matky. Nedokážem pochopiť, prečo dcére ublížil. Hoci sa s ním nevídame často, Eliška ho poznala. Vedela, že je jej príbuzný,“ povedala novinárom Eliškina mama. Vrahovi adresovala ostré slová: „Priala by som mu trest smrti - nech zdochne.“

Čítajte viac:

Komplikované vzťahy v rodine Elišky (†9): Matka ju len navštevovala

Vraždil príbuzný

Dvadsaťpäťročný Roman K. z Chomutova je obvinený zo znásilnenia a z vraždy. „Obvinený sa k trestnej činnosti priznal. V tomto smere nemáme žiadne pochybnosti, že by šlo o inú osobu alebo by došlo k zámene medzi páchateľmi,“ potvrdil štátny zástupca František Stibor.

Prokurátor tiež informoval, že Roman K. naviedol políciu na miesto, kde ukryl veci zavraždenej. Vzápätí však prestal s vyšetrovateľmi spolupracovať. Kľúčové pri posúdení Romanovej viny budú znalecké posudky, ktoré by mali dať odpoveď na to, či netrpí duševnou poruchou.

„Z toho mála, čo o prípade viem, si myslím, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o devianta, hoci musím pripustiť, že taký brutálny čin môže spáchať aj mentálne retardovaný alebo inak duševne chorý človek, ktorý by si na dospelú ženu netrúfol,“ naznačil čo-to o osobnosti obvineného primár Jiří Švarc z Psychiatrickej nemocnice Bohnice.

Prokurátor predpokladá, že vyšetrovanie by mohlo byť ukončené do konca roka. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému dvadsať rokov za mrežami, prípadne doživotie.

Ak sa u neho potvrdí sexuálna deviácia, súd s najväčšou pravdepodobnosťou nariadi aj ústavnú liečbu (kastrácia nemôže byť súčasťou trestu, páchateľ by musel dobrovoľne súhlasiť - pozn. redakcie).

Tá by mala trvať len časť oficiálneho trestu, zvyšok si bude musieť odpykať. Je pritom všeobecne známe, že pre odsúdenca, ktorý sa dopustí zločinu na dieťati, je pobyt vo väzení peklo.

Čítajte viac:

Zviera: Tento muž sa priznal k vražde malej Elišky

Delikvent

Roman K. nie je podľa zistenia českých médií žiadne neviniatko a v minulosti už bol trikrát súdne trestaný. Podľa denníka Právo to bolo za krádež. V prípade tej poslednej mu pomohla kontroverzná amnestia dnes už bývalého prezidenta Václava Klausa z roku 2013, podľa ktorej mu boli predchádzajúce tresty zahladené.

Zo súdu tak odišiel s dvojročnou podmienkou. Počas tohto obdobia sa dopustil oveľa závažnejšieho zločinu - vraždy. Obvinený žil v severočeskom Chomutove, trvalý pobyt mal však na radnici. Údajne nemal trvalý zdroj príjmov.

Do Klášterca nad Ohří, kde žila Eliška so svojou starou mamou, jazdil za dvojročným synom, ktorého má s bývalou partnerkou. Keďže dievčina ho poznala, nemal problém presvedčiť ju. Pod zámienkou, že ju zavedie za otcom, zlákal nič netušiacu Elišku do auta.

Zatiaľ nie je jasné, či čin vopred plánoval. Podľa MF Dnes bolo spúšťačom to, že dievča videl močiť. Aj keď polícia odmieta s ohľadom na obeť zverejniť podrobnosti, Eliška zomrela násilnou smrťou.

Školáčku najprv znásilnil, potom zaškrtil. Hoci sa útočníkovi bránila, proti dospelému mužovi, navyše údajne drogovo závislému, nemala šancu. Keď policajti Elišku našli, bola vyzlečená. Vrah veci odniesol, zrejme aby zakryl stopy.

Šok

Klášterec nad Ohří je v šoku. Miestni si nekladú servítku pred ústa a páchateľa označujú za „hajzla“ či „hyenu“. Pýtajú sa, ako mohol zobrať dieťa priamo spred školy, ktorá susedí s políciou. Vŕta im v hlave aj to, prečo sa príbuzní obrátili na políciu až po ôsmej hodine večer.

Elišku vychovávala stará mama z matkinej strany. Podľa svedkov sa o ňu starala najlepšie, ako mohla. Keď sa dievča nevrátilo zo školy, najprv ju hľadala sama. Na políciu sa obrátila po tom, čo si nevedela rady a blížil sa večer. Po hodinách pátrania našli Eliškino nebohé telo pohodené v lese pri obci Ciboušov.

Eliškina mama žila s druhom v inej obci. Okrem dcéry má syna Martina, o ktorého sa stará babka z otcovej strany. Alena po zmiznutí Elišky nešetrila slzami. O svojom smútku otvorene hovorila v médiách i na sociálnej sieti, za čo si vyslúžila kritiku. Mnohí jej vyčítali, že sa o deti nestarala a často menila partnerov. Objavili sa tiež informácie narážajúce na jej údajnú drogovú minulosť.

Alena má však o vinníkovi jasno: „Zabiju tě, zmrdeeee, vlastnoručně tě popravit!!!!!!! Je to nechutný prase, který bude pomalu trpět, pomalu a bude prosit, vybudoval ve mně tolik nenávisti a vzteku, že já se postaram o to, aby chcípnul!!!!!“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní