Pedofilný vrah v roku 1996, vpravo niektoré z jeho obetí.

Nechcem ho vidieť na slobode, tvrdí matka pedofilného vraha Dutrouxa

Pripomínal grófa Monte Christa v časoch, keď ešte hnil za múrmi väzenia. Dlhé neupravené vlasy, sivá brada ako vystrihnutá z Engelsových portrétov.

Pedofilný vrah Marc Dutroux, „zločinec storočia“, ako ho Belgičania nazývajú, sa nedávno objavil na verejnosti - po prvý raz od svojho zatknutia v roku 1996. Dôvodom bolo pojednávanie, na ktorom mal požiadať o predčasné prepustenie a možnosť stráviť zvyšok doživotného trestu v domácom väzení - s elektronickým náramkom na členku namiesto väzenských bacharov za chrbtom.

Ako Monte Christo: Marc Dutroux sa na verejnosti ukázal s dlhými vlasmi a bradou. Vraj nechce platiť za holiča. Foto: RTÉ NEWS

Manželka skončila v kláštore

Udalosť sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Okrem toho, že sa konala za zatvorenými dvermi, justičný palác „obliehalo“ stodvadsaťpäť policajtov, každý, kto sa dostal dovnútra, musel prejsť podrobnou prehliadkou. Vyskytli sa totiž obavy, že Dutrouxa by mohol niekto zastreliť.

Už od počiatku však bolo viac-menej jasné, že pojednávanie, ktoré malo o tejto možnosti rozhodnúť, bude iba formalitou, aby sa naplnila litera zákona. Žiaden sudca by si Dutrouxa netrúfol poslať späť medzi ľudí. Potvrdila to aj väzenská správa, psychiatri a prokuratúra - všetci sa zhodli, že v jeho prípade hrozí recidíva a že sa nedokáže zaradiť do spoločnosti. No nielen to bolo dôvodom. Jeho prepustenie by v Belgicku nevyhnutne vyvolalo búrlivé protesty, ešte väčšie, než kráľovstvo zažilo, keď vlani v septembri pustili po uplynutí tretiny trestu na slobodu jeho manželku, ktorá si odpykávala tridsať rokov za spolupáchateľstvo.

Michelle Martinová si však slobodu neužije doslova. V skutočnosti si oddýchne len od väzenského režimu. Súd jej totiž nariadil pobyt v kláštore v dedinke Malone, asi šesťdesiat kilometrov juhovýchodne od Bruselu.

Jej prepustenie v Belgicku vyvolalo hnev. Demonštrovalo sa v celej krajine, ľudia žene otvorene hrozili smrťou, kameňmi a vajíčkami zaútočili dokonca aj na kláštor. Na základe verejnej mienky sa vtedy belgická vláda rozhodla pozmeniť zákon - mimoriadne nebezpeční zločinci sa budú môcť dostať von až po uplynutí nie tretiny, ale polovice trestu.

Dutrouxova manželka: Predčasne ju prepustili vlani v septembri. Foto: Profimedia.sk

Zomrie za mrežami

Predpoklady o verdikte sudcov sa nakoniec potvrdili aj oficiálne. Bývalý elektrikár Marc Dutroux, ktorého v roku 2004 odsúdili na doživotie za únosy, zneužívanie a zavraždenie malých dievčat a tínedžeriek, zostane za mrežami - takmer so stopercentnou pravdepodobnosťou navždy.

„Nemám najmenšiu chuť vidieť ho na slobode,“ povedala v rozhovore pre francúzsky týždenník Le Soir Magazine Dutrouxova matka. „Je to recidivista do špiku kostí, čo, mimochodom, dokazoval celý svoj život. Marc nemôže byť prepustený, lebo vždy hádže vinu za svoje skutky na ostatných. Som si istá, že by s tým začal znova. Nemá žiadny zmysel pre realitu,“ myslí si. „Raz mi povedal, že ma zabije, aj otca - aby sa skôr dostal k dedičstvu,“ dodala.

Dnes 56-ročný Dutroux - mimochodom, jeho nový imidž je vraj výsledkom toho, že už pol roka odmieta platiť za služby väzenského holiča - trávi čas za mrežami v absolútnej izolácii od ostatných odsúdencov. Podľa vedenia väznice je dôvodom jeho vlastná bezpečnosť a možno tomu veriť. Nielen preto, že pedofilných vrahov nenávidia aj zločinci a dávajú im to najavo poriadne drsne, ale aj preto, že niekto zvonka by si mohol objednať jeho vraždu.

Otrasné detaily

Mnohí ľudia sú však presvedčení, že by ho nebolo škoda. Jeho prípad pozná v Belgicku azda každý a rovnako každý ho považuje za chladnokrvnú šialenú beštiu, ktorá by si zaslúžila povraz - keby takáto možnosť v krajine existovala.

Aféra Dutroux sa začala v roku 1995. Koncom júna v belgickom meste Grace-Hollogne zmizli dve osemročné dievčatá - Julie Lejeunová a Melissa Russová. Polícia bola bezradná, dlho nedokázala s prípadom pohnúť, hoci mu venovala extrémnu pozornosť. Ba čo viac, v auguste sa pridali ďalšie nezvestné, tentoraz sa sedemnásťročná An Marchalová a o dva roky staršia Eefje Lambrecksová stratili počas kempovania v Ostende.

Vyšetrovacie spisy vyniesli na svetlo otrasné detaily. Julie a Melissa boli zatvorené v kobke v Dutrouxovom dome, kde ich znásilňoval a nakrúcal s nimi pornografické videá. Staršie dievčatá pripútal reťazami o posteľ v manželkinej izbe. Keď si ich do sýtosti užil, podal im smrtiacu dávku drog a ešte živé ich pochoval na jednom zo svojich statkov.

Koncom roka 1995 zatkli Dutrouxa za krádež luxusného auta. V cele strávil tri mesiace - Julie a Melissa za ten čas zomreli od hladu. S vedomím Dutrouxovej manželky, ktorá pravidelne chodila do domu hrôzy kŕmiť mužových psov, no deťom túto službu odmietla. Dievčatá pochovali vzadu v záhrade. Stačilo pritom málo a mohli vyviaznuť živé. V súvislosti s krádežou auta polícia prehľadávala v čase, keď ešte boli dievčatá nažive, Dutrouxov dom, no tajnú kobku neobjavila.

Dva mesiace po tom, ako Dutrouxa prepustili, uniesol s komplicom dvanásťročnú Sabine Dardennovú na ceste do školy. Zavrel ju do tej istej diery, kde zomrela malá Melissa a Julie, a venoval jej rovnako zvrátenú pozornosť. V auguste 1996 pribudla Sabine spoločnosť - štrnásťročná Laetitia Delhezová zmizla, keď sa vracala z plavárne. Istý človek si však všimol auto, do ktorého dievča naložili, a zapamätal si dokonca časť poznávacej značky. Polícia zistila, že je registrované na známu firmu - Marca Dutrouxa.

Dve prežili

Dutrouxa, jeho ženu a komplica Leliévra zatkli, no pátranie v ich domoch bolo bezvýsledné. Až o dva dni po zadržaní sa Dutroux a Leliévre rozhovorili a naviedli ich ku kobke.

Keď ozbrojené komando dorazilo trinásteho augusta na miesto, dievčatá boli ešte živé. Dardennová po rokoch prezradila, že Dutroux jej tvrdil, že ich uniesol gang zlodejov detí, ale jej rodičia odmietli zaplatiť výkupné, preto sa gang rozhodol, že ju zabije. Dutroux sa však ponúkol, že ju zachráni, lebo ku gangu nepatrí. Nechal ju tiež písať listy rodine, ktoré nikdy neodoslal.

Sabine rozprávala, že prvé dni strávila priviazaná k posteli, kde ju nechali niekoľko dní ležať. Hoci jej dávali rohypnol, viedla si denník. Krížik znamenal Dutrouxovu návštevu, hviezdička znásilnenie.

Znásilnil aj Slovenky

Trvalo osem rokov, kým si belgické beštie vypočuli verdikt súdu. Marc Dutroux dostal doživotie, jeho žena tridsať rokov, Michel Leliévre dvadsaťpäť rokov. Odôvodnenie rozsudku malo päťdesiat strán, no jednu spoločnú myšlienku - Dutroux predstavuje nebezpečenstvo pre spoločnosť. Porota odmietla stanovisko obhajoby, že bol iba členom veľkej organizovanej siete, naopak, označila ho za hlavu a mozog celej skupiny.

Vyšetrovanie ukázalo, že šesť dievčat, z ktorých štyri sa procesu nedožili, nebolo jedinými obeťami Dutrouxovej bandy. Znásilniť mal dokonca aj Slovenky. Eva M. sa s ním spoznala na Slovensku a v auguste 1994 uňho mala stráviť prázdniny. Dutroux ju omámil liekmi a pohlavne zneužil. O dva roky sa Eva vrátila aj s mladšou sestrou - čakal ich rovnaký osud. Ako je to možné? Obe dievčatá zhodne tvrdili, že si na znásilnenie nepamätajú, čo bol dôsledok rohypnolu. Na videokazete, ktorú Dutroux nakrútil, sa však spoznali. Tretiu Slovenku znásilnil Dutroux neďaleko Topoľčian.

Dutrouxov ubudlo

Dutrouxovu aféru v Belgicku považujú za jednu z najhorších v dejinách justície. Aj po rokoch vyvoláva vášne a niet sa čo čudovať. Jej negatívna popularita bola taká vysoká, že v rokoch 1996 až 1998 vyše tretiny ľudí s priezviskom Dutroux zažiadalo o zmenu mena.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní