Na prídel: Podľa nového nariadenia Petrohradu by počas vojny dostávali obyvatelia 300 gramov chleba na hlavu.

Nedotknuteľná rezerva: Vojna praje hladu, len tristo gramov chleba na hlavu

Nové nariadenie petrohradského gubernátora Georgija Poltavčenka "o zaistení potravinovej bezpečnosti" zaručuje v prípade vypuknutia vojny každému obyvateľmi mesta 300 gramov chleba na deň po dobu 20 dní.

„To je menej ako štandardné balenie krájaného chleba,“ poznamenal spravodajský server Newsru.com o petrohradskej novinke. V meste na Nive v súčasnosti žije 5,2 milióna ľudí.

Počas druhej svetovej vojny obyvatelia mesta, ktoré sa vtedy volalo Leningrad, dostávali spočiatku 800 gramov chleba na deň. Prídel sa ale počas obliehania nemeckými nacistickými vojakmi neustále znižoval, až v najhoršej dobe predstavoval len 125 gramov, a to po celých 35 dní. Mnoho ľudí vtedy umrelo od hladu, pripomenul server.

Blokáda Leningradu trvala takmer 900 dní. Hlad, choroby, zima, ostreľovanie aj priame boje si podľa niektorých zdrojov vyžiadali až poldruha milióna vojenských a civilných obetí.

Počas blokády bolo zásobovanie možné len letecky alebo cez zamrznuté Ladožské jazero. Obkľúčenie s cieľom vyhladovať centrum boľševickej revolúcie je považované za jeden z najväčších vojnových zločinov proti ľudskosti.

Hladové prídely pripisujú historici aj chybnému rozhodnutiu straníckeho vedenia Leningradu sústrediť zásoby potravín do centrálnych skladov, ktoré zhoreli pri nálete hneď na začiatku obliehania. Ale vedenie sa bálo požiadať diktátora Josifa Stalina o novej dodávky potravín.

Výnos terajšieho gubernátora sa týka vytvárania potravinových rezerv, ktoré sa skladajú z "operatívnych zásob" pšenice a raže, ktoré môžu poslúžiť na intervenciu na trhu kvôli reguláciu cien, a z "nedotknuteľných rezerv", ktoré práve majú zaručiť vyššie spomínaných 300 gramov chleba.

Oproti vlaňajšku sa ale petrohradskej rezervy podľa výnosu zmenšia o tretinu, z 92 200 ton na 69 700 ton v najbližších troch rokoch. Z toho "nedotknuteľné rezervy" predstavuje 21 700 ton pšenice a 9400 ton raže.