Nedotknuteľní kňazi: Spotlight ukazuje Vatikán zaslepený voči zvrhlosti

Oscarový film Spotlight sa venuje problému sexuálnych škandálov v cirkvi, trpké skúsenosti majú aj veriaci na Slovensku.

Začiatkom apríla aj do slovenských kín zavíta triler, ktorý vzbudil vo svete obrovský rozruch. Snímka Spotlight o odhalení škandálu sexuálneho zneužívania v Bostonskej diecéze zaujala natoľko, že na nedávnom udeľovaní prestížnych filmových cien získala Oscara za najlepší film a za najlepší scenár.

Prečo práve sexuálne delikty v cirkvi vyvolávajú v spoločnosti taký záujem i odpor? „Pretože je to mimoriadne citlivá téma, ktorá vzbudzuje strach, navyše, páchateľmi sú verejné i lokálne ‚autority‘,“ hovorí sociologička Silvia Porubänová.

Bostonský škandál

Zneužívanie detí katolíckymi kňazmi je naozaj citlivá téma. Dráma Spotlight vykresľuje odhalenie tohto škandálu na jar 2002, ktorý sa najvyšší bostonskí cirkevní predstavitelia snažili ututlať. Vtedajší bostonský arcibiskup kardinál Bernard Law odstúpil po masívnych výčitkách, že celé roky sexuálne prehrešky zametal pod koberec.

Veľká časť filmu sa odohráva v priestoroch redakcie Boston Globe a krúti sa okolo práce investigatívnych reportérov. Ich vyšetrovanie trvalo rok a odhalilo kamufláž na najvyššej úrovni v bostonských náboženských inštitúciách, trvajúcu desiatky rokov.

Odhodlaní a vytrvalí novinári boli neskôr za svoje reportáže vyznamenaní Pulitzerovou cenou. Scenár mal pod palcom Tom McCarthy a Josh Singer. „Tento film prepožičal hlas preživším. Dúfajme, že Oscar teraz poslúži ako zosilňovač, aby si tento hlas našiel cestu až do Vatikánu,“ povedal producent Michael Sugar na filmovom galavečere 88. ročníka udeľovania cien americkej filmovej akadémie v Los Angeles.

Rok 2002 naozaj spôsobil v katolíckej cirkvi otras. Po odhalení nechutných škandálov, ktorých obeťou boli tí najnevinnejší, sa na hlavu viacerých katolíckych kňazov začali sypať obvinenia. Väčšinou oprávnené, niektoré sa týkali prípadov starších ako desať rokov.

To, čo spoločnosťou otriaslo, nebol len fakt, že aj medzi kňazmi sú zvrhlíci, ktorí nekontrolujú svoje chúťky, ale najmä zakrývanie očí ich kolegov. Hlavne, aby sa zachovala diskrétnosť a na katolícku cirkev nepadol tieň hanby.

Obeťami štvorročné deti

Nikto na zemi nie je nedotknuteľný. Ani kňaz. Stále je len služobník Boží. „Rímskokatolícka cirkev sa dopustila obrovských chýb, keď umožnila kňazom, aby v priebehu stáročí znásilňovali a sexuálne obťažovali deti,“ povedal koncom februára tohto roku austrálsky kardinál George Pell, jeden z najbližších spolupracovníkov pápeža Františka.

Lenže práve tento muž čelí nepríjemného obvineniu. Ešte vlani v programe 60 Minutes televízie CBS sa do kardinála pustil člen Pápežskej komisie na ochranu mladistvých Peter Saunders, ktorý bol kedysi tiež obeťou sexuálneho zneužívania kňazom.

Saunders bývalého arcibiskupa Sydney a súčasného šéfa vatikánskeho Ekonomického sekretariátu obvinil, že v minulosti kryl sexuálne delikty kňaza Geralda Ridsdala. Pell vraj ponúkol jeho synovcovi Davidovi peniaze za to, aby zneužívanie jeho strýkom kňazom zatajil.

Vraj sa to stalo, keď mal jedenásť rokov. Gerald Ridsdale je v Austrálii známy tým, že v rokoch 1960 až 1980 sexuálne zneužil viac ako päťdesiat chlapcov. Zvrhlý kňaz sa uchýlil k znásilneniu, análnemu styku a iným formám týrania. Zarážajúci je fakt, že medzi obeťami boli aj štvorročné deti.

Keď v roku 1993 vyšli všetky kňazove nechutnosti najavo, postavil sa pred súd a skončil na dlhé roky za mrežami.

Slovenský chlipník

V našej spoločnosti pred troma rokmi zarezonoval prípad pedofilného kňaza Pavla Kobidu, ktorý v roku 2012 na fare v Nevidzanoch pri Nitre sexuálne obťažoval maloletú školáčku. Chytal ju za boky a kolená, neodpustil si „francúzske bozky“ a pokúšal sa jej rozopnúť zips na mikine. Náklonnosť k jedenásťročnému dievčaťu prejavoval aj v telefóne a prostredníctvom esemesiek.

Kontakty s kňazom si dievča zapisovalo do denníka. Keď sa dostal do rúk jej mame, začala konať. Kňaz, samozrejme, všetko poprel. Presnejšie, svoje prejavy nevnímal ako sexuálne obťažovanie, ale ako čisto kamarátsky vzťah.

Dievčatko, ktorému podľa jeho slov chýbala otcovská láska, spoznal v kostole, kde pravidelne čítalo zo Svätého písma. Kobidu odsúdil Okresný súd v Nitre na tri roky odňatia slobody podmienečne. Súčasťou rozsudku bol zákaz vykonávať pastoračnú a pedagogickú činnosť vo vzťahu k maloletým osobám a probačný dohľad. Zároveň sa mal podrobiť sexuologickej liečbe.

Podpory sa dočkali od cudzích

„Pôsobí teraz v nitrianskom hospici ako duchovný. Rešpektujeme rozhodnutie súdu, ktoré je právoplatné, takže nepracuje s deťmi a nevykonáva žiadnu pedagogickú činnosť,“ povedal nám hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.

„Čo sa týka cirkevnoprávnej stránky, čakáme na rozhodnutie kongregácie,“ dodáva. Je možné, že kňaz, ktorý obťažoval maloletú, bude ešte niekedy pracovať s deťmi? „To naozaj nevieme. Rozhodne biskup. Budeme sa tomu venovať, keď to bude aktuálne,“ priznal Miroslav Lyko.

Hoci obžalovaného kňaza Pavla Kobidu súd uznal za vinného a uložil mu trojročný trest, rodina poškodeného dievčaťa dostala väčší: v rodnej dedine pre nich ľudia nenašli pekného slova, zatiaľ čo na pedofilného kňaza spievali ódy. Z jednoduchého a naivného dôvodu: služobník Boží by predsa niečo také neurobil.

O kňazovi neviem nič, ani ma to nezaujíma. Nesledujem ho. Dostal iba podmienku - tak môže byť niekde v pokoji a vysmiaty,“ trpko si povzdychne mama školáčky, ktorá prešla peklom. „Ľudia, ktorí chcú, sa s nami bavia normálne a niektorí sa stále nerozprávajú. Ale väčšina sa už tvári, ako keby sa nič nestalo. Pomaly sa všetko dostáva do normálu. Len pri stretnutí s niektorými sa nám pred očami vybavujú slová, ktoré o nás povedali,“ priznala pre náš týždenník.

Rodina sa po nepríjemných skúsenostiach viac uzavrela do seba. „Dcéra chodí do školy mimo bydliska. Býva na internáte, takže s ľuďmi z dediny neprichádza do styku. Bola to pre nás veľmi zlá skúsenosť. Ale už aspoň človek vie, o koho sa môže v núdzi oprieť a o koho nie. Snažíme sa na všetko zabudnúť,“ pripomína mama školáčky.

Paradoxne, najviac rodinu podržali cudzí ľudia. „Napríklad z Bratislavy nám vyjadrovali svoju podporu a ponúkali pomoc. Dokonca pán Martin z okresu Ružomberok prišiel osobne a do schránky vložil obálku, kde nám vyjadril podporu a nechal dcére darček. Ľudia z mesta sa na celú vec pozerali inými očami než u nás v obci. Chcela by som im veľmi poďakovať za podporu, bola pre nás ako balzam na dušu,“ vyznáva sa.

Pedofília ako lepra

Problém zhýralosti a prípadného sexuálneho násilia kňazov v spoločnosti rezonuje od nepamäti. Predovšetkým si netreba pred prehreškami duchovných zakrývať oči. Naposledy bol v susednom Česku pranierovaný bývalý kňaz Erik Tvrdoň z Havlíčkovho Brodu.

Muža obžalovali za sexuálne násilie voči niekoľkým ženám a neplnoletému dievčaťu. Kriminalisti ho zatkli koncom februára 2014, keď si do bytu viedol trinásťročné dievča. Podľa obžaloby ho sexuálne zneužíval a cez mobil si dával posielať jej erotické fotografie.

Zakrátko sa prihlásili ďalšie ženy, na ktorých vraj páchal sexuálne násilie. Bývalý cirkevník sa na súde bránil tým, že ide o sprisahanie proti jeho osobe. Dokonca sa ozývali hlasy na jeho obranu a vlani v auguste ho pardubická pobočka Krajského súdu v Hradci Králové prepustila z väzby a čaká na súd na slobode.

Skrátka, zvrhlými chúťkami trpia aj tí, ktorým ľudia vkladajú do rúk najväčšiu dôveru. Už pred dvoma rokmi označil pápež František pedofíliu za lepru, ktorá sa vraj týka až dvoch percent duchovných, teda približne osemtisíc mužov zo štyristotisíc kňazov.

Považujem tento stav za neznesiteľný,“ zdôraznila hlava rímskokatolíckej cirkvi. František sľúbil „postaviť sa tomu s prísnosťou, akú si to vyžaduje“. Ale je aj na veriacich, aby ukázali prstom na každého, kto siahne na dieťa a jeho najzákladnejšie práva. Hoci by bol v barančom rúchu.

Odkryté prípady sú len vrchol ľadovca

Na jednej strane sa v súvislosti s prípadmi sexuálneho násilia ozývajú kritické hlasy voči obetiam - buď ich výpoveď spochybňujú, alebo obviňujú obeť z provokácie.

Na druhej strane je verejnosť hlboko pobúrená a znechutená škandálmi tých, ktorí požívajú najväčšiu úctu a neraz sa ich prehrešky maskujú a zamlčujú. Ako tento problém vidí sociologička SYLVIA PORUBÄNOVÁ?

Prečo téma pedofílie a iných sexuálnych škandálov predstaviteľov katolíckej cirkvi v spoločnosti tak rezonuje?

Práve oblasť sexuálneho násilia sa spája so stereotypnými predstavami a mýtmi týkajúcimi sa charakteru násilia, páchateľov či obetí. Tieto predstavy sú všeobecne akceptované, a to napriek tomu, že sú nepravdivé a výskumy veľakrát dokázali presný opak toho, čo mýty tvrdia.

Myslíte si, že s týmto problémom zápasí cirkev aj u nás? Doteraz bol medializovaný len jeden prípad.

Tak ako v prípade iných typov a foriem násilia, „odkryté“ prípady predstavujú len vrchol ľadovca. Sexuálne násilie voči dieťaťu zo strany známeho alebo blízkeho človeka je traumatizujúci zážitok aj pre súvisiace predsudky a negatívne reakcie okolia. Aj detské obete sexuálneho násilia sa stretávajú s nedôverou, so spochybňovaním, s obviňovaním a prenášaním zodpovednosti, napríklad - „načo si tam chodila, sama si ho provokovala“ a podobne. Spomínané mýty a predsudky posilňujú aj konzervatívne postoje k sexualite a väčšinová akceptácia násilia.

V prípade zneužívania dievčaťa z okolia Zlatých Moraviec kňazom sa veriaci z obce nepochopiteľne stavali na stranu kňaza. Vedeli by ste vysvetliť ich pohnútky?

Aj smerom k páchateľovi sa zo strany verejnosti viažu isté stereotypné predstavy. Tým sa vedome či nevedome odvracia pozornosť od skutočných príčin a dôsledkov problému. Kňaza obhajujú tým, že reagoval na vyzývavosť alebo že za jeho zlyhanie môže absencia pravidelného sexuálneho života. Tieto skutočnosti takisto odvracajú pozornosť od páchateľa a za zodpovednú absurdne považujú obeť. Stretávame sa aj s postojmi „veď sa nič také nestalo“, ktoré zľahčujú prežité násilie a traumu. Mýty a predsudky sú aj súčasťou vžitej mediálnej prezentácie - nielen sexuálneho - násilia. Pre médiá by mala byť výzva i povinnosť pravdivo zobrazovať násilie vrátane prezentácie obetí. Bez ohľadu na to, kto je páchateľ, aká inštitúcia ho reprezentuje či priamo kryje!