Nehoráznosť! Kaczinski chce donútiť Poľky rodiť aj poškodené deti

Nepochopiteľné! V Poľsku len pred pár dňami kvôli masívnym protestom žien neschválili mimoriadne prísny protiinterrupčný zákon a už pracujú na ďalšej absurdite.

Neustúpili

Podľa predsedu strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczynskeho chcú aspoň zakázať interrupcie poškodených plodov. Aby ich mohli pokrstiť a pochovať! Kaczyňski sa takto vyjadril len necelý týždeň po tom, ako poslanci poľského Sejmu odmietli sprísnenie zákona. V prvom čítaní však najskôr prešiel návrh, ktorý takmer kompletne zakazoval vykonanie interrupcie, dokonca aj v prípade znásilnenia, incestu či deformácie plodu. Jedinou výnimkou bolo priame ohrozenie života ženy. Politikov zastavili až masívne protesty v uliciach a v druhom čítaní návrh nepodporili. Zdá sa však, že Poľky ešte nevyhrali a Kaczynského strana plánuje ďalšie zmeny. Tentokrát sa chce Kaczynski zaoberať interrupciami súvisiacimi s poškodením plodu.

Kaczynski: Poľky chce donútiť donosiť aj ťažko postihnuté deti kvôli krstu.
Kaczynski: Poľky chce donútiť donosiť aj ťažko postihnuté deti kvôli krstu.

Kaczynski: Poľky chce donútiť donosiť a porodiť aj ťažko poškodené deti. Kvôli krstu. Foto: čtk

Fanatici

„Budeme sa usilovať o to, aby sa aj veľmi ťažké tehotenstvá, keď dieťa s určitosťou zomrie veľmi poškodené, skončili pôrodom, aby mohlo byť dieťa pokrstené, pochované a aby malo meno,“ šokoval Kaczynski v rozhovore pre štátnu agentúru PAP. A dodal, že výnimkami budú len prípady, kedy bude ohrozené zdravie alebo život matky.

„To je čistý fanatizmus, pretože chce nútiť ženy, autonómne ľudské bytosti, do situácii, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú mať nepriaznivý dopad nielen na ich vlastné životy, ale aj na životy ďalších ľudských bytostí. Oberajú tak ženy o slobodu i možnosť voľby, narúšajú ich integritu a súkromie a popierajú ich právo mať vlastné vyznanie alebo byť bez vyznania. Navyše už tým, že aj v súčasnosti sú v Poľsku interrupcie možné len za úzko vymedzených okolností – a teda nie na základe slobodného rozhodnutia žien – štát fakticky zlyháva v zabezpečovaní prístupu k službám reprodukčného zdravia. A to je to, čo treba zmeniť, pretože je to v demokracii neakceptovateľné a neodpustiteľné,“ vraví Šarlota Pufflerová z organizácie Občan, demokracia a zodpovednosť.

Surové

Šéf vládnej strany, zdá sa, vôbec neuvažuje nad tým, ako ovplyvní narodenie a následná smrť ťažko postihnutého dieťaťa celú jeho rodinu. „Je neľudské chcieť od žien, aby donosili a porodili plod, o ktorom vedia, že neprežije. Myslel líder opozície na to, čo budú prežívať všetci, vrátane práve narodeného dieťaťa? Rodičia, ktorí budú sledovať ako dieťa v bolestiach zomiera a toto samotné dieťa? A to všetko len preto, aby mohli byť vykonané nejaké ceremónie súvisiace s náboženstvom, ktoré nevyznávajú všetci občania a občianky Poľska, alebo ktoré má každá osoba právo vyznávať vlastným spôsobom. Je to zvrátené,“ myslí si Dana Vitálošová, ktorá organizovala protesty proti sprísneniu poľského zákona na Slovensku.

Protestovali: Poľské ženy sa proti sprísneniu antiinterrupčného zákona vzbúrili. Ďalší návrh ich šokoval.
Protestovali: Poľské ženy sa proti sprísneniu antiinterrupčného zákona vzbúrili. Ďalší návrh ich šokoval.

Protesty: Poľské ženy sa proti prísnemu protiinterrupčnému zákonu vzbúrili. Ďalší návrh o poškodených deťoch ich šokoval. foto: archív

Aj u nás

Ak máte náhodou pocit, že sa to netýka Slovenska, tak ste ďaleko od pravdy. „Znie to absurdne, ale nedávno sme boli aj na Slovensku blízko podobného drakonického návrhu. Je povážlivé, že ani náš parlament ho neodmietol dostatočne dôrazne. Návrh zákona bol síce odmietnutý hneď v prvom čítaní, ale odmietnutie nebolo veľmi presvedčivé. Veľmi veľa poslankýň a poslancov sa iba zdržalo, namiesto toho, aby hlasovali jednoznačne proti,“ vraví Pufflerová. Návrh podali poslanci Jozef Mikloško (KDH), Štefan Kuffa (OĽaNO) a Marián Kvasnička (nezaradený). Okrem zákazu interrupcií chceli trestať lekárov a ženy aj za umelé oplodnenie, a to 5 až 12-ročným väzením. Za hlasovali poslanci z radov OĽaNO, KDH, ale aj Smeru.

Tu sú potraty úplne zakázané:

Chile, Dominikánska republika, El Salvador, Vatikán, Malta, Nicaragua


VIDEO Plus 7 Dní