Za futbalom na oslíkovi? Aj tak sa dá.

Nejde metro? Cestujte na oslovi! Futbalových fanúšikov čaká v dejisku šampionátu zábava

Štrajk pracovníkov metra v brazílskom meste Sao Paulo stále robí usporiadateľom futbalového šampionátu vrásky na čele. V strachu pred kolapsom logistiky horúčkovito hľadajú alternatívne spôsoby prepravy. Bývalý prezident krajiny prišiel s originálnym nápadom.

Zamestnanci metra v brazílskom Sao Paule v utorok prerušili niekoľkodňový štrajk za zvýšenie miezd, ktorý súd označil za nezákonný. Pár dní pred začatím majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii rokovania predstaviteľov odborov zamestnancov metra a štátnych zamestnávateľov nedospeli k dohode. Odbory hrozia, že vo štvrtok, kedy sa šampionát začína, štrajk obnovia. Pre krajinu by to bola pokračujúca katastrofa.

Doteraz ho naplno pocítili návštevníci juhoamerickej krajiny i futbaloví fanúšikovia, ktorí museli čakať na taxíky niekoľko hodín, aby sa vôbec dostali z letiska do hotela. Stanice metra boli zatvorené od minulého štvrtka a v meste sa vytvorili obrovské dopravné zápchy. Na metro je v 11 miliónovom Sao Paule odkázaných 4,5 milióna ľudí.

Vozne metra ostali odstavené. Foto: ČTK

Ako za starých čias

Exprezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva prišiel s originálnym nápadom. Futbalovým fanúšikom navrhol, aby sa na štadióny presúvali tak, ako za starých čias – peši, na bicykli alebo na oslovi.

Bývalá hlava štátu, ktorá pomohla krajine získať organizáciu najprestížnejšieho futbalového turnaja, odmieta, aby podujatie prekazili problémy s dopravou. „Nikdy sme nemali problémy s chôdzu,“ vyhlásil v rozhovore Lula a presun na oslíkoch označil za jednu z možností.

V realite je ťažké predstaviť si to. Prvý zápas šampionátu odohrá domáca Brazília proti Chorvátsku vo štvrtok na novovybudovanom štadióne Itaquerao, známom aj ako Arena Corinthians, ktorý leží 20 kilometrov východne od centra mesta.

Čítajte viac:

Brazília bojuje proti sexturizmu počas futbalového šampionátu

Drahý štrajk

O situácii chcú odbory so štátnymi zamestnávateľmi rokovať aj v utorok. Už teraz je isté, že štrajk nebude lacnou záležitosťou. Regionálny súd rozhodol, že odbory porušili pravidlá štrajku tým, že neposkytli ani minimálnu úroveň služby, čo značí prevádzku 70 percent vlakov počas dňa a 100 percent liniek v rannej a večernej špičke.

Odborom nariadil zaplatiť pokutu vo výške 100 tisíc realov (32 800 eur) za prvé štyri dni štrajku a 500 tisíc realov (164 tisíc eur) za každý nasledujúci deň. „Obyvateľstvu sa nedostala ani minimálna starostlivosť, čo narušilo aj verejnú bezpečnosť,“ skonštatoval sudca Rafael Pugliese, ktorý pokutu uložil.

Majstrovstvá sveta vo futbale sa začínajú 12. júna a potrvajú do 13. júla.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní