Rakety V2 boli Hitlerov tajný tromf. Vojnu sa mu však zvrátiť nepodarilo.

Nemci ako pokusní králici: Hitler skúšal rakety na vlastnom ľude

Nacisti bombardovali tisíce Nemcov, z ktorých si spravili cvičný cieľ. Utajované dokumenty odhalili, že Hitler testoval balistické rakety na vlastnom obyvateľstve.

Tisíce nemeckých občanov neprežilo bombardovanie, keď nacisti počas druhej svetovej vojny skúšali účinok balistických rakiet. Prísne tajné dokumenty z produkcie SS odhalili, že Hitler nemal problém testovať smrtiace zbrane na vlastnom obyvateľstve.

Rakety Vergeltungswaffe 2 použila nemecká armáda proti Spojenému kráľovstvu a Belgicku na ostreľovanie vojenských aj civilných cieľov a pri útokoch zomrelo asi sedemtisíc ľudí.

Hoci po týchto zbraniach siahli Nemci až v posledných mesiacoch vojny, v rokoch 1944 – 1945, odskúšali si ich skôr. Vo domovskej krajine na vlastných civilistoch. Dokumentujú to správy z tajných archívov, písané väčšinou v kódovanej nemčine.

Čítajte viac:

Hitlerovo tajomstvo odhalené: Fičal na pervitívne, mrzák však nebol

Najpokrokovejšia zbraň

Rakety V2 odpálili nacisti v regióne Peenemünde, kde boli testované experimentálne zariadenia. Mnohé strely zasiahli viaceré nemecké mestá, najmä v oblasti Pomoranska. Predpokladá sa, že špeciálne jednotky potom zhodnotili rozsah spôsobených škôd a Hitlerovi poslali správu o účinnosti rakiet.

Čítajte viac:

Najmodernejšiu bojovú loď sveta Bismarck potopili zaostalé lietadlá

„Nikdy sme sa nestretli s takými konkrétnymi dôkazmi o tom, že Hitler používal vlastné mestá ako terč. Je to mimoriadne vzácny nález, ktorý dokumentuje, kam až bol schopný zájsť vodca nacistov najmä v posledných mesiacoch vojny,“ povedal Richard Westwood-Brookes, hovorca aukčnej siene, ktorá bude dokumenty dražiť.

Balistické rakety V2 vyvinul nemecký letecký inžinier a architekt Wernher von Braun v spolupráci s generálom Walterom Dornbergerom. Boli Hitlerovou tajnou zbraňou, ktorou chcel zvrátiť priebeh vojny, použil ich však neskoro. Najpokročilejšiu zbraň druhej svetovej vojny tromfla atómová bomba, ktorú zhodili Spojené štáty na Hirošimu a Nagasaki.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní