Koncentračný tábor Majdanek (na archívnej snímke) dnes patrí k najzachovalejším.

Nemci chcú odsúdiť 17 bývalých nacistov: Pomôže im prípad Demjanjuka?

Lovci nacistov majú v hľadáčiku ďalších sedemnásť nacistických dozorcov, ktorých by radi postavili pred súd. Sedemnásť členov SS, medzi ktorými sú aj štyri ženy, pracovali v tábore smrti Majdanek v Poľsku. Predpokladá sa, že tam zahynulo 150 tisíc ľudí.

Majdanek bol koncentračný tábor na okraji Lublinu vo východnom Poľsku. Kým ho v júli 1944 oslobodila Červená armáda, sústreďovali v ňom nepohodlných ľudí na otrockú prácu. Miesto je dodnes najzachovalejším koncentračným táborom z druhej svetovej vojny. Má dokonca neporušené plynové komory aj spaľovne tiel.

V koncentráku Majdanek pracovalo aj 17 bývalých esesákov, ktorí sú stále nažive a Nemecko ich plánuje postaviť pred súd. Problém je, že žiadna z obetí už nežije a o zločinoch teda nemá kto vypovedať. Prokuratúra dúfa, že by mohla pomôcť stratégia použitá v prípade Johna Demjanjuka, ktorého aj napriek absencii svedkov v roku 2011 odsúdili na päť rokov väzenia.

Čítajte viac:

Nemecko bude stíhať 90-ročných dozorcov z Osvienčimu. Majú dôkazy

Problematické dôkazy

Medzi podozrivými z nacistických zločinov sú aj štyri ženy. Všetci čelia podozreniu, že nesú zodpovednosť za zatváranie obetí do plynových komôr a masové popravy zastrelením, ktoré sa týkali približne 80 až 150 tisíc ľudí.

Nemecká centrálna vyšetrovacia agentúra pre nacistických vojnových zločinov so sídlom v Ludwigsburgu v ostatnom čase vypátrala niekoľko vojenských strážcov, ktorí pôsobili v Osvienčime a plánuje proti nim podať obžalobu. Šéf agentúry Kurt Schrimm chce presadiť, aby obvineniu zo spoluúčasti na masovej vražde čelili aj nacisti pôsobiaci v Majdaneku.

„Dôkazy sú ale trochu problematické,“ priznal. Neexistujú totiž žiadni žijúci svedkovia, ktorí by mohli dosvedčiť páchanie zločinov strážou. „Máme málo materiálu a existujúce informácie nie sú optimálne,“ dodal Schrimm.

Čítajte viac:

Zomrel nacistický zločinec John Demjanjuk

Odsúdili aj Demjanjuka

Pomôcť by však mohol prípad Johna Demjanjuka, ktorého v roku 2011 odsúdili za napomáhanie pri masovej vražde 28 tisíc Židov vo vyhladzovacom tábore Sobibór, kde bola zomrelo dokopy 250 tisíc obetí holokaustu.

Rozsudok padol v Mníchove bez toho, aby sa počas procesu dostavili nejakí svedkovia, potvrdzujúci jeho zločineckú činnosť v zariadení. Demjanjuk dostal päť rokov, no trestu v skutočnosti nikdy nečelil. Voči rozsudku sa odvolal a v marci 2012 zomrel ako 91-ročný v starobinci.

Práve vek a zdravotný stav nacistických príslušníkov z Majdaneku by mohol byť dôvod, pre ktorý napokon vôbec nemusia byť postavení pred súd, konštatuje portál britského denníka Daily Mail.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní