Kapitánovi Robertovi Campbellovi dovolili odísť zo zajatia, keď prisľúbil, že sa vráti. Vpravo prepúšťací list.

Nemci pustili britského vojaka za chorou mamou. Dodržal sľub a vrátil sa do zajatia

Nezvyčajný príbeh o dodržanom sľube počas prvej svetovej vojny odhalili britskí historici.

Až neuveriteľne znie príbeh vojnového zajatca, ktorý sa dobrovoľne vrátil do svojho väzenia. Britský dôstojník dal väzniteľom slovo a aj ho dodržal, hoci sa vzápätí po návrate do zajatia pokúsil o útek .

Dvadsaťdeväťročný kapitán Robert Campbell z prvého práporu pluku z grófstva East Surrey padol do nemeckého zajatia hneď na začiatku prvej svetovej vojny, 24. augusta 1914 pri bojoch v severnom Francúzsku.

Putoval do zajateckého tábora pri Magdeburgu vo východnom Nemecku, kde sa po čase dozvedel, že jeho matka umiera na rakovinu . Napísal teda nemeckému cisárovi Viliamovi II. list s prosbou, aby smel chorú mamu v Británii navštíviť. A cisár privolil. Stačilo mu dôstojníkovo slovo, že sa do zajatia vráti.

Prepúšťací list, v ktorom Campbellovi povoľujú odísť na 14 dní navštíviť umierajúcu matku. Foto: profimedia.sk

Dodržaný sľub

Podľa historika Richarda van Emdena, ktorý v archívoch narazil na korešpondenciu medzi britskými a nemeckými diplomatmi o Campbellovi, kapitán koncom roka 1916 takmer určite cestoval cez vtedy neutrálne Holandsko a potom loďou a vlakom do Gravesendu v Kente, kde s matkou strávil asi týždeň. Potom sa rovnakou cestou vrátil do Nemecka.

Campbell už svojou matky nikdy nevidel. Zomrela vo februári 1917, kým on zostal zajatcom až do konca vojny. "Možno si myslel, že keď sa nevráti (do zajateckého tábora), žiadny ďalší dôstojník už podobné povolenie nezíska," usudzuje historik.

Najviac ho vraj zaskočilo, že kapitánov záväzok rešpektovali britské úrady a nezabránili Campbellovi v návrate do Nemecka. Ale žiadny ďalší zajatec už takúto priepustku nedostal. Briti totiž odmietli podobnú žiadosť nemeckého zajatca: Peter Gastreich musel zostať v internačnom tábore na ostrove Man.

Útek sa nepodaril

Cambell podľa historika ctil svoje záväzky - tak voči cisárovi, ako voči britskej armáde. Hneď po návrate do tábora sa však pokúsil o útek. Spolu so skupinou ďalších zajatcov strávil deväť mesiacov hĺbením tunela, ktorým by utiekli. Ale Nemci ich chytili pri holandských hraniciach a poslali späť.

Podľa denníka The Daily Mail sa kapitán Campbell po vojne vrátil do vlasti a slúžil v armáde až do roku 1925. Do armády znova nastúpil po vypuknutí druhej svetovej vojny, keď velil pozorovateľom na ostrove Wight. Zomrel v júli 1966 vo veku 81 rokov. Campbellov príbeh je súčasťou novej historikovej knihe o "ľudskej tvári" prvej svetovej vojny.


  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní