Staré mesto žije počas celých nocí naplno. Rozhodne by ste ho nemali obísť.

Nemravné, gýčové, povrchné: V Las Vegas sa však nudiť rozhodne nebudete

Najväčší gambleri sú hokejisti. Niektorí dokážu za jediný večer prehrať aj päť miliónov dolárov! Vitajte v Las Vegas, meste hriechu.

Las Vegas neznamená odpočinok či relax! - hovorí nám bývalá servírka Táňa na terase kaviarničky Coffee Bean, hodný kus od centra. „Sú to divoké jazdy, kasína, nočné kluby, alkohol, sex. Nekonečná zábava, ktorá ťa dostane na hranicu možností. Keď som sem chodila na víkendy, najmenej týždeň som sa potom musela zotavovať!“

Napriek tomu sa do raja gamblerov pred dvanástimi rokmi prisťahovala a užívala si ho plnými dúškami. V rozľahlom nákupnom stredisku pri parčíku s vodnou nádržou nám rozpráva, ako vyzerá mesto hriechu zvnútra, z pohľadu domácich, o celebritách, hráčoch, adrenalínových nociach.

Dnes už je pre ňu nekonečný prúd života na turisticky príťažlivých miestach minulosťou. „Žijem na periférii plnej zelene a pokoja. Nebyť extrémnych horúčav, občas aj zabudnem, že som v Las Vegas,“ hovorí s úsmevom.

Lesk a bieda

Vráťme sa však dva dni dozadu, keď inšpirovaní americkou romantickou kinematografiou volíme na nočný presun z Arizony do Nevady legendárnu spoločnosť Greyhound. Náš autobus, ktorý má najlepšie časy dávno za sebou, končí s odtrhnutými dverami, uprostred ničoho, neďaleko pohoria Hualapai.

Tragikomickú situáciu vyriešia „špecializovaní“ technici, dvere nám prilepia hrubými vrstvami lepiacej pásky a my, s trojhodinovým meškaním, šťastne pristávame v slnkom zaliatom Las Vegas. Tu už sa všetko obracia k lepšiemu.

Ani nie kilometer od Las Vegas Boulevard, nazývaného Strip, nachádzame sympatický hotelík aj s bazénom za necelých štyridsať dolárov a definitívna spokojnosť prichádza s podvečernou prechádzkou po Stripe.

Zhruba sedemkilometrová ulica, plná hotelov, kasín za presklenými stenami a množstva pouličných atrakcií, nám odhaľuje najžiarivejšie mesto Ameriky v plnej paráde. Obraz lesku i biedy.

Svetlá farebných neónov, drahých podnikov, exkluzívnych obchodov a blikajúcich automatov sa tu miesia so žobrákmi posedávajúcimi na múrikoch, s pouličnými umelcami, so sexi policajtkami, ktoré vás za pár dolárov „zatknú“, s postaršou Marilyn Monroe v okuliaroch a šatách nadnášaných prúdom vzduchu z neďalekej klimatizácie či s náboženskými aktivistami, hroziacimi milovníkom hriešnych radovánok peklom.

V hlavnom meste gýča rozhodne nuda nehrozí. Popri kasínach môžete obdivovať 160-metrovú napodobeninu Eiffelovky, malý New York so Sochou slobody, zmenšené Benátky, kde nechýba spleť vodných kanálov, Námestie svätého Marka ani spievajúci gondolieri, hudobnú fontánu pred hotelom Bellagio, rezorty v štýle rozprávok, pyramíd starého Egypta či cirkusu s množstvom akrobatických šou.

A to je len pohľad zvonku. Vegas ponúka oveľa viac. Vystúpenia svetových umelcov, nočné kluby, muzikály, športové podujatia i vyhliadkové lety nad mestom. Hracie automaty? Tie sú už skôr koloritom, turistami čoraz viac obchádzaným.

Pozrite si aj video

Bez limitu

Ešte donedávna mestskú hromadnú dopravu v Las Vegas nepoznali. Dnes tu síce jazdia pekné dvojposchodové autobusy, ale akosi náhodne. Na zastávke sa dozviete len približné intervaly odchodov. Zrejme nikto neráta s tým, že by v meste zábavy čas zohrával dôležitú úlohu.

Aj vodiči sú pokojní, priateľskí, porozprávajú sa s turistami na zastávke a či chcete, alebo nie, pri dvadsaťkilometrovej rýchlosti, keď autobus každých pár metrov stojí v zápche alebo na semaforoch, prijmete tunajšiu dopravu skôr ako poznávaciu jazdu.

Mierime na druhý koniec bulváru, na Fremont Street v Downtowne. Máme pocit, akoby nám Las Vegas dávkovalo čoraz silnejšie zážitky. Fremont totiž skutočne žije na plné obrátky.

Na každom kroku stretávame kúzelníkov, spevákov, tanečnice vlniace sa na pultoch, živé kapely s repertoárom Elvisa Presleyho, svetových country či rockových kapiel, vzdialené od seba pár desiatok metrov. Kaviareň strieda herňa, reštaurácia nočný klub. Všetko je na jednom mieste, všade je na čo sa pozerať. Niektoré kasína lákajú návštevníkov automatmi zadarmo i zvodnými hosteskami.

Byť v Las Vegas a neskúsiť šťastie by bol asi hriech. Prechádzame teda obrovskými halami s hráčskymi stolmi, kolesami šťastia a automatmi neraz prevyšujúcimi výšku statného basketbalistu. Miestami zaznie výkrik výhercov, väčšina hráčov však len uprene hľadí na monitory s blikajúcimi symbolmi a dúfa, že niečo padne.

Je zaujímavé sledovať zloženie gamblerov. Pri automatoch sedia mladé príťažlivé ženy, páriky i dôchodcovia, neraz na invalidných vozíkoch. Zápal hry nepozná limity. Hodíme pár dolárov do najväčšieho automatu a sledujeme, ako sa valce vo veľkosti traktorového kolesa majestátne obracajú. A potom opäť pod koncertné pódiá vychutnať si kvalitné spracovanie najlepších hitov starých dobrých Scorpions.

Medzi celebritami

S Piešťankou Táňou Slovákovou sa stretávame na druhý deň na terase kaviarničky na Time Square, kde nám poludňajšiu pohodu ruší len rachot neustále vzlietajúcich lietadiel. Táňa tvrdí, že ho už nevníma, ale celkom jej neveríme. Na toto sa nedá zvyknúť. Keď spomenieme zážitky z minulej noci, upozorní nás, že hrať v centre sa neoplatí.

„Domáci tam takmer nechodia. Hovorí sa, že automaty sú ‚utiahnuté‘, teda pravdepodobnosť výhry je nižšia. V okrajových častiach mesta je to lepšie a ponúkajú aj bohatší výber nápojov zadarmo.“

Sympatická Slovenska je v Amerike už osemnásť rokov. Skúsila New York, Ocean City, Miami, Orlando, Key West, Los Angeles. Robila upratovačku, drvila angličtinu a nakoniec sa z nej stala barmanka. Keď jej ponúkli miesto v začínajúcom klube v Las Vegas, nezaváhala.

Absolvovala tri pohovory a postavila sa za pult v nočnom klube Light, vo vychýrenom Bellagiu. „Začala som žiť svoj malý sen,“ spomína. „Stretávala som bohatých ľudí z celého sveta, hercov, športovcov, robila som osobnú barmanku Benovi Affleckovi, Tobeymu Maguirovi aj Leonardovi DiCapriovi.“

DiCaprio si ju s dvoma kolegyňami pozýval na súkromné hráčske večery do baru v jeho vile. „Dokopy nič od nás nechceli. Len sme tam stáli, pozerali na nich a po dvoch hodinách nám dali po tisícke,“ smeje sa. „Leonardo je veľmi milý človek, ale trochu hanblivý. Pozornosť médií a fanúšikov mu vadí. Niekedy sa doslova schovával. Pamätám sa, že raz prišiel do klubu zarastený a s čiapkou až na očiach, ani som ho nespoznala.“

Spomína na prvú celebritu, s ktorou sa stretla osobne. „Nicolas Cage si zakrýval plešinku nalakovanými vlasmi. Keď som ho drzo upozornila, že sa mu tie vlasy roztečú, rozosmial sa a dal mi sto dolárov prepitné.“

Neskôr sa v ďalšom klube v hoteli Hard Rock vypracovala na pozíciu servírky. Viac peňazí, menej práce, väčší kontakt so zákazníkmi. „Medzi nimi bola napríklad Britney Spearsová, Pink, Rihanna, Jennifer Lopezová alebo Justin Timberlake. Neraz som s nimi sedela pri stole a bavila sa. Aj to bola náplň mojej práce.“

Skamarátila sa napríklad s manažérom rapera Puffa Daddyho i s Benom Affleckom. „S Benom sme po práci chodievali hrávať black jack. Bol milý a zábavný. Ale jeho hra... Na jednu ruku dával desať- i dvadsaťtisíc dolárov.“

Nerada spomína na hysterickú Rihannu či arogantnú Britney Spearsovú. Na druhej strane bola prekvapená príjemnou a komunikatívnou Jennifer Lopezovou.

Desaťtisíce za prestíž

„Keď som v Las Vegas začínala, nočných klubov tu veľa nebolo,“ pokračuje Táňa. „Mohli si vyberať klientelu, a tak sa tam dostali len tí najbohatší. Dnes je konkurencia väčšia, ale najlepšie podniky si stále nemôže dovoliť každý.“

Štandardne je pri hlavných stoloch povinná minimálna konzumácia tisíc až päťtisíc dolárov, ale sú dni, keď sa vyšplhá na niekoľko desať- i stotisíc. „Funguje to tak, že vedenie podniku pozve na dve hodiny známeho herca, speváka alebo diskdžokeja, ktorý má otvorený účet, a zákazníci vlastne platia za to, že môžu byť v jeho blízkosti. Je to pre nich prestíž.“

Peniaze sa točili a na svoje si prišli aj servírky. Tie mali dokonca povolené piť alkohol. Presnejšie, nechať sa pozvať. Ale nie na hocičo. Muselo to byť napríklad šampanské za vyše sedemsto dolárov. Našli sa však takí, ktorí kúpili dvoj- aj trojnásobne drahšie. No a z celkového účtu mali potom obvyklých dvadsať percent.

„V tom čase som za jednu zmenu zarobila od päťsto do dvetisíc dolárov. Teraz by to už bolo menej.“ Pre prípadné záujemkyne, ktoré si v tejto chvíli balia kufre a kupujú letenku do Vegas, však musíme dodať, že získať prácu servírky v klube vôbec nie je jednoduché.

„Na jediné miesto čakajú stovky dievčat. Musia absolvovať niekoľko pohovorov, byť mladé, pekné, vedieť perfektne po anglicky, komunikovať s klientmi.“ Preto ich volajú aj night club models.

No a keď vysnívanú prácu získajú, musia sa stále o seba starať. „My sme mali napríklad v zmluve, že nesmieme pribrať za mesiac viac ako tri kilá a pravidelne sme sa vážili. Ak sme hranicu prekročili, dostali sme týždeň na odtučňovanie alebo sa s nami rozlúčili.“

Teraz má už Táňa tento kolotoč za sebou. S klubmi skončila a študuje na vysokej škole. „Užila som si Vegas vrchovato. Stačilo,“ uzatvára.

Úžasná záhrada

Vraciame sa do víru mesta, ochutnávame výborné steaky, blúdime obchodmi a nakoniec zamierime k nášmu hotelíku na Paradise Road. „Kamže kam?“ zastaví nás Pierre, vysoký mladík v uniforme strážnej služby. Upozorňuje na uzatvorený chodník pri stavbe.

Dáme sa do reči a on nás zaskočí otázkou: „V Bellagiu ste boli?“ Jasné, prešli sme kasíno... „Bože,“ zhrozí sa. „Musíte ísť do botanickej záhrady. Niečo také len tak neuvidíte!“ Takmer nasilu nás smeruje naspäť na Strip.

Záhrada je naozaj pôsobivá a opäť tu nachádzame slovenskú sprievodkyňu. Bratislavčanka Anka Behran je v Las Vegas dvadsať rokov a za roky v emigrácii získala austrálske aj americké občianstvo. Do mesta hriechu sa však zamilovala. Presnejšie, do Bellagia, v ktorom je od jeho počiatkov. Hoci pracuje v kasíne, je hrdá na každú súčasť tohto komplexu.

Sprevádza nás záhradou, ktorá sa vraj každé tri mesiace úplne zmení. „Všetko je na hydraulickej plošine, ktorá sa spustí dole, tam ju vysadia, urobia dekoráciu a zase vytiahnu nahor. Niekedy sem dokonca donesú stromy so živými motýľmi.“ Prechádzame popri cudzokrajných kvetinách, kríkoch, imitáciách vtákov až k veľkej čokoládovej fontáne.

„Je najväčšia na svete a dostala sa aj do Guinnessovej knihy rekordov. Jej výška dosahuje osem metrov a tečú v nej zhruba dve tony čokolády!“ Anka by dlho rozprávala o jednom z najlepších hotelov v meste, o vodnej fontáne, na ktorej sa podieľalo tridsať inžinierov, o koncertoch, kvalite služieb, vďaka ktorým tento rezort nemusí znižovať ceny.

Nás však zaujímajú jej zážitky z kasína. Tých má požehnane. Hovorí o známych hráčoch, medzi ktorými nechýbal Bruce Willis, Steve Martin ani manžel Celine Dionovej. Ale najväčší gambleri sú hokejisti. „Niektorí dokážu za jediný večer prehrať aj päť miliónov dolárov,“ dozvedáme sa.

Obrovské straty im kasína kompenzujú najlepšími izbami zadarmo, lístkami na šou, golfovými zápasmi. Je to, samozrejme, len chabá náplasť. Zaujímaví sú mnohí Ázijci, ktorí odmietajú akceptovať časový posun, a tak v kasínach trávia celé noci. Nie sú to dobrí zákazníci. Tu ich volajú lacní. Hoci prehrávajú státisíce, v bare minú minimum, o prepitnom pre obsluhu ani nehovoriac.

Anka nezabudne spomenúť miesta, kam sa oplatí ísť. Známe hotely, kde vystupujú populárni speváci - Elton John, Celine Dionová, Jennifer Lopezová, Britney Spearsová, predstavenia Davida Copperfielda v MGM či cirkus Cirque du Soleil s najlepšími svetovými artistami.

Bohatý výber

Keď hovoríme o Las Vegas, ťažko možno vynechať bleskové svadby. Veď svoje áno si tu povedali Elvis Presley s Priscillou Ann Wagnerovou, ženil sa tu Frank Sinatra, Bruce Willis, Clint Eastwood, Richard Gere, Andre Aggasi i Jon Bon Jovi. A okrem nich zhruba 120-tisíc párov ročne.

V metropole herného priemyslu je z toho skvelý biznis a sobáše sú výnimočné a bezproblémové. Stačí byť dospelý, mať doklady, nejaké doláre a vybrať si obrad, ktorý bude pre vás najúžasnejší. Svadobnú reč vám môže odspievať dvojník kráľa rokenrolu Elvisa, Michaela Jacksona alebo manželstvo spečatí starý egyptský monarcha Tutanchamón.

Možnosti sú nekonečné a rovnako nápaditosť sobášnych podnikateľov. Vziať sa môžete v aute, vo vrtuľníku, v púšti, v bazéne aj vo Veľkom kaňone. Mimochodom, najpopulárnejší kaňon sveta je tu tiež veľký hit. Autom sa k nemu dostanete za šesť hodín a ak nemáte hlboko do vrecka, za niečo vyše tristo dolárov sa nad ním preveziete vo vrtuľníku.

Fascinujúce okolie mesta rovnako stojí za vyhliadkovú jazdu a zastávka pri Hoowerovej priehrade na rieke Colorado sa môže stať ďalším neopakovateľným zážitkom. Nech už považujeme Las Vegas za akokoľvek nemravné či povrchné, jedno mu nemožno uprieť. Rozhodne stojí za návštevu...