Šťastní: Johan Friso a Mabel v deň svadby.

Neplánované, no želané: Bola smrť princa Frisa eutanáziou?

Holandský princ Johan Friso sa z kómy neprebral. Pomohla mu na druhý svet eutanázia?

Princ Johan Friso, brat holandského kráľa Willema-Alexandra, bol od vlaňajšieho februára, keď ho na lyžovačke zasypala lavína, v bezvedomí. Hoci jeho blízki verili, že sa stane zázrak a vráti sa z hranice medzi životom a druhým svetom, vydýchol naposledy krátko po prevoze z Veľkej Británie do rodnej krajiny. Či išlo o eutanáziu, ktorá v Británii nie je povolená, ale v Holandsku áno, nie je známe.

Dúfali v zázrak

Johan Friso, prostredný syn bývalej kráľovnej Beatrix, umrel na následky vážneho poškodenia mozgu. Utrpel ho 17. februára 2012, keď lyžoval mimo vyznačenej zjazdovky v rakúskom stredisku Lech. Začiatkom júla tohto roku ho previezli z londýnskej kliniky do paláca jeho matky v Haagu, kde umrel.

Už po prevoze sa hovorilo, že rodina sa rozhodla, aby naposledy vydýchol tam, kde prišiel na svet. Kráľovský palác sa prestal k princovmu zdravotnému stavu vyjadrovať.

Z lásky k neurodzenej Mabel so zaujímavou minulosťou - hovorí sa, že mala blízky vzťah s bosom holandského podsvetia - sa princ vzdal nároku na trón. Podľa neoverených správ práve Mabel bola 12. augusta pri Johanovi Frisovi v posledných sekundách jeho života. Holandské médiá informovali, že po prevoze manžela z nemocnice bývala v zámku Huis ten Bosch spolu s ich dcérami.

Po správe o úmrtí Johana Frisa kráľ Willem-Alexander s manželkou Máximou a tromi dcérami prerušili dovolenku v Grécku a ponáhľali sa domov. Do Haagu pricestoval aj najmladší brat princ Constantijn s rodinou. Matka zosnulého, manželka a deti boli v paláci.

Návrat: Kráľ Willem-Alexander s rodinou v Lechu rok po tragédii. Foto: Profimedia.sk

Hlavička

Muž, ktorý od detstva vyhlasoval, že kráľom sa stať nechce, prišiel na svet v septembri 1968 a dostal meno Johan Friso Bernhard Christiaan David, princ oranžsko-nasavský. Vystúpenia na verejnosti nevyhľadával, no nik nepochyboval, že najbystrejší z bratov je on.

Kým súčasný kráľ Willem-Alexander, najstarší syn Beatrix a zosnulého princa Clausa, si počas študentských čias vyslúžil pre holdovanie pivu prezývku Pilsje, Johana Frisa nazývali Hlavička. Za krátky čas vyštudoval tri odbory.

V roku 1988 sa vrátil z univerzity Berkeley v USA do Holandska ako inžinier, potom v Delfte študoval leteckú a vesmírnu technológiu a popri tom ekonomiku v Rotterdame. Neskôr na elitnej vysokej škole v Paríži získal manažérske vzdelanie a stal sa viceprezidentom banky Goldman Sachs v Londýne. Bol aj riaditeľom pre vesmírne lety v holandskom výskumnom inštitúte TNO v Delfte. Pred tragédiou zastával pozíciu finančného riaditeľa atómovej spoločnosti URENCO zaoberajúcej sa obohacovaním uránu.

Vdova

Kým profesionálna cesta princa Johana Frisa bola priamočiara, v súkromí to bolo komplikovanejšie. Keďže reportéri ho nikdy nevideli s priateľkou, začalo sa povrávať, že je homosexuál. Holandskí gayovia to využili a usporadúvali Friso párty. V roku 2001 všetci pochopili, že hanblivý princ je heterosexuál a na ženu svojho života iba dlhšie čakal.

Na pohrebe jeho otca princa Clausa v roku 2002 sa po jeho boku prvýkrát objavila svetlovlasá Mabel Wisse-Smitová. Životom skúšaná žena deň pred úmrtím manžela Johana Frisa oslávila 45. narodeniny. Smútok zo straty blízkeho zažila aj ako malé dievča, keď sa jej otec utopil. Neskôr nosila meno svojho nevlastného otca Wisse-Smitová.

Spoločný smútok

Mabel vyštudovala ekonómiu a politológiu, angažuje sa v organizáciách na podporu mieru a ľudských práv. Od roku 2008 pôsobí v Londýne ako riaditeľka spoločnosti The Elders previazanej s vplyvnými osobnosťami, napríklad s bývalým generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom. Po tragickej lyžovačke, keď jej muž bol takmer hodinu bez kyslíka, sa do poslednej chvíle nevzdávala nádeje, že otec jej detí nakoniec precitne.

Nádej svitla na Frisove 44. narodeniny, keď počas manželkinej návštevy po jej bozku otvoril oči a usmial sa na ňu. Krátko nato opäť upadol do bezvedomia. Lekári pripúšťali bdelú kómu a stav minimálneho vedomia ako snahu nadviazať kontakt so svetom, no princov stav sa nezlepšoval. Holanďania Mabel obdivovali pre jej odhodlanosť a statočnosť. Na verejnosti neplakala, bola zamĺknutá a snažila sa so smútkom vyrovnať sama. Dcéry brávala na návštevy do nemocnice.

Po manželovom odchode na druhý svet nosila slnečné okuliare, aby utajila slzy. Sústrasť v kondolenčnej knihe, ktorú kráľovská rodina zverejnila na svojej internetovej stránke, tisíce ľudí adresovali v prvom rade matke Beatrix a vdove Mabel. Všetci vedeli, že obe boli synovi a manželovi nablízku až do konca. „Veľmi ich obdivujem. Sme zomknutá rodina a takéto nešťastie je obrovský smútok pre nás všetkých,“ povedal kráľ Willem-Alexander po nástupe na trón.

Prišlo to tak náhle

Po oficiálnom oznámení kráľovského dvora, že princ Johan Friso už nie je medzi živými, sa Holandsko zahalilo do smútku. Zástavu na paláci spustili na pol žrde a mnohí Holanďania kládli pred jeho brány kytice kvetov, aby vyjadrili spoluúčasť. Aj premiér Mark Rutte sa predčasne vrátil z dovolenky.

Fotografi a televízne kamery sa pokúšali získať zábery kráľovskej rodiny, ktorá sa s princom Frisom v utorok lúčila v paláci. „Je to drobné vyjadrenie sústrasti,“ povedal mladý muž a odovzdal zamestnancovi sídla kyticu ľalií. „Všetci sme to čakali. Ale aj tak to prišlo náhle,“ priznala staršia pani. „Pre Frisa je to najlepšie. Teraz môže za ním jeho rodina konečne smútiť,“ pridala sa mladá matka.

Eutanázia?

Odchod princa Johana Frisa na večnosť opäť otvoril tému eutanázia. Lekári bezprostredne po nešťastí hovorili o „nezvratnom poškodení mozgu“. V takom prípade príbuzní môžu uvažovať o aktívnej pomoci pri umieraní. To, že sa kráľovská rodina pre tento krok rozhodla, podľa pozorovateľov naznačuje jeho preloženie z londýnskej nemocnice do paláca Huis ten Bosch neďaleko Haagu.

Holandské médiá majú iný názor. „Aktívna pomoc pri umieraní sa zdá takmer vylúčená,“ vyjadrila sa napríklad reportérka televízie VTM. Ako argument vyvracajúci eutanáziu médiá uviedli, že kráľovská rodina v okamihu smrti pri princovi nebola celá. Ako ihneď informoval denník AD, kráľ Willem- Alexander bol s rodinou na dovolenke v Grécku a vrátil sa do Holandska až po oznámení bratovho úmrtia. Médiá zohľadnili aj fakt, že Frisov bratranec princ Jamie oznámil sobáš s advokátkou Viktoriou Cservenyakovou iba deň predtým.

Neplánované, no želané

Noviny sa na názor opýtali aj nemenovaného priateľa a dôverníka rodiny. Ten uviedol: „Eutanázia neprebehla, pokiaľ viem, nebolo prijaté žiadne takéto opatrenie.“ Ďalej uviedol, že smrť bola „trpká milosť pre princa, známeho ako silný inteligentný muž“. Otázku, ako Friso skutočne umrel, noviny Volkskrant položili viacerým odborníkom. Podľa špecialistu na nevrodené poškodenie mozgu Hansa Van Dama ukončenie života „nebolo plánované, no bolo želané“.

Je teoreticky možné, že pacientovi v kóme nepodajú antibiotiká na liečbu zápalu pľúc, ktorý sa v takomto stave často vyskytuje. „Princa nepreviezli do nemocnice,“ naznačil špecialista, rodina sa teda vzdala lekárskej pomoci.

„Je príšerné, čo museli jeho príbuzní podstúpiť. Živý je mŕtvy a mŕtvy ešte žije,“ zamyslel sa. Počas štyridsaťročnej praxe vraj nezažil, že by sa ľudia nepýtali: Dokedy ešte? Otázka aktívnej či pasívnej pomoci pri úmrtí vždy hrá svoju rolu aj u veriacich ľudí, presviedča lekár.

Bez verejnosti

Princa Johana Frisa, plachého a takmer vždy usmiateho aristokrata, pochovali v piatok 16. augusta. Rozlúčka bola s vylúčením verejnosti, dokonca chýbali aj predstavitelia vlády. Prišiel však nórsky kráľ Harald, krstný otec zosnulého. Miestom posledného odpočinku princa Johana Frisa je dedina Lage Vuursche pri Utrechte, neďaleko sídla jeho matky Beatrix, zámku Drakensteyn, kde strávi dôchodok.

Na zámku Drakensteyn prežil zosnulý Johan Friso s bratmi Willemom-Alexandrom a Constantijnom detstvo. Deň pred pohrebom sa s ním rozlúčilo viac ako tisíc domácich aj turistov zádušnou omšou v rakúskom stredisku zimných športov Lech. Na mieste, ktoré sa stalo princovi Johanovi Frisovi osudným.


VIDEO Plus 7 Dní