Britka Rae Brewerová si vzala vytrvalého nápadníka, z ktorého sa vykľul chronický neverník, len čo sa presťahovali do USA.

Nešťastné vojnové nevesty: Chceli si splniť hollywoodsky sen, čakal ich pád na dno

Britské dievčatá sa počas druhej svetovej vojny vydávali za temperamentných amerických vojakov s vidinou nového života v Amerike. Často však natrafili na alkoholikov, zlodejov a sukničkárov.

Keď sa mladá žena Margaret Boylová z Veľkej Británie v roku 1943 vydala za amerického kapitána, myslela si, že získa bohatstvo a prestíž. Päťnásobne vyšší plat a aura hollywoodskych hviezd robili z mužov v uniformách, ktorí prišli spoza Atlantiku, neodolateľné ikony. Britské slečny verili, že za morom ich čaká nový a šťastnejší život. Ibaže sa prerátali.

Asi 70 tisíc rodáčok z Ostrovov sa počas druhej svetovej vojny vydalo za amerických vojakov. Precestovali tisíce kilometrov, čelili drsnému zaobchádzaniu amerických úradníkov, ktorí ich považovali za zlodejky manželov tamojších žien. Mnohé vojnové nevesty však spoznali skutočnú pravdu o svojich mužoch až vtedy, keď si vojnoví hrdinovia vyzliekli uniformu.

Z kapitána podvodník a opilec

Dcéra majora britskej armády Margaret Boylová pracovala ako pisárka pre americkú armádu v Londýne. Na Štedrý deň v roku 1942 stretla svojho budúceho manžela, amerického kapitána Lawrencea Ramba. Pochádzal z rodiny statkárov v Georgii a Margaret, ktorá medzičasom otehotnela, snívala o pohodlnom živote za morom.

Ale už v roku 1946 uteká naspäť do Európy s dvoma deťmi a s tretím na ceste. Život v zahraničí sa zmenil na nočnú moru a manželstvo definitívne pochovali alkoholizmus a ľahkovážnosť jej muža.

Problémy sa však začali ešte predtým, než manželia opustili Britániu, píše britský portál dailymail.co.uk. Rambo mal vo zvyku nechávať po sebe nezaplatené účty. Mal sekery v reštauráciách a nezaplatil ani nájom v prenajatom londýnskom byte. Pre krádež v Červenom kríži ho dokonca museli prepustiť z armády, takže sa do USA vrátil bez statusu vojnového hrdinu.

Rambo v Amerike striedal zamestnávateľov ako na bežiacom páse, lebo pre nedochvíľnosť a opilstvo ho z každej práce vyhodili. Od Margaret odišiel a nechal ju aj s malým dieťaťom hladovať. Keď bola tretíkrát tehotná, došla jej trpezlivosť. Vzala mužovi peniaze, ktoré dostal ako odstupné z armády a ušla s deťmi do rodného Írska.

Keď sa Rambo objavil opitý vo dverách jej rodičovského domu, odmietla ho. Vrátil sa teda späť do vlasti a už nikdy svoju rodinu nekontaktoval. Margaret sa neskôr opäť vydala za muža menom Petrick Denby, ktorý prijal aj jej deti. O svojom prvom manželstve však našla odvahu hovoriť až po Denbyho smrti.

Margaret s dcérou Veronikou. Foto: gibrides.com

Taliansko v USA

Margaret zďaleka nebola jedinou naivnou britskou slečnou, ktorá túžila po americkom sne. Iný prípad je Lyn Patrinová, ktorá sa vydala na talianskeho Američana Bena Patrina. Nebola to šťastná voľba, pretože po ich príchode do Spojených štátov na seba narazili dve odlišné kultúry a Lyn sa so svokrou, s jej kuchyňou a vedením domácnosti nezhodla.

Konflikt vyústil do toho, že manželia napokon museli Benových rodičov opustiť a žiť na vlastnú päsť. Situácia sa ešte viac skomplikovala, keď Lyn začala trpieť obrnou. Ťažká choroba napokon britskú rodáčku spojila s nenávidenou svokrou, ktorá sa pre ňu stala najväčšou oporou.

Lyn na svadobnej fotografii s Benom Patrinom. Foto: gibrides.com

Casanova z Pittsburghu

Londýnčanka Rae Brewerová mala iba sedemnásť rokov, keď sa vydala Raymonda Wessella, bývalého baníka z Pittsburghu, ktorý jej vytrvalo a neodbytne dvoril. Po vojne sa Wessell vrátil do Ameriky a hoci Rae nebola nadšená z myšlienky emigrovať, matka ju presvedčila, aby manžela nasledovala.

Najskôr ju šokovalo malé mestečko, v ktorom ani nezastavil vlak, no potom zistila, že to je iba nepatrný problém. V Británii mimoriadne snaživý Raymond mal doma povesť sukničkára a podvádzal ju s mnohými ženami, vrátane svojej starej priateľky. S neverníkom sa napokon rozviedla.

Príbehy vojnových neviest zozbierala vnučka Margaret Denbyovej Nuala Calviová. „Moja babička nebola jediná, ktorej sa prihodilo, že až keď sa ich manžel dostal do civilu, ukázal sa v skutočnom svetle. V skutočnosti to už neboli tí vojnoví hrdinovia v uniformách,“ povedala Calvi o ženách, ktorá sa stali hrdinkami jej knihy.

„Toto je posledná šanca zachytiť ich príbehy, pretože napríklad moja babička zomrela vlani,“ dodala Calviová.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní