Ani kalendáre už nie sú, čo bývali. Sexi modelky nahradili ženy s inými prednosťami.

Nešťastní muži nad kalendárom Pirelli: To už nikto nič negarantuje?

Nový kalendár Pirelli vyvolal nezvyčajný rozruch. Prvý raz sa v ňom totiž objavili pneumatiky - ibaže na brušku „modelky“.

Vydanie kalendára talianskeho gumárenského gigantu Pirelli je obrovská udalosť. Vzhľadom na jeho koncept - „slávni fotografi fotia šteklivé akty slávnych modeliek a herečiek“ - si každá nová edícia vyslúži prinajmenšom toľko pozornosti ako sezónne módne kolekcie Karla Lagerfelda či aspoň slávna plavková verzia magazínu Sports Illustrated.

Máloktorý kalendár Pirelli - ak vôbec nejaký - však vyvolal toľko rozporuplných reakcií ako ten najnovší na rok 2016. Tohtoročná gestorka, fotografka Annie Leibovitzová, totiž zvolila celkom iné modelky, než na aké sme boli pri kalendári Pirelli zvyknutí.

Vyšportované sporo odeté krásavičky nahradili ženy, ktoré - povedzme to na rovinu - dosiahli niečo predovšetkým vďaka svojej hlave alebo, v prípade Sereny Williamsovej, ruke. No kým jedni hovoria o revolučnom skoku, iní tvrdia: Je to najotrasnejší kalendár Pirelli v celej histórii!

Krása verzus kvalita

To už naozaj nikto nič negarantuje? - vzdychajú nešťastní muži, ktorí čakali na pravidelnú nádielku jemného porna. Žeby sa po tom, čo s nahotinkami skončil Playboy aj slovenský Brejk, dnes už Break, tohto konceptu vzdala aj firma Pirelli? Vyzerá to tak. Namiesto krásy - hoci ani tá v kalendári nechýba - totiž tentoraz stavila najmä na kvalitu.

Ikonami jednotlivých mesiacov sa stali - 68-ročná punkrockerka Patti Smithová, 82-ročná vdova po Johnovi Lennonovi a umelkyňa Yoko Ono, 77-ročná filantropka a emeritná prezidentka Múzea moderných umení Agnes Gundová či 65-ročná spisovateľka Fran Leibowitzová.

Priznávajú, že ponukou boli spočiatku šokované. „Keď mi zavolali z produkcie kalendára, považovala som to za hlúpy vtip,“ prezradila denníku Guardian Leibowitzová. „Čo mám ja s týmto spoločné?“ čudovala sa Gundová. No všetky nakoniec prijali. Veď kto by dokázal odolať takej šanci?

Čítajte viac:

Hasičky donaha: Takto zarábajú na výstroj aj na pomoc hendikepovaným

Konečne aj pneumatiky

Teda múdre a úspešné. No dôjde aj na nahotu. Ibaže... Hoci sa firma Pirelli preslávila svojimi pneumatikami, v jeho kalendári by ste ich hľadali márne. Teda, až doteraz. No objavia sa na tom najneočakávanejšom mieste - na brušku jednej z pózujúcich dám, komičky Amy Schumerovej.

Schumerová sedí na barovej stoličke v nohavičkách, v lodičkách a s kávičkou. „Mala vyzerať ako jediná, ktorá si neprečítala poznámku, že tentoraz sa fotí v šatách. Čo sa podarilo,“ prezradila Leibovitzová pre Guardian. Teda niečo, ako keď Bridget Jonesová prišla na rodinnú oslavu za zajačika.

„Cítila som sa taká krásna ako nikdy v živote,“ tvrdí Schumerová. Za šunky sa vraj nehanbí. Všetky ženy z tohtoročného kalendára Pirelli sa zhodujú, že je to ako splnený sen.

Spokojná je určite aj tenisová jednotka Serena Williamsová. Mocná športovkyňa v ladnej póze podopiera stenu ako obor Atlas. Vidieť ju takmer nahú je prinajmenšom zaujímavé a mnohé to vysvetľuje - je očividné, prečo poraziť ju v tenise je aspoň zatiaľ nad ženské sily. No svoje miesto má aj nežný pôvab. Hoci oblečený.

V budúcoročnom kalendári ho stelesňuje ruská mladučká módna blogerka Tavi Gevinsonová, herečka a prvá čínska ambasádorka UNICEF Yao Chen či modelka Natalia Vodianovová. Sexi kráska na rozdiel od minuloročnej edície však pózuje s dieťatkom a odhaľuje iba plece a nohu.

Nie posun, ale skok

Pre Annie Leibovitzovú je to už druhý kalendár Pirelli. Ten prvý, na rok 2000, bol v klasickom duchu, hoci pre ňu bol novinkou. Dovtedy nikdy nefotila akty.

„Keď ma ľudia z Pirelli oslovili opäť, potešila som sa. Fotiť pre nich je ako dostať sa do klubu. Veľmi exkluzívneho klubu. A ešte viac ma vzrušilo, keď mi povedali, že tentoraz by to malo byť o niečom inom než o nahote. Bola to výzva,“ hovorí Leibovitzová v interview pre Vogue.

„Začala som premýšľať o ženách a úlohách, ktoré zastávajú, o ženách, ktoré v živote niečo dosiahli. Chcela som vytvoriť sériu klasických portrétov. Hovorila som si, že ženy by mali pôsobiť silne, ale prirodzene, preto som sa rozhodla pre jednoduché fotenie v štúdiu,“ vysvetľuje a zároveň zdôrazňuje, že za tým netreba hľadať nič feministické.

Ak sú aj chlapi sklamaní, väčšina serióznych médií neskrýva nadšenie. Svorne označujú Leibovitzovej počin za prelomový. „Toto nie je len posun, to je ohromný skok,“ píše napríklad Vogue. Či správnym smerom, ukáže až nasledujúce vydanie kalendára.

Fenomén Pirelli

Slávny kalendár firmy Pirelli vychádza v obmedzenom náklade a ak si odmyslíte zopár dobročinných aukcií, na ktorých sa draží, za peniaze ho nekúpite. Je vyhradený ako exkluzívny dar pre VIP klientov a osobnosti. Každý je unikát, miniatúrna monografia niektorého z najvýznamnejších fotografov súčasnosti. Vychádza od roku 1963.

Vymyslel ho vtedajší šéf marketingu a reklamy britskej pobočky talianskej firmy Derek Forsythe, keď uvažoval, ako zlepšiť predaj na trhu s pneumatikami a motivovať drobných predajcov na vyššie výkony. Obscénne kalendáre, ktoré „musel mať každý v motopriemysle“, sa rozhodol nahradiť luxusnejšou verziou.

„Väčšina vtedajších kalendárov bola dosť oplzlá. Mohli ste ich mať v skrinke alebo vzadu v dielni a rehotať sa na nich s kamarátmi. My sme chceli urobiť niečo vkusnejšie, čo by ste mohli ukázať aj klientom a zavesiť si to na stenu do kancelárie,“ vysvetľoval Forsythe.

Prototyp na rok 1963 bol fiasko a nikdy nevyšiel. Oblečené dievčatá s produktmi firmy pôsobili nudne a neprirodzene. Vtedy oslovil Forsythe Roberta Freemana, dvorného fotografa Beatles. Freeman nafotil kalendár na Malorke s dvomi mladými modelkami.

Výrobky Pirelli sa na záberoch ani neobjavili a hoci dievčatá neboli nahé, ich skromná bielizeň pôsobila na tie časy dosť provokatívne. Odvtedy vychádzal kalendár pravidelne - až do roku 1974, keď sa vydávanie pre krízu v ropnom priemysle prerušilo. Opäť začal vychádzať v roku 1984.

Kalendár Pirelli sa stal za tie roky pojmom. Fotili ho iba najlepší fotografi - Helmut Newton, Richard Avedon, Herb Ritts či Annie Leibovitzová -, pózovali v ňom najvychytenejšie topmodelky a herečky. V roku 1987 napríklad predstavil vtedy 16-ročnú začínajúcu modelku Naomi Campbellovú.

Jeho produkcia stojí firmu Pirelli každý rok dva milióny dolárov, no návratnosť je niekoľkostonásobná. Firme prinesie reklamu, za ktorú by inak musela zaplatiť médiám 300 až 350 miliónov dolárov.

Zaujímavé pritom je, že modelky často pracujú za minimálnu mzdu, keďže byť v kalendári Pirelli je vec prestíže. Rovnako fotografi vraj berú len 50-60 percent zvyčajného honoráru. Dôvod?

„Na jednej strane prestíž a potom - normálne musia pracovať v súčinnosti s objednávateľom, ale u nás majú absolútnu voľnosť, akoby robili vlastnú knihu,“ hovorí art director Pirelli Martyn Walsh.

Najväčší problém je podľa neho v časoch internetu udržať exkluzivitu kalendára. Vychádza síce v limitovanej edícii, ale obrázky z aktuálneho vydania sú dostupné online. Ich kópie sa objavujú aj na eBay. Pirelli na to vlani zareagovalo radikálnym znížením nákladu - z 50-tisíc už vydáva iba polovicu.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].