V súčasnosti stále chýba právna ochrana detí pred manželstvami v mnohých krajinách.

Nevestami sa protizákonne stávajú ročne milióny malých dievčat, nútia ich k sobášom

Manželstvo v rozpore so zákonom uzavrie každoročne približne 7,5 milióna dievčat.

Vyplýva to zo záverov správy, ktorú zverejnili Svetová banka a mimovládna organizácia Save the Children. Na základe výskumu realizovaného oboma organizáciami sa zistilo, že najväčší podiel sobášov detí pripadá na západnú a strednú Afriku, kde každoročne prinútia k sobášu 1,7 milióna dievčat.

Neplnoleté, tehotné, obete násilia

V súčasnosti stále chýba právna ochrana detí pred manželstvami v mnohých krajinách. V takýchto podmienkach žije podľa odhadov 100 miliónov dievčat. "Pokiaľ sa nám nepodarí odstrániť sobáše detí, nebudeme žiť vo svete rovnakých možností pre chlapcov a dievčatá," uviedla pri tejto príležitosti výkonná riaditeľka Save the Children Helle Thorning-Schmidtová, ktorej slová citovala agentúra DPA.

Upozornila, že ak sa dievča vydá priskoro, je veľmi pravdepodobné, že bude musieť odísť zo školy, otehotnieť a stane sa obeťou násilia. V krajinách západnej a strednej Afriky je tiež vysoká miera tehotenstva dievčat a tínedžeriek. Sobáše detí často podporujú aj vážení lídri jednotlivých kmeňov a rodín. Často ide o hlboko zakorenenú tradíciu.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].