Věra Marešová: Médiá ju nazývali Sestra Smrť, hlavný súd však rozhodol, že vinu jej dokázať nemožno.

Nevraždila! Súd rozhodol o nevine zdravotnej sestry, ktora údajne zabila 6 pacientov

Zdravotná sestra z českého Rumburka, ktorá údajne zabila šesť pacientov draslíkom, podľa súdu nevraždila.

Dva roky sa každé ráno zobúdzala s myšlienkami, že zvyšok života prežije vo väzení. Štyristodvadsaťdeväť dní strávila vo väzbe, aby nemohla ovplyvňovať svedkov. Pred pár dňami Hlavný súd v Prahe definitívne potvrdil, že je nevinná. Kauza bývalej zdravotnej sestry Věry Marešovej, obžalovanej z vrážd šiestich pacientov v nemocnici v Rumburku, patrí k najbizarnejším prípadom v histórii samostatnej Českej republiky.

Súd bez súdu

Hoci médiá sa predháňali v prinášaní overených pikantností zo života „zákernej vrahyne“, zdravotná sestra vinu stále popierala. „Nikoho som neusmrtila, nikomu som nepomohla zomrieť, nikomu som neublížila, ani som nikomu ublížiť nechcela,“ zopakovala stručne, ale odhodlane i pred pár dňami pre ňu azda v najdôležitejšej výpovedi pred Hlavným súdom v Prahe. Ten potvrdil januárový rozsudok ústeckého krajského súdu, podľa ktorého sa nepreukázalo, že by Marešová v rokoch 2010 až 2014 zavraždila šesť pacientov.

Čítajte viac:

Divoký viceprimátor: Dal sa zbičovať prostitútkou!

Obžaloba tvrdila, že zdravotná sestra Lužickej nemocnice v Rumburku zabíjala vysokými dávkami draslíka. Údajne preto, aby si uľahčila prácu. Najmladšia údajná obeť mala 35 rokov, najstaršia o päťdesiat viac. Sudca hlavného súdu Michal Houdoušek síce vnímal podanie žaloby na sestru ako odôvodnený krok, zároveň však dodal, že „dôkazy na to, čo je v nej uvedené, nie sú“. Dokonca zapochyboval o prvých piatich úmrtiach z obžaloby. „Ani nie je vôbec isté, či sa takéto prípady stali. Jednoznačný a oslobodzujúci rozsudok je preto úplne na mieste,“ vyhlásil.

Odlišné posudky

Hlavnú úlohu v procese zohrali dva diametrálne odlišné znalecké posudky. Prvý vypracoval Radek Matlacha a pre Marešovú vyznel veľmi nepriaznivo. Ďalší, revízny posudok, ku ktorému sa súdy nakoniec priklonili, došiel k úplne opačným záverom. Vyplynulo z neho, že smrť šiestich pacientov v nemocnici v Rumburku nespôsobil draslík, hoci podanie tejto látky zároveň nevylúčil.

Marešová s novinármi veľmi nekomunikovala, vo svojich vystúpeniach však vždy trvala na nevine s tým, že „bola na nesprávnom mieste v nesprávnom čase a s nesprávnymi ľuďmi“. Ani k oslobodzujúcemu rozsudku sa bližšie nevyjadrila. „Je to veľmi silný dojem a musím ho najskôr vstrebať. Až potom sa môžem s niekým o tom baviť,“ povedala po jeho vynesení. O čosi ochotnejšia bola jej obhajkyňa Iva Jónová, ktorá v rozhovore pre MF Dnes prezradila aj taktiku, ktorú v procese zvolila.

Jej súčasťou bola i zmena Marešovej vzhľadu a získanie zdravého sebavedomia. Sprvu vystrašená a unavene pôsobiaca zdravotná sestra vystupovala v záverečnej fáze procesu upravene a sebaisto.

Čítajte viac:

Naozaj potrebujú sestry vysokú školu? Čoskoro sa o nás nebude mať kto starať!

Zvláštne reakcie

Súdny znalec Radek Matlacha na vine Marešovej stále trvá, lebo „nikto ma nepresvedčil o opaku“. Ani právoplatný rozsudok hlavného súdu, ani začatie disciplinárneho konania proti nemu, na konci ktorého môže byť až jeho odvolanie. Mimochodom, Radek Matlacha figuruje i v inom kontroverznom posudku v prípade ďalšieho veľkého súdneho procesu - s Petrom Kramným, ktorý vraj zavraždil manželku a dcéru počas dovolenky v Egypte.

Sklamanie z oslobodzujúceho rozsudku neskrýval ani ústecký šéf žalobcov Jan Jakovec, pod ktorých prípad na začiatku patril. Prekáža mu, že nemohol pokračovať vo vyšetrovaní, pretože nad tým, čo vlastne bolo príčinou úmrtí pacientov, navždy zostanú otázniky.

Veľmi zaujímavá je tiež reakcia lekára Petra Vondráčka, ktorý prípad odštartoval tým, že sa nadriadeným sťažoval na Marešovú. Vedenie nemocnice na ňu potom podalo trestné oznámenie. „Súd rozhodol správne. Je to na vode, chýbajú priame dôkazy, preto sa sudcom nečudujem. Súhlasím a prikláňam sa k revíznemu posudku, že smrť mohla nastať draslíkom, ale nemožno to jednoznačne potvrdiť. Jednoducho, ak vás nechytia s injekčnou striekačkou priamo pri čine, ťažko sa to dokazuje,“ reagoval Vondráček, ktorý sám čelil vyšetrovaniu a musel kriminalistom vysvetľovať, že Marešovú nekryl a že o podozreniach nemohol informovať skôr.

Požiada o odškodné?

Viera Marešová je teda voľná. Čo sa bude diať ďalej? Ťažko povedať, či sa jej podarí zamestnať v zdravotníctve a či vôbec má o to ešte záujem. Každopádne za 429 dní neoprávneného pobytu za mrežami môže žiadať od štátu odškodné, pričom suma by sa mohla vyšplhať až na 640-tisíc korún, teda asi 24-tisíc eur.

Ďalšie peniaze môže Marešová chcieť za morálnu ujmu spôsobenú trestným konaním či od nemocnice ako náhradu mzdy. Či to však urobí, médiám zatiaľ neprezradila.


VIDEO Plus 7 Dní