Václav Havel: Československý prezident, predstaviteľ revolúcie v novembri 1989.

New York spomínal na českého prezidenta: Deň Václava Havla

Newyorský starosta Bill de Blasio vyhlásil stredu 28. septembra Dňom Václava Havla v New Yorku.

ČTK to potvrdil riaditeľ pražskej Knižnice Václava Havla Michael Žantovský. V Spojených štátoch sa teraz spomínalo na českého exprezidenta, ktorý by sa 5. októbra dožil 80 rokov, aj pri ďalších akciách.

„Inštitút dní venovaných určitej osobe alebo téme má v New Yorku pomerne veľkú váhu,“ zdôraznil už skôr generálny konzulát SR v New Yorku. K Havlovu dnu sa naplánovalo tiež napríklad uvedenie Havlových divadelných hier či odhalenie busty niekdajšieho prezidenta od Márie Šeborové v areáli Columbijskej univerzity.

„Václav Havel sa stal symbolom pre slobodu a ľudské práva, a to zďaleka nielen pre nás, občanov Českej republiky. Je potrebné si jeho odkaz pripomínať, pretože svet zďaleka nie je v bezpečí ani teraz, sloboda a ľudské práva nie sú zaručené zďaleka všetkým, povedal vo washingtonskom Capitolu predseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček na spomienkovom zhromaždení. Akcia sa podľa jeho hovorcu zúčastnil jeho americký náprotivok, predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA Paul Ryan, šéfka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová a rad kongresmanov.

Ďalšie akcie prebiehali napríklad v budove českého zastupiteľského úradu, pri lavičke Václava Havla na Georgetownskej univerzite alebo vo washingtonskom sídle analytického ústavu Atlantic Council. Mali napríklad podobu debát, stretnutia so študentmi spojeného s odovzdaním ocenení za súťaže v písaní esejí, uvedenie hry Protest v podaní bytového divadla či výstavy fotografií, spresnil ČTK Hamáčkov hovorca Jan Nováček.

Václav Havel sa narodil 5. októbra 1936 v Prahe a zomrel 18. decembra 2011. Bol českým spisovateľom, dramatikom, hovorcom Charty 77 a vedúcim predstaviteľom Nežnej revolúcie v novembri 1989.

Havel bol prezidentom Československej socialistickej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Československa a prvý prezident Českej republiky.

Jedným z jeho prvých krokov ako prezidenta bola kontroverzná amnestia. Prepustené boli dve tretiny kriminálnych väzňov.


  • red
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní