Nezaprel sa: Vrah Breivik žaluje Nórsko, na súde hajloval

Extrémista Breivik si odpykáva 21 rokov za mrežami za brutálne vyvraždenie 77 ľudí v roku 2011. Keďže Nórsko nemá vo svojich zákonoch zakotvený trest smrti, ani doživotie, Breivik si za tento čin dosedí dve desaťročia. Trestancovi sa však nepáči, ako s ním vo väzení zaobchádzajú.

Anders Breivik je už piaty rok držaný v izolácii od sveta a ostatných väzňov. Štát sa totiž obával, že krutý čin, za ktorý nesie zodpovednosť pri plnej príčetnosti, by mohol jeho spoluväzňov vyprovokovať k odplate priamo vo väzení.

Práve izolácia sa Breivikovi nepáči, podal žalobu na samotné Nórsko s odôvodnením, že takýmto väzobným držaním porušuje jeho ľudské práva. Prvý deň pojednávania vystúpili pred súdom sudcovia oboch strán, a predniesli svoje požiadavky a reči.

Čítajte viac:

Skrýva sa za samovraždami tínedžerov počítačova hra Call of Duty?

Vyvraždil tínedžerov

Súdne pojednávanie prebieha pod najvyššou ostrahou niekoľko kilometrov od Osla. V auguste v roku 2011 dostal Breivik maximálny možný trest 21 rokov za to, že zavraždil 8 ľudí nastražením bomby pred vládnou budovou v Osle a následne vyvraždil 69 prevažne tínedžerov v neďalekom meste.

Niekoľko mesiacov prebiehali rôzne vyšetrovania a lekári skúmali, či je Breivik príčetný a spôsobili zodpovedať za svoje činy, pretože akt takéhoto monštruózneho rozmeru vyvolával rôzne otázky. Nakoniec sa zhodli na jeho plnom vedomí a uvedomelosti. Breivik však svoje presvedčenia a názory nepoprel ani teraz pred súdom, do siene vošiel zdraviac sa hitlerovským pozdravom – zdvihnutou pravicou.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].