Nezlyháva len slovenské zdravotníctvo. V Číne vraždia lekárov

Slovenské zdravotníctvo je personálne nevyrovnané. Zmieta sa v striedajúcich sa štrajkoch lekárov a zdravotných sestier. Ešte viac mätúce je, že sa to deje v predvolebnom období. Akým stavom zdravotníctva sa môžu pochváliť najväčšie krajiny sveta?

Britský The Guardian sa pozrel bližšie na to, v ktorých krajinách si musia pacienti za zdravotnú starostlivosť priplatiť a aké nemocničné štandardy môžu pacienti očakávať.

Zdravotníctvo tvorí hlavnú zložku vládneho rozpočtu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ale ku komu sa vynaložené finančné prostriedky nakoniec skutočne dostanú?

Francúzsko

Výdavky na Rezort zdravotníctva: 20% HDP. Číslo sa každoročne zvyšuje o 30%.

Počet doktorov prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 6

Lekárov si vyberajú

Francúzi sa umiestňujú na popredných priečkach vynakladania financií z celkového HDP na zdravotníctvo, čo im slúži ku cti. Avšak v celkovom poskytovaní zdravotníckych služieb sa podľa správy medzinárodnej zdravotníckej organizácie umiestnili na 9. mieste z celkových 11.

Francúzske zdravotníctvo je nastavené tak, že pacienti platia lekárom vopred vo forme zdravotných poistení. V prípade úrazu či choroby hradí štát účty v plnej výške, alebo čiastočne. Pacient má možnosť vybrať si, u akého lekára ošetrenie absolvuje.

Po ošetrení platia čipovou kartou Carte Vitale. Návšteva všeobecného lekára stojí 23 eur, ktoré zaplatí pacient spomínanou kartou. Po odpočítaní sumy z karty sa pacientovi do piatich dní vráti zaplatená čiastka na účet. Podľa štatistík preplatí Francúzsko obyvateľom 70 – 100% výdajov na lekárov.

Najchudobnejší a dlhodobo chorí ľudia majú zaručené 100%-tné preplatenie výdavkov. Mnoho Francúzov využíva aj čiastočne pripoistenia jednotlivých končatín tela, ktoré si platia k základnému. Takéto poistky často súvisia s ich profesiou.

Množstvo liekov, ktoré si kartou Carte Vitae Francúzi preplatia zo štátu je 15 – 100%

Čítajte viac:

Kauza primára z detskej nemocnice: Nitky vedú do Kanady!

Írsko

Výdavky na Rezort zdravotníctva: 20% HDP

Počet doktorov prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 6

Počet zdravotných sestier prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 16

Maximálna platba za lieky

Íri majú viac zdravotných sestier ako ktorýkoľvek štát na Zemi. Zvyšné štandardy zdravotníckeho systému sú však podpriemerné.

Návšteva všeobecného lekára v Írsku stojí 40 – 60 eur. Avšak, od roku 2015 vláda zaviedla zákon, že deti do 6 rokov a zdravotne postihnutí majú zdravotnú kartu, vďaka ktorej majú vyšetrenia zdarma.

Vo väčšine prípadov platia jednotlivci za lieky v lekárňach maximálne 144 eur mesačne vďaka takzvanej Schéme platenia liekov. Držitelia zdravotnej karty platia za jednu položku lieku maximálne 2,5 eur.

Pacienti sú väčšinou preferovaní pri vyšetrení podľa ochorení a liečby, ktorú musia podstúpiť. Služby, ktoré sú poskytované na pohotovosti, sú pre nedržiteľov zdravotného poistenia spoplatnené sumou 100 eur.

Poplatok za posteľ v nemocničnom zariadení za noc je 75 eur. Ku koncu septembra 2015 malo 46% obyvateľov Írska zdravotné poistenie čo znamená, že môžu byť považovaní za súkromných pacientov vo verejnom zdravotnom systéme, alebo v súkromnej nemocnici.

Pacienti, ktorí podstupujú vyšetrenia alebo liečbu v súkromnej nemocnici za služby platia.

Švédsko

Výdavky na Rezort zdravotníctva: 20% HDP

Počet doktorov prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 6

Spotreba antibiotík na 1000 osôb denne: 40 liekov

Súkromné kliniky prepojené so štátom

Švédsko je podľa posledných ratingových správ považované za krajinu na treťom mieste v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Aj vďaka nízkym poplatkom za lieky a predpisy liekov.

Platba za návštevu lekárov vo Švédsku záleží na tom, v ktorej časti krajiny ho pacienti navštívia. Vo všeobecnosti je to ale od 10 – 18 eur pre dospelých. Deti platia len vtedy, ak sú umiestnené na jednotky intenzívnych starostlivostí.

Platby sú zväčša rovnaké, či si Švédi vyberú súkromnú kliniku, alebo štátnu, ak je súkromná klinika prepojená so štátnym rezortom. A drvivá väčšina zo súkromných kliník aj je.

Čína

Výdavky na Rezort zdravotníctva: Každý rok ich Čína zvyšuje o 30%

Počet doktorov prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 6

Počet zdravotných sestier prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 16

Zasiahli komunisti

Napriek tomu, že ekonomika tejto krajiny patrí medzi najstabilnejšie a najprosperujúcejšie na svete, zdravotníctvo je celkovo na nízkej úrovni. Krajina sa to však snaží dohnať.

Stovky miliónov Číňanov stratilo nárok na neplatené zdravotníctvo po komunistických štátnych reformách v roku 1970. V súčasnosti sú aj tak vyšetrenia u lekárov stále relatívne lacné.

Často prehnane predražené lekárske úkony však môžu byť pre obyčajné čínske rodiny zdrvujúce. Čínska vláda si dala za predsavzatie do roku 2020 poskytnúť bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre každého občana krajiny.

Aj keď má teraz oficiálne 95% obyvateľov základné zdravotné poistenie, až po vystavení účtov zistia, že výdavky nepokryje. Výrazná nespokojnosť s týmto stavom vyústila až do extrémov – medicína je považovaná za nebezpečné povolanie, nárast verbálnych a fyzických útokov proti lekárom, dokonca sú zaznamenané aj vraždy zdravotných zamestnancov.

Zrazu nám štrajk sestier nepríde až taký valný.

Čítajte viac:

Nie sme len výkonná sila: Zdravotné sestry si povedali dosť

USA

Počet cisárskych rezov na 1000 narodení: 400

Priemerná dĺžka pobytu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach (v dňoch): 40

Pomohol Obama

Podľa oficiálnych správ sú Spojené štáty na veľmi nízkom umiestnení. Zlyhávajú na všetkých frontoch. Paradoxom je, že vynakladajú na zdravotníctvo, vzhľadom na objem peňazí, monštruóznych 17% HDP.

Americké zdravotníctvo sa výrazne vymyká bájnemu „americkému snu“. Štát zaplatí nevyhnutné lekárske úkony. Odkedy je prezidentom Obama, vďaka zdravotníckym reformám, ktoré zaviedol, nemá základné poistenie pokrývajúce bežné lekárske úkony a preplácanie liekov, "už len" 10% obyvateľstva – t.j. 33 miliónov.

Nemecko

Výdavky na Rezort zdravotníctva: 20% HDP

Priemerná dĺžka pobytu hospitalizovaných pacientov v nemocniciach (v dňoch): 40

Základy zdravotníctva tradujú do 19. storočia

Západná prosperujúca krajina sa v rebríčku Commonwealth fund umiestnila približne v strede. Na zdravotnú starostlivosť vynakladá nadpriemer, pacienti však zostávajú hospitalizovaní dlhšie ako v iných krajinách.

Zaujímavosťou je, že základy zdravotníckeho systému, aký je vedený v Nemecku, založil už roku 1880 Otto van Bismarck. Poistenej je približne 85% popupácie, alebo sú obyvatelia v rôznych nemocenských fondoch, do ktorých odvádzajú v priemere 15% svojho platu, polovicu im preplatí štát.

Tí obyvatelia, ktorí zarábajú mesačne viac ako 4350 eur, môžu uzavrieť poistenie v súkromnej spoločnosti. Táto možnosť je obľúbená najmä u živnostníkov. Výdavky na lekárov a lieky ľuďom, ktorí sú poberateľmi sociálnych dávok, platí štát.

Členstvo v systéme, ktorý pokrýva základné poistenie, pokrýva výdavky na liečbu chrupu. V momente, keď akékoľvek vyšetrenie presiahne cenu 10 eur za deň, zvyšné úkony sú všetky preplácané štátom. Tieto výhody sa nevzťahujú na súkromných lekárov, súkromné izby v nemocniciach, alebo homeopatickú liečbu.

Od roku 2013 neplatia Nemci za vyšetrenie u všeobecného lekára 10 eur, ktorý ich mal potom odporučiť k špecialistovi. Teraz už môžu ísť priamo za ním.

Rusko

Počet doktorov prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 6

Počet zdravotných sestier prislúchajúcich na 1000 obyvateľov: 16

Lekár zabil pacienta, čierny trh s liekmi

Rusi majú pomerne vysoký počet lekárov a zdravotných sestier na obyvateľstvo. Starostlivosť a zdravotnícke vybavenie sú však veľmi nízke a nekvalitné. Zdravotníctvo je v Rusku zadarmo pre všetkých. Na papieri.

V praxi platí zložitý systém povinného zdravotného poistenia, nízke platy lekárov a sestier. To vytvára obrovský priestor na korupciu. Bez bočných príplatkov sa ošetrenia v Rusku nikto nedovolá.

Lekár z Bolgorodu udrel pacienta priamo do tváre, a ten po páde zomrel. Aj to je jeden z príkladov ruskej „starostlivosti“ o pacienta. V krajine existuje veľa súkromných efektívnych a moderných kliník.

Prekvitá trh s liekmi – mnoho liekov, ktoré sú v ostatných krajinách Európy len na predpis, získate v Rusku v hociktorej lekárni pod pultom.