Američania začali na popravy smrtiacou injekciou využívať nevyskúšané látky.

Nie sme pokusní králici! Odsúdenci v cele smrti žalujú Oklahomu, boja sa drastickej popravy

Popravy s nevyskúšanými látkami sú biologické experimenty na väzňoch! S týmto vyhlásením prišlo 21 trestancov, ktorí v americkej Oklahome čakajú na vykonanie trestu smrti. Podali žalobu, ktorou chcú dosiahnuť zrušenie popráv.

Väzni, ktorí sedia v celách smrti v americkom štáte Oklahoma, sú zneužívaní ako testovacie objekty a zaobchádzanie s nimi je porušovaním ústavy. Tá totiž kruté a nezvyčajné tresty zakazuje. S týmito argumentmi podala na štát žalobu skupina 21 odsúdencov čakajúcich v Oklahome na najvyšší trest.

Odsúdenci chcú presadiť zastavenie všetkých popráv, ktoré sú v súčasnosti vykonávané na území tohto amerického štátu „konvenčnými metódami“. Pre odsúdených to predstavuje bolesť a ťažké utrpenie. Štát sa neobťažuje konzultovať s odborníkmi, či látky používané na popravu sú vôbec vhodné na tento účel.

V súčasnosti sa pri poprave smrtiacou injekciou aplikujú väzňovi do tela tri látky – midazolam, po ktorom stratí vedomie, vekurónium na zastavenie dýchania a chlorid draselný na zastavenie srdca.

Argumenty väzňov nie sú nepodložené. V apríli verejnosťou otriasla zbabraná poprava Claytona Locketta. Usvedčenému vrahovi aplikovali do tela látky, ktoré predtým neboli testované. Muž sa vyše 40 minút zvíjal v nepredstaviteľných bolestiach, až napokon zomrel na infarkt.

Čítajte viac:

Dôsledok zbabranej popravy: Oklahoma musí stopnúť na pol roka výkon trestu smrti

Naprogramované biologické experimenty

„Tým, že sa (štát) snaží vykonávať popravy nezabezpečenými metódami a neustále sa meniacim počtom nevyskúšaných látok neznámeho pôvodu, sa dopúšťa naprogramovaných biologických experimentov na väzňoch bez ich súhlasu,“ píše sa v žalobe. Generálny prokurátor Oklahomy a predstavitelia nápravných orgánov žalobu odmietli komentovať, informuje nemecký portál spiegel.de.

Čítajte viac:

Irak a Irán držia prvenstvo v počte popráv. Aké tresty smrti sa uplatňujú vo svete?

Odsúdenci sa obávajú, že sa na nich zrealizuje podobný postup, ako v prípade Locketta. Šokujúci incident z apríla znovu prebudil diskusiu o treste smrti v Spojených štátoch. Prezident Barack Obama opísal prípad zbabranej popravy ako „hlboko znepokojujúci“.

Medzi žalobcami je aj Charles Warner, ktorý mal zomrieť v rovnaký deň ako Lockett, no z pochopiteľných príčin ju odsunuli na 13. november. V štáte po nešťastnej udalosti pozastavili popravy na pol roka.

Prípad Claytona Locketta je odstrašujúcim príkladom, ako môžu dopadnúť experimenty so smrtiacimi látkami. Foto: TASR

Spojené štáty majú problémy s dodávkami prostriedkov používaných na do smrtiacich injekcií, pretože im európski výrobcovia odmietli poskytovať materiály na tento účel.

Niektoré z 32 amerických štátov, ktoré stále vykonávajú trest smrti, používajú na popravy látky z rôznych zdrojov, ktoré nie sú testované ani oficiálne schválené. Štát Tennessee dokonca začal šokujúco hovoriť o nahradení nedostatku vhodných smrtiacich látok návratom k elektrickému kreslu.

  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].