Končia: Európsky parlament a Rada Európy rozhodli o eliminácii až 37 druhov živočíchov a rastlín.

Niektorým zvieratám v ZOO zakážu sex, iné vykastrujú

Európska únia vydala zoznam živočíchov a rastlín, ktoré sú na jej území nežiaduce.

V Európe máme zhruba dvanásťtisíc druhov zvierat a rastlín, ktoré na starý kontinent nepatria. Časť z nich je zaradená medzi takzvané invázne druhy, ktoré ohrozujú našu prírodu, domáce živočíchy a v niektorých prípadoch i zdravie ľudí. Škody, ktoré spôsobia predstavujú až dvanásť miliárd eur ročne. Preto už vlani rozhodol Európsky parlament a Rada Európy o ich regulácii.

Medvedík čistotný: Ani toto milé zvieratko sa už na starom kontinente dlho neohreje. Foto: internet

Týranie zvierat?

Mediálny poprask vznikol po zverejnení 23 druhov zvierat, ktoré nebude možné do Európy dovážať a nebudú sa smieť rozmnožovať dokonca ani v uzavretých priestoroch zoologických záhrad. Nemecký denník Bild píše o zákaze sexu v ZOO a postupnej likvidácii, zároveň však cituje šéfa drážďanskej ZOO Karla-Heinza Ukenu, ktorý novinárov ubezpečil, že živočíchy zo zoznamu EU neplánujú zabíjať. Jednoducho dožijú bez partnerov. Napriek tomu sú nemeckí ochrancovia zvierat z organizácie PETA postupom európskych "byrokratov" pohoršení.

Zabíjať nebudú: Šéf drážďanskej ZOO Karl-Heinz Ukena nemeckých novinárov ubezpečil, že zvieratá zo zoznamu EU neplánujú zabíjať. Foto: internet

V susednom Česku tiež nie sú z novej situácie nadšení. Tamojšie médiá citujú riaditeľa brnianskej ZOO Martina Hovorku, podľa ktorého nariadenie nie je krok správnym smerom. "Je to zbytočné trápenie zvierat," vyjadril sa pre server denik.cz. Plzenský europoslanec Jiří Pospíšil dodal, že EU by mala zvieratá chrániť a nie ich týrať. Nariadenie ale nie je až natoľko drsné, ako na prvý pohľad vyzerá a zoologické záhrady majú viacero možností. Okrem oddeleného chovu napríklad kastráciu, či antikoncepciu. Každá krajina EÚ môže navyše týmto zariadeniam udeliť výnimky.

Žiadne kynoženie

Medzi zvieratá zaradené na "čiernu listinu" patria napríklad korytnačka písmenková, vrana domáca, medvedík čistotný, nosáľ červený, ibis posvätný, veverica sivá, červenkavá a líščia, či niektoré cudzokrajné druhy rakov.

"Je fakt, že invázne druhy rastlín a živočíchov spôsobujú problémy a prevencia je stále jednoduchšia, než riešiť už vzniknutý problém," hovorí vedúci zoologického oddelenia košickej ZOO Patrik Pastorek pre Plus 7 dní. Zo zoznamu chovajú v Košiciach medvedíka čistotného, psíka medvedíkovitého a korytnačku písmenkovú. Všetky sú v takzvaných nereprodukčných podmienkach.

Bratislavská ZOO: Tri nežiaduce druhy nechajú dožiť. Fotot: internet

V hlavnom meste majú tiež medvedíky čistotné, k tomu niekoľko kusov nosáľov červených a muntiakov malých. Ako pre denník Plus 1 deň uviedla vedúca zoologického oddelenia bratislavskej ZOO Silvia Pirošková, žiadne zo zvierat neutratia. Zostanú u nich, kým prirodzene neuhynú. Horšie to bude so zvieratami, ktoré sú v domácich chovoch, alebo už prenikli do voľnej prírody, kde mnohé nemajú prirodzených nepriateľov. V tomto prípade budú opatrenia zrejme ráznejšie.

Nosáľ červený: Je obľúbeným zvieraťom v zoologických záhradách ale i v domácich chovoch. Foto: internet

Dva zoznamy

Členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska, majú dávno vlastné zoznamy inváznych druhov, ktoré ohrozujú prírodu a zdravie obyvateľov na ich území. Takže ten zo Štrasburgu počet "votrelcov" len rozšíri. Ako bude vyzerať konečná verzia zákona a ako budeme monitorovať, regulovať, prípadne likvidovať nežiaduce živočíchy a rastliny na Slovensku by sme sa mali dozvedieť už o niekoľko dní.