S manželkou: Žirinovskij sa oženil s Galinou vo februári 1996. Čestným hosťom bol aj vtedajší líder francúzskej extrémne pravicovej strany Národný front Le Pen.

Nová móda: Ruskí poslanci sa divoko rozvádzajú pre peniaze

Poslanci ruskej Štátnej dumy sa vo veľkom rozvádzajú, aby utajili svoje príjmy za vlaňajší rok.

Zdá sa, že demografická situácia v Rusku sa prudko zhoršila. Národ starne, rozvodov pribúda, detí ubúda. Takéto logické vysvetlenie sa ponúka po tom, čo ruskí zákonodarcovia odovzdávali svoje majetkové priznania za rok 2012. A čo je najhoršie, ruskí poslanci sa na tom ešte aj zabávajú.

„Mali by sme čo najskôr zlepšiť demografickú situáciu,“ skonštatoval Nikolaj Kovaľov, šéf komisie Štátnej dumy pre majetkové priznania, pozerajúc sa na ostatných členov komisie. Dostalo sa mu zborovej odpovede: „Áno, už sme starí!“

Čo sa vlastne stalo? Poslanci podávali majetkové priznania za uplynulý rok a túto povinnosť si splnili načas všetci a niektorí, aj keď podľa zákona nemuseli, spísali aj svoje výdavky. To je povinnosťou iba tých, ktorí vlani minuli viac, než boli príjmy celej rodiny za posledné tri roky. A tu je kameň úrazu.

Ako píše ruská Nezavisimaja gazeta, veľmi zreteľne sa prejavila tendencia znižovať počet členov rodín. Priemerne má ruská poslanecká rodina iba 1,5 človeka! Navyše, aj keď tento údaj ešte oficiálne nepotvrdili, až tridsať poslancov Štátnej dumy sa pred podaním majetkového priznania so svojimi manželkami rozviedlo.

Ruská parlamentná demografia

Pozrime sa na čísla ruskej parlamentnej demografie, sú naozaj zaujímavé. Na 447 poslancov dolnej snemovne pripadá iba 774 členov ich rodín, pričom medzi jednotlivými stranami sú viditeľné rozdiely. Napríklad na päťdesiatšesť poslancov Liberálno-demokratickej strany Ruska, ktorú vedie Vladimir Žirinovskij, pripadá stopäť rodinných príslušníkov.

Najstaršou a najbezdetnejšou je Komunistická strana Ruskej federácie, v ktorej má deväťdesiatjeden komunistov len stodvanásť členov rodiny. Naopak, Jednotné Rusko je na tom celkom dobre, priznanie podalo 237 poslancov a zaevidovalo v nich 395 manželiek a detí do osemnásť rokov. Nuž a Spravodlivé Rusko má 56 poslancov a tých životom práve sprevádza stopäť rodinných príslušníkov. V ruskej spoločnosti, ktorá je dosť konzervatívna, sú to naozaj prekvapujúce čísla.

Ešte podivuhodnejšie sú však masové rozvody a život „na divoko“. „Nie je ešte celkom jasné, či tieto fiktívne rozvody majú skryť príjmy a majetok, alebo si poslanci nachádzajú nové ženy, ktoré vôbec netúžia po tom, aby ich spolužitie bolo zaregistrované ako manželstvo,“ píše Nezavisimaja gazeta a kladie tiež otázku, či to skôr nesúvisí so zištnými dôvodmi.

„Osudový nedostatok zákonných manželiek v rodinách, kde žijú dve či tri deti, sa dá ľahko vidieť na tých priznaniach, ktoré už visia na oficiálnej internetovej stránke Štátnej dumy. Z logických dôvodov sú tieto priznania neverejné, takže veľmi ťažko sa dajú zistiť nejaké podrobnosti,“ uzatvára denník.

Chudobný Žirinovskij, bohatá Lebedevová

A predsa sa na poslednom zasadnutí dumy jeden škandál s manželkou prevalil! Týkal sa dokonca hovorcu Štátnej dumy Borisa Grizlova, ktorý svoju ženu v priznaní zásadne neuvádzal, hoci nejestvuje žiadny dôkaz, že by sa s ňou rozviedol. Vo všetkých formulároch totiž uvádza, že je „ženatý“. Nuž a o ďalší škandál sa postaral Vladimir Žirinovskij, ktorý dokáže prekvapiť vždy.

Legendárny je jeho výrok, ktorý mal byť odpoveďou na otázku, aký je jeho pôvod: „Mama je Ruska a otec právnik.“ Tentoraz prišlo aj na manželku Galinu Lebedevovú. Vlastne to bola ona, kto spustil lavínu záujmu o rodiny poslancov.

Ako píše ruský denník RBK daily, na účte pani Lebedevovej v roku 2011 bolo až 71 miliónov rubľov (približne jeden a trištvrte milióna eur), vlastnila niekoľko bytov a ďalší majetok. Šéf Liberálno-demokratickej strany Ruska ju však vo svojom priznaní za rok 2012 neuviedol. Zdôvodnil to tým, že mali cirkevný sobáš a on nemá žiadne dokumenty. „Týka sa to len tých manželstiev, ktoré boli uzatvorené pred štátnymi orgánmi,“ vyhlásil. „Nie je dôležité, či jestvuje dokument o sobáši, či partneri žijú spolu a či majú spoločnú domácnosť,“ dodal.

Napriek týmto výrokom sa dá predpokladať, že rodinný stav Vladimira Žirinovského sa stane predmetom vyšetrovania Komisie Štátnej dumy pre príjmy, o čo už jeden z poslancov, Iľja Ponomarov, požiadal. Podľa jeho názoru sa Žirinovskij s Galinou Lebedevovou fiktívne rozviedli, aby jej príjmy nemusel uvádzať v majetkovom priznaní.

Uviedol len svoje - 2,5 milióna rubľov (približne 63-tisíc eur), deväť pozemkov, dva rozostavané domy a vozidlo GAZ. Iľja Ponomarov dokonca žiada, aby duma v prípade, že manželia sú rozvedení, preverila, ako sa delil spoločne nadobudnutý majetok. Nuž a spochybnil aj Žirinovského tvrdenie, že príjmy má z vedeckej činnosti. Domnieva sa, že pochádzajú z podnikateľských aktivít.

Vlastnia aj kostoly

Ak by Vladimirovi Žirinovskému dokázali, že jeho príjmy pochádzajú z podnikateľskej činnosti, hrozí mu, že by ho mohli zbaviť poslaneckého mandátu. Z doterajších skúseností však možno usudzovať, že kaša nikdy nie je taká horúca, ako sa zdá. Svoje podnikateľské aktivity vysvetľovali už viacerí ruskí poslanci, naposledy sa to týkalo Sergeja Petrova.

Ako píše Nezavisimaja gazeta, na základe udania jedného z lídrov novovzniknutých strán ho obvinili, že spája svoje podnikateľské aktivity s poslaneckými. Líder žiadal, aby Petrova zbavili poslaneckého mandátu. Petrov sa však na vyšetrovanie nedostavil, ochorel a musel sa liečiť. Nikolaj Kovaľov to odmietol komentovať, dokonca nechcel vyjadriť ani vlastný názor, neodpustil si však poznámku, že písomné vysvetlenia poslanca mu pripadajú pochybné.

Odvoláva sa v nich totiž na anglosaské právo. „Ťažko si môžeme predstaviť, ako v ruskej Štátnej dume budeme posudzovať takéto normy, a to ešte vo vzťahu k ruskému poslancovi,“ povedal. Zdá sa, že odvolávať sa na právo iných krajín sa stalo v Moskve módou. Iný poslanec, Andrej Isajev, s rovnakým problémom, chcel využiť ako názornú ukážku nemecký právny systém. Dôvod? Do súpisu majetku sa nedostal hotel jeho manželky. Nuž a ten hotel, aby to bolo dokonalé, má byť pravoslávny. Inými slovami, poslancova manželka vlastní - kostol.

Duma bez poslancov?

Starnutie ruskej Štátnej dumy, fiktívne rozvody. Zdá sa, že byť poslancom je ťažké už aj v Rusku. A tiež čoraz menej lukratívne. Veď ak si niektorí od pôsobenia v dume sľubovali, že sa im podarí presadiť svoje podnikateľské aktivity, nové zákony im klepli po prstoch.

Viacero poslancov sa radšej vzdalo svojho mandátu, než aby prišli o svoj biznis alebo nehnuteľnosti v zahraničí a zdá sa, že ich príklad budú nasledovať ďalší. Vraví sa, že ruskú Štátnu dumu by mohlo v najbližších mesiacoch opustiť až päťdesiat poslancov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní