Pohodička: Kajínek si už užíva slobodu. Dočká sa jej aj Virgulák?

Nový Kajínek? V Česku sa vynoril ďalší vrah odsúdený na doživotie, ktorý tvrdí, že je nevinný

Muž dúfa, že si ho verejnosť zamiluje tiež a dostane od prezidenta milosť.

Nedávne rozhodnutie českej hlavy štátu Miloša Zemana omilostiť nájomného vraha Kajínka odsúdeného na doživotie bol nevídaný precedens. Už dnes je jasné, že vlialo nádej ďalším odsúdeným recidivistom, že by sa im pri troche šťastia mohlo podariť dostať z basy rovnakým spôsobom. Stačí, aby trvali na svojej nevine, spochybňovali všetky dôkazy a získali sympatie verejnosti niekoľkými odvážnymi útekmi z väzenia.

Potom už treba len vyčkať na ďalšiu predvolebnú kampaň a majú pomerne slušnú šancu, že prezident opäť urobí gesto milosrdenstva, aby si naklonil verejnú mienku. Presne tak teraz uvažuje David Virgulák, ktorého pražský odvolací súd definitívne poslal na zvyšok života do väzenia za trojnásobnú lúpežnú vraždu taxikárov.

Prekvapený Kajínek: Takto vyzerala spoločnosť, keď omilostený vrah vstupoval za brány väznice pred 23 rokmi

Som nevinný: Recidivista a narkoman Virgulák trvá na tom, že taxikárov nezabil.
Som nevinný: Recidivista a narkoman Virgulák trvá na tom, že taxikárov nezabil.
Foto: profimedia.sk

Moja éra sa začala

Virgulákov prípad má s najslávnejším českým trestancom Kajínkom veľa spoločného. Obaja boli ťažkí recidivisti už pred tým, ako vraždili, svoje obete zabili pre peniaze, odsúdili ich na doživotie, chýbajú proti nim priame dôkazy a obaja trvajú na svojej nevine. Jediný podstatný rozdiel je zatiaľ v tom, že Virgulákovi sa ešte nepodarilo vybudovať si romantický imidž nevinného hrdinu, ktorého Česi milujú. Z jeho aktuálnych slov je však zrejmé, že sa chystá zapracovať na tom. „Kajínkova éra sa skončila a moja sa začala,“ vyhlásil Virgulák po tom, ako ho pražský súd definitívne odsúdil na doživotie.

Populárny vrah na slobode: Kajínek je vonku len pár hodín a už inšpiruje módnym výstrelkom

S Kajínkovým prepustením na slobodu súhlasilo 54 percent českej verejnosti, a to napriek tomu, že ho nikto nezbavil viny za dvojnásobnú nájomnú vraždu. Aj sám prezident Zeman zdôvodnil svoju milosť tým, že ide o skutok milosrdenstva. Nikdy nepovedal, že Kajínek nie je vrah. Teoretická milosť pre Virguláka by teda z hľadiska politického marketingu vôbec nemusela byť zlý ťah, aj keď pre českú justíciu by to už zrejme bola príliš silná káva.

Z vraha Kajínka bude celebrita: Črtá sa mu rola v novom filme

Jiřího Kajínka vítali pred väznicou desiatky fanúšikov a novinárov.
Jiřího Kajínka vítali pred väznicou desiatky fanúšikov a novinárov.
Foto: ČTK

Vrah taxikárov

Virgulák bol v minulosti dvadsaťkrát odsúdený za drobné krádeže v samoobsluhách. Získaval tak peniaze na pervitín, od ktorého bol závislý. Svoju zlodejskú minulosť využíval podobne ako Kajínek na svoju obhajobu - vraj je len obyčajný zlodej, ale nie vrah. „Nikto ma nepočúva. Tých taxikárov som prvýkrát videl až na pitevnom stole. Polícia ma do toho prípadu namočila až v base, chcela ma uškvariť. Ja kradnem len čokolády, nikoho by som nezabil,“ bránil sa Virgulák na súde.

Prvá dáma si potriasla pravicou s odsúdeným nájomným vrahom: On sa len usmieval

Taxivražda: Virgulák podľa súdu zavraždil troch pražských taxikárov pre pár stoviek korún.
Taxivražda: Virgulák podľa súdu zavraždil troch pražských taxikárov pre pár stoviek korún.
Foto: profimedia.sk

Prokurátor však má v prípade jasno. Tento zlodej a narkoman už zrejme nedokázal financovať svoje drogy len z kradnutia čokolád. V januári 2014 sa prvýkrát odvážil na niečo väčšie. V centre Prahy si vzal taxík a dal sa odviezť na odľahlé miesto. Tam zo zadného sedadla strelil vodiča päťkrát do hlavy. Svoju obeť okradol o pár stoviek korún, mobil a odviezol sa aj s mŕtvolou v aute na pražské Vinohrady. Polícia na druhý deň ráno objavila auto s mŕtvym taxikárom.

Syna poslankyne napadol taxikár

Druhýkrát sa na rovnakú akciu podujal o pár mesiacov v apríli. Scenár bol rovnaký - dal sa odviezť taxíkom za mesto, taxikára bezohľadne popravil a okradol. V tomto prípade už bol istejší a muža strelil len dvakrát. Mŕtve telo vyhodil z auta von a pokojne sa odviezol späť do Prahy. Nevedno, či sa mu jeho lup málil, ale o tri hodiny svoj zločin zopakoval rovnakým spôsobom na rovnakom mieste. Ešte aj svoju tretiu obeť nechal ležať vedľa tej druhej. Oboch zavraždených taxikárov našli ráno policajti.

Odľahlé miesto: Vrah sa dal odviezť na cyklochodník neďaleko Prahy, aby tam taxikára zabil.
Odľahlé miesto: Vrah sa dal odviezť na cyklochodník neďaleko Prahy, aby tam taxikára zabil.
Foto: profimedia.sk

Ten pes klame!

„Ja nemám voči taxikárom žiadnu nenávisť. Naposledy som sa viezol v taxíku pred pätnástimi rokmi, nemám na to peniaze,“ bránil sa pred vyšetrovateľmi Virgulák. Aj keď dôkazy proti nemu boli nepriame, sudca ich vyhodnotil ako jednoznačné. Vraha usvedčili najmä pachové stopy, ktoré policajné psy našli vo všetkých troch taxíkoch. „Tých psov by som najradšej zastrelil, klamú,“ vyhlásil Virgulák.

Československí beštiálni vrahovia odsúdení na smrť: Jeden vybral matke z tela živý plod, iný pojedal genitálie

Jeho advokát namietal, že pachové vzorky sa neodobrali riadne a mohli byť kontaminované. Navyše, vražedná zbraň sa nenašla a jeho klient tvrdí, že so zbraňami ani nevie narábať. Fakt je, že policajné psy našli na Virgulákových šatách stopy strelného prachu a na časy jednotlivých vrážd nemal žiadne alibi. Najväčším tromfom obžaloby bola peňaženka jednej z obetí, ktorú policajti našli u Virguláka. Snažil sa to vysvetliť pomerne naivne - vraj ju našiel...

„Za týchto okolností skutočne neexistuje žiadne iné pochopiteľné vysvetlenie ako to, že sa musel vo všetkých troch vozidlách nachádzať, a teda musel aj vraždiť,“ skonštatoval sudca.

Klasická obhajoba: Sudkyňa aj expert sú zaujatí, priame dôkazy nie sú, tvrdí advokát Michal Stupka.
Klasická obhajoba: Sudkyňa aj expert sú zaujatí, priame dôkazy nie sú, tvrdí advokát Michal Stupka.
Foto: profimedia.sk

Virgulákov advokát namieta, že závery súdu sú špekulatívne a všetky skutočnosti sa hodnotili len v neprospech jeho klienta. Ako to už v takých prípadoch býva, obvinil zo zaujatosti sudkyňu prvostupňového súdu aj kriminalistického experta na pachové stopy. Na záver vyrukoval ešte so zvláštnym dôkazom. Podobne ako v Kajínkovom prípade je vraj vrahom niekto iný a polícia len potrebovala obetného baránka.

Dokazuje to vraj list s nečitateľným podpisom. Jeho neznámy autor tvrdí, že taxikárov zavraždil nejaký Poliak, ktorý sa teraz smeje a je agresívny. Sudca sa však priklonil na stranu obžaloby a 37-ročného recidivistu poslal na zvyšok života do väzenia. Aj keď v Česku už platí, že sudca mieni a prezident podľa potreby mení...


  • em
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní