Dôkaz: O obrovskej ofine Donalda Trumpa sa toho povravelo mnoho. V talkshow Jimmyho Fallona ukázal, že reči o tupé sú len klebety.

Nový hotel: Tak ako Kollár posieva Slovensko svojimi potomkami, tak Trump zapichne svoju vlajku kde sa dá

Donald Trump skolaudoval ďalší hotel - na skok od Bieleho domu.

Na rozdiel od rázovitého slovenského politika to však nemenej svojský Američan nerobí prostredníctvom žien, ale hotelov. Napríklad len tento rok otvoril dva v rozličných kútoch sveta a klebetí sa, že k nim čoskoro pribudne ďalší.

Pompézna jedáleň: Pri pohľade na ňu znie toto označenie dosť nepatrične. Všade samé zlato a krištáľ.
Pompézna jedáleň: Pri pohľade na ňu znie toto označenie dosť nepatrične. Všade samé zlato a krištáľ.
Foto: ARCHÍV

Pompézna jedáleň: Pri pohľade na ňu znie toto označenie dosť nepatrične. Všade samé zlato a krištáľ. Foto:Archív

Aká skvelá taktika, poviete si možno. Meno Trump sa takto objaví všade a republikánsky kandidát na prezidenta má navyše kampaň zadarmo. No ono celkom zadarmo to nie je, oba hotely čosi stáli, a potom - vďaka svojim nekonvenčným názorom Donald Trump ani žiadnu ďalšiu propagáciu nepotrebuje.

V každom prípade, zdá sa, že politik, obchodný magnát, televízna hviezda a spisovateľ nenecháva nič na náhodu. A hoci zďaleka nie je rozhodnuté, kto z dvojice Hillary Clintonová - Donald Trump sa nakoniec zabýva v Bielom dome, Trump bude mať sídlo amerických prezidentov tak či tak na dosah. Pred pár dňami totiž v centre Washingtonu pokrstil svoj Trump International Hotel, ktorý - čuduj sa svete - stojí iba pár blokov od Bieleho domu.

A môžete staviť krk na to, že je oveľa, oveľa luxusnejší.

Urazení šéfkuchári

Len pre zaujímavosť, Trump International Hotel mal byť pôvodne otvorený až v roku 2018. Nebol by to však Trump, keby nevyužil príležitosť na drobný žartík smerom k svojej protikandidátke. Treba povedať, že vydarený. Budova z 19. storočia kedysi slúžila ako poštový úrad.

Bývalá pošta: Budova pochádza z 19. storočia, Trump si ju prenajal na šesťdesiat rokov. Rekonštrukcia vyšla na 200 miliónov dolárov.
Bývalá pošta: Budova pochádza z 19. storočia, Trump si ju prenajal na šesťdesiat rokov. Rekonštrukcia vyšla na 200 miliónov dolárov.
Foto: profimedia.sk

Bývalá pošta: Budova pochádza z 19. storočia, Trump si ju prenajal na 60 rokov. Rekonštrukcia vyšla na 200 miliónov dolárov. Foto: Profimedia.sk

Tender na šesťdesiatročný prenájom vyhral Trump ešte predtým, než sa začal uchádzať o úrad prezidenta, a už vtedy vyhlásil, že to bude „jeden z najúžasnejších hotelov na svete“. Trumpova veľkohubá prezidentská kampaň sa však hotela predsa len dotkla - a to dosť nepríjemne. Po jeho nevyberaných výrokoch na adresu mexických imigrantov dvaja renomovaní kuchári, José Andres a Geoffrey Zakariana, zrušili svoje plány prevádzkovať v hoteli reštaurácie.

Budúci návštevníci sa však o svoje žalúdky nemusia obávať. Ďalší známy šéfkuchár David Burke, ktorý sa objavil aj v šou Iron Chief of America, je šťastný, že sa mohol pridať k Trumpovmu projektu. „Poznám ho už roky. Vedie najlepšie hotely na svete. Aj stavia najlepšie hotely na svete,“ povedal pre USA Today Burke. „Snaží sa vytvoriť niečo špeciálne a my sme toho súčasťou. Či už vyhrá, alebo nie, nemá to nič spoločné s tým, na čom pracujem. A to, na čom pracujem, je zveľaďovanie mojej značky,“ dodal Burke.

Príliš trumpovský štýl

Hlúposti o imigrantoch neboli však jediný problém. Podľa viacerých odborníkov bola vraj rekonštrukcia nádhernej historickej budovy necitlivá. Na rekonštrukčné práce dozerala aj politikova dcéra Ivanka, ktorú má s bývalou českou modelkou a lyžiarkou Ivanou Zelníčkovou- Trumpovou. Ivanka reči o necitlivých zásahoch, pochopiteľne, vyvracia.

„Náš tím neúnavne pracoval na zachovaní historických prvkov starej pošty pri jej premene na hotel svetovej triedy,“ vyhlásila. Nie všetci boli o tom presvedčení. „Tú budovu si nezaslúži,“ rozčuľoval sa v New York Times John Cullinane, jeden z dvoch architektov, ktorí projekt obnovy pod Trumpovým vedením predčasne vzdali.

Dôvodom bol práve „príliš trumpovský prístup“. Zreštaurovanie hotela vytiahlo z Trumpovho vrecka 200 miliónov dolárov.

Nový päťhviezdičkový zákazník

Oficiálne, so všetkou pompou, ktorá k tomu patrí, bude hotel otvorený až v novembri. Jednu z 263 izieb - z toho je 35 apartmánov - , ktoré sa rozkladajú na 11 500 štvorcových metroch, si však už môžete rezervovať teraz. Teda, ak na to máte, lebo nepôjde o žiadnu lacnú záležitosť. Cena za noc sa začína na 500 dolároch.

„Bežná“ izba: Návštevníci sa v nej vyspia za 500 eur.
„Bežná“ izba: Návštevníci sa v nej vyspia za 500 eur.
Foto: ARCHÍV

"Bežná" izba: Návštevníci sa v nej vyspia za 500 eur. Foto: profimedia.sk

Čo za ne návštevník môže očakávať? Tučný luxus. Takmer päť metrov vysoké stropy vyzdobené štukami a bordúrami, pôvodné drevené dvere a drevené obloženie. Výzdoba je v trumpovskom štýle. Nechýba „federálna modrá“, pompézne krištáľové lustre - ktovie, či pochádzajú z Česka -, pozlátený nábytok i mramorová kúpeľňa takmer s dvojmetrovou vaňou.

„Skúšame objavovať v hotelovom priemysle stále niečo nové,“ povedal pre USA Today hlavný hotelový manažér Mickael Damelincourt. „Je tu nový päťhviezdičkový zákazník. Urobili sme krok vzad a pokúsili sme sa zistiť, čo bolo pre hosťa dôležité pred dvadsiatimi rokmi a čo dnes.“ Jedným z príkladov, čo vzišlo z tejto diskusie, je, že každá izba v hoteli má svoj vlastný „naparovač“ oblečenia.

„Priveľa hotelov má dnes skrine, ktoré ničia drahé oblečenie zákazníkov,“ hovorí Damelincourt. „A to je to, čo rezonuje u päťhviezdičkového zákazníka. Nechce míňať peniaze na to, čo nepotrebuje, ale na to, čo sa mu zíde.“

Noc za deväťtisíc dolárov

Najväčšia suita je podľa portálu telegraph.co.uk najdrahšou v celom Washingtone. V meste je však dosť ľudí, ktorí si bez problémov môžu dovoliť zaplatiť požadovaných 9-tisíc dolárov za noc za apartmán, ktorý sa rozprestiera na 1 200 štvorcových metroch. A asi neoľutujú.

Tri spálne, pozlátené lustre, banketové stoly, modro-biely porcelán, spálňa - to je iba zlomok vybavenia izieb, ktoré bude prenajímať chlapík, možno onedlho na prezidentskom stolci. Ten je, ako sme už spomínali, od hotela vzdialený, čoby kameňom dohodil. Tento apartmán však nebude využívať Donald. Ten má v hoteli vyhradený „Trump Townhouse“.

Dvojpodlažný „byt“ s privátnym vchodom, s dvomi spálňami, dvomi kúpeľňami, pracovňou, fitkom a jedálňou, kde sa na jeden šup naje až dvadsaťštyri ľudí.

Luster, ktorý potopí loď

Apropo, hotelová jedáleň. Pri pohľade na ňu sa toto slovo zdá nepatričné. Tak ako mnohé časti Trump International Hotel, aj ona má prívlastok - najväčšia v meste. V jej strede visí luster, ktorý by bol schopný potopiť menšiu loď, no a zvyšok sa nesie v tradičnom duchu - zlato, zlato, zlato všade, kam sa pozriete.

Pre pobavenie návštevníkov je pripravená obrovská tanečná sála i kúpele. Súčasťou hotela je hodinová veža vysoká 95 metrov. Jej rekonštrukcia vraj patrila k najnáročnejším, opravovali ju dva roky a má byť prístupná aj pre verejnosť. Zmenšenina hodín bude stáť na stolíku v každej izbe.

Maják aj mrakodrap

International Trump Hotel nebol jediný, ktorý podnikateľ tento rok pokrstil. Už v máji si odskočil do Škótska, kde v Ayrshire otvoril luxusný rezort Trump Turnberry, kde sa môžete cítiť ako prezident v apartmáne za 4 600 dolárov za noc. Ide vlastne o bývalý maják, ktorý ponúka úchvatný výhľad na ostrov Arran.

Turnberrský maják kúpil miliardár v roku 2014 a rekonštrukciu zvládol v rekordnom čase. Okrem spomenutého prezidentského apartmánu má hotel veľkú tanečnú sálu a vydarený golfový green. Hráči sa v pauzách môžu kochať výhľadom na nekonečné more a výhľad je to priam gýčový.

Veď posúďte sami. Nuž, a majákom v Škótsku ani washingtonským hotelom sa tohtoročná expanzia nekončí. Už aj vrabce čvirikajú, že koncom roka otvorí Trump 69-poschodový mrakodrap v kanadskom Vancouvri. A ktovie, možno aj trumpovský Biely dom.


VIDEO Plus 7 Dní