Nový trend priamo zo zákopov: Selfie z vojnovej zóny

Bojuje sa nielen vo vojnovej zóne, ale aj na sociálnych sieťach. Vojaci zdieľajú foto z bojových operácií. Robia si selfie aj krátko po výbuchu bomby. Vojna si na sociálnych sieťach žije vlastným životom.

Tzv. víťazné selfie sú novým trendom vo vojne o iracký Mosul, ktorý obsadil Islamský štát ešte v roku 2014. Iracké jednotky so spojencami bojujú za oslobodenie mesta od minulého mesiaca a každé svoje ťaženie zaznamenávajú na fotoaparát a selfie neváhajú zdieľať na sociálnych sieťach. Sociálne siete využívaju na propagáciu svojej ideológie aj samotní džihádisti.

Selfie s irackými bojovníkmi proti terorizmu, ktorí sa chystajú zaútočiť na Mosul. Morálna je vysoká, vojaci uvoľnení – píše sa v statuse:

Vojnu prostredníctvom autentickým fotiek a videí zdieľaných v reálnom čase priamo z prvej línie tak môžeme sledovať z bezprostrednej blízkosti. Vojaci zároveň takto dávajú svojim blízkym vedieť, že sú stále nažive. Ak si však nedajú pozor, môžu svojim statusom zároveň prezradiť svoju polohu nepriateľovi. Možnosť ukázať vojnu zo svojho pohľadu využívajú aj vysokopostavení velitelia.

Selfie bezprostredne po výbuchu:

„Vo vojnových zónach ľudia často využívajú sociálne médiá ako primárny zdroj informácií. Samozrejme, tieto informácie sú neobjektívne. Pokiaľ viete, aké účty máte sledovať, môžete získať informácie skôr, ako sa objavia v správach,“ uviedol pre The Independent pracovník centra pre bezpečnostnú politiku inštitútu King’s College v Londýne.

Priamo z kokpitu stíhačky F-16:

Na sociálnych sieťach sa nešíria len pozitívne správy. Civilisti napríklad zdieľajú videá drsného zaobchádzania irackých vojakov aj následky zločinov proti ľudskosti spáchaných Islamským štátom.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].