O luxusnom živote prezidenta USA môže bežný smrteľník len snívať. Koľko zarobí a čo všetko má k dispozícii?

O luxusnom živote prezidenta USA môže bežný smrteľník len snívať.

Biely dom otvára svoju štedrú náruč novému prezidentovi. V poradí 45. prezident USA, ktorý zloží prísahu 20. januára 2017, má na štyri roky o luxus postarané.

Stopy Jackie

Vďaka prvej dáme Jacqueline Kennedyovej dvojstoročná budova v gregoriánskom štýle v meste Washington, D. C. prešla v roku 1961 honosnou úpravou. Na novú hlavu USA teda čakajú veľkolepé rozsiahle priestory s nadštandardným vybavením, ktoré návštevníci obdivujú s nemým úžasom.

Akčná a nadšená Jackie za jeden rok Biely dom zariadila historickými a štýlovými kúskami, ba dokonca v ňom vytvorila múzeum americkej histórie so zbierkou prezidentských portrétov. Nuž, zariadiť 132 izieb a 35 kúpeľní dalo zabrať. Aj finančne.

Oválna pracovňa: Odchádzajúci prezident Barack Obama si občas našiel čas aj na významné návštevy.
Oválna pracovňa: Odchádzajúci prezident Barack Obama si občas našiel čas aj na významné návštevy.
profimedia.sk

Oválna pracovňa: Odchádzajúci prezident Barack Obama si občas našiel čas aj na významné návštevy. Foto: profimedia.sk

Prezidentova manželka však dostala skvelý nápad, ako získať ďalšie peniaze - vydala prvého knižného sprievodcu po Bielom dome a v roku 1962 urobila osobnú prehliadku pred kamerami americkej stanice CBS. Jackie sa tiež podieľala na výsadbe záhrady na východnej strane s názvom Ružová záhrada. Dnes sa už volá po nej.

Služby a personál

V súčasnosti je Biely dom na Pennsylvania 1600 Avenue NW nielen oficiálnym sídlom a hlavným prezidentovým pracoviskom, ale aj centrom s rozmanitými službami. Jeho šéf v ňom má päť kuchárov, vlastného lekára i zubára so špičkovo vybavenými ordináciami, ale aj televízne štúdio. Skrátka, mestečko vo veľkomeste. S vlastným životom, pravidlami, osudmi.

Fascinovali aj bývalú reportérku Kate Andersen Browerovú, ktorá napísala knihu s názvom Rezidencia - Vnútri súkromného sveta Bieleho domu. Odhaľuje život prezidentov, rodín, ale najmä služobníctva v rôznych obdobiach. Niečo sa však dlhé desaťročia nemení.

Modrá izba: O miesto na Vianočné stromčeky nie je núdza.
Modrá izba: O miesto na Vianočné stromčeky nie je núdza.
profimedia.sk

Modrá izba: O miesto na Vianočné stromčeky nie je núdza. Foto: profimedia.sk

„Platí tam nepísané pravidlo, že zamestnanci musia zostať v úzadí. Rovnako ako veľmi veľa ľudí vo Washingtone, ktorí o svojej práci nehovoria,“ povedala Browerová o svojich zdrojoch z radov kuchárov, čašníkov, komorníkov, maliarov, upratovačiek či záhradníkov.

V prezidentskom sídle nechýbajú ani zariadenia na relax a športové vyžitie, napríklad vnútorný bazén, tenisový kurt, bežecká dráha, bowlingová dráha, pomenovaná po prezidentovi Harrym S. Trumanovi, kino či solárium. Myslelo sa aj na bezpečnosť najmocnejšieho šéfa planéty - v Bielom dome je vybudovaný úkryt proti jadrovým bombám.

Cena celej budovy sa odhaduje na 380 miliónov dolárov. Denne do Bieleho domu príde šesťtisíc návštevníkov. Hoci je prístupný zvedavcom, aj tu vládnu prísne opatrenia. Americká vláda síce nedávno zmiernila zákaz fotografovania pri prehliadkach, ale turisti musia videokamery, špičkové zrkadlovky či selfie tyče nechať doma.

Pokračovanie článku na druhej strane.

  • moni
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].