Muža, ktorý dvakrát uniesol syna, vyhostili zo Slovenska pár dní pred súdnym pojednávaním. Bude vôbec potrestaný?

O sadlových zadkoch a sexvečierkoch: Berlusconi prezradil všetko

Silvio Berlusconi v najnovšom životopise odhaľuje pozadie divokých párty v jeho vile aj zaujímavosti zo zákulisia svetovej politiky.

Slovné spojenia „bunga bunga“, „rodený zvodca“ či „sadlový zadok“, ale aj alegorický príbeh, v ktorom je bývalý americký prezident lev a zvrhnutý iracký vodca Saddám Husajn vlk. Toto všetko nájdete v najnovšom životopise bývalého trojnásobného talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý práve vychádza.

Knihu na základe výpovedí 79-ročného miliardára napísal britský novinár Alan Friedman a jeden z najextravagantnejších európskych politikov sa v nej zjavne snaží seba vykresliť v lepšom svetle, než ho vníma verejnosť.

Záhadná komnata

„Máte dostatok odvahy?“ opýtal sa Berlusconi Friedmana, keď vstupovali do jednej z miestností v luxusnej vile mediálneho magnáta pri rodnom Miláne.

Nešlo o hocijakú miestnosť, ale o izbu, o ktorej sa pred niekoľkými rokmi vo svetovej tlači popísali tony pikantných novinárskych článkov a ktorá sa v značnej miere podpísala pod boháčov politický pád.

Áno, Berlusconi tam organizoval svoje povestné bunga bunga párty - bizarné večierky s obnaženými talianskymi celebritkami z prostredia médií, modelingu a šoubiznisu. Nechýbal vraj na nich striptíz, brušné tance a devy v kostýmoch policajtky či zdravotnej sestry, niektoré dokonca vraj mali na hlave masky známych svetových osobností, napríklad Baracka Obamu.

Najšikovnejšie potom za štedré dary údajne zostávali u politika celú noc. Friedman získal exkluzívne právo dostať sa do Berlusconiho tesnej blízkosti. Ako však píšu viaceré svetové médiá, kapitola o bunga bunga miestnosti bude pre čitateľov skôr sklamaním. Ak by niekto očakával, že v nej nájde exotický nábytok v hýrivých farbách či nebodaj výstavu erotických pomôcok, nech na to zabudne.

Podľa Friedmanovho opisu je to obyčajná jedáleň. Pritom ani Berlusconi nepridal žiadne pikantné opisy údajných orgií. Zostal pri svojej dávnejšej verzii, že médiá pri písaní o bunga bunga večierkoch poriadne preháňali.

Išlo vraj len o večere, žiadne orgie a sex sa na párty nekonali. „Navyše je to súkromný dom. Takže, ak tam aj k nejakému sexu došlo, nie je to zločin,“ dodal bývalý taliansky premiér.

Čítajte viac:

Berlusconi sa zbavuje sídla nerestí. Pýta zaň rovnako hriešnu sumu

Vtip za všetky drobné

„Vyberiete si smrť alebo bunga bunga?“ Ako sa dozvedáme v knihe Moja cesta - Berlusconi vlastnými slovami, táto otázka odznela vo vtipe, ktorý dal meno bujarým večierkom v milánskej vile. Taliansky miliardár sa na ňom smial spolu so svojím dobrým kamarátom, bývalým líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím.

O čo teda šlo? Dvoch Talianov zajal domorodý kmeň v Líbyi. Priviazali ich k tyči, tancovali okolo nich a vykrikovali: „Bunga, bunga, bunga, bunga.“ Vtedy k nim prišiel čarodejník a dal im spomínanú možnosť vybrať si medzi smrťou a bunga bunga.

Prvému sa ešte nechcelo ísť na druhý svet a vybral si bunga bunga. Nato ho znásilnil celý kmeň. Druhý Talian v žiadnom prípade nechcel zažiť nič podobné, tak si radšej zvolil smrť. „V poriadku. Ale najprv trochu bunga bunga,“ povedal mu čarodejník.

Ruby

Alan Friedman tvrdí, že Berlusconi dodnes vyslovuje slovné spojenie „bunga bunga“ s osobitným pôžitkom. Možno to pre niekoho môže byť prekvapenie, keďže práve divoké večierky boli na začiatku jeho politického pádu. Na jednom z nich sa totiž zúčastnila aj vtedy 17-ročná Kamila El-Mahrougová, známa pod pracovnou prezývkou Ruby, zlodejka sŕdc.

Miliardár sa s ňou údajne aj vyspal a keďže platenie za sex mladistvým je v Taliansku trestný čin, musel čeliť súdnej žalobe. Sudca ho dokonca poslal na sedem rokov za mreže, ale odvolací súd Berlusconiho zbavil viny pre nedostatok dôkazov.

Napriek tomu sa aféra zjavne zdala príliš silnou kávou aj talianskym voličom, inak bežne tolerujúcim svojim politikom rôzne ľúbostné romániky, a spolu so zúfalým stavom verejných financií sa podpísala pod rozhodujúci pád jeho popularity. Vyústilo to najprv do rozpadu jeho pravicovej vlády v roku 2011 a o dva roky aj k jeho tesnej prehre v parlamentných voľbách.

Posledným klincom do Silviovej politickej rakvy bolo právoplatné usvedčenie z daňových podvodov v auguste 2013, v dôsledku ktorého prišiel aj o kreslo v parlamente. V knihe Berlusconi opakovane poprel, že by mal s Ruby sex. „Ale ak by sa to aj stalo, nebol by to zločin,“ tvrdí.

Na druhej strane, v rozhovoroch s Alanom Friedmanom dbal na to, aby neprišiel o imidž macha - miliardár zjavne túži po tom, aby ho verejnosť vnímala ako takého beťára. „Som rodený zvodca. A okrem toho, že som vynikajúci zvodca, som sa ešte často aj nechal zviesť,“ tvrdí.

Čítajte viac:

Berlusconi sa mohol priživiť na Oscaroch. Ostali mu oči pre plač

Ako Ezop

Zaujímavejšie než pikantérie z milánskej vily sú Berlusconiho spomienky na zákulisné dianie v európskej a vo svetovej politike. Tu zasa Berlusconi pasuje seba do roly mierotvorcu. Teda minimálne dáva najavo, že keby ho politickí partneri počúvali, svet by bol dnes lepším miestom na život.

Najlepším príkladom je epizóda s americkou vojenskou intervenciou v Iraku v roku 2003. Berlusconi vysvetlil Friedmanovi, že podľa neho mohol Irak pokope udržať len tvrdý režim. Preto sa všemožne snažil zabrániť americkému vojenskému zásahu proti Saddámovi Husajnovi.

Údajne v sérii telefonických rozhovorov sa mu podarilo presvedčiť Kaddáfího, aby Líbya poskytla Saddámovi bezpečné útočisko. Žiadalo si to ešte presvedčiť irackého vodcu, aby sa dobrovoľne vzdal moci.

Na to však miliardár potreboval čas a ten nemal. Nedoprial mu ho americký prezident George W. Bush, ktorého pritom Berlusconi pri jednej príležitosti označil za „svoje duchovné dvojča“.

Pozoruhodný je opis londýnskeho obeda za účasti Busha, Berlusconiho, Colina Powela a Condoleezy Riceovej niekoľko týždňov pred inváziou v Iraku. Milánsky boháč si podľa vlastných slov pripravil pozoruhodnú stratégiu.

Vymyslel si alegorický príbeh, v ktorom ako v Ezopových bájkach namiesto ľudí vystupovali zvieratá. Konkrétne Bush bol lev a Husajn vlk. Vtedajšiemu americkému prezidentovi však zjavne na konci desaťminútového Berlusconiho prejavu uniklo ponaučenie. „Nakopem ho do zadku,“ vyhlásil mysliac na Saddáma.

Trojnásobný taliansky premiér si jeho neprístupnosť k originálnym mierovým návrhom vysvetľuje osobnou nevraživosťou. Mladší Bush bol údajne presvedčený, že sa mu iracký líder pokúsil zavraždiť otca.

Bývalý taliansky premiér sa vraj o zmysluplnosti svojho mierového plánu pokúsil presvedčiť aj vtedajšieho britského premiéra Tonyho Blaira, ale ten bol - ako to povedal v životopise - „zmätený“.

Čítajte viac:

Berlusconi inšpiroval režiséra porna. Chystá film Vďaka, ocko

Sarkozyho závisť?

Kaddáfího zrejme zatknutie a poprava Saddáma po invázii poriadne vystrašili. „Nechcel by som tak dopadnúť,“ zveril sa vraj Berlusconimu. Podľa talianskeho politika práve to bol dôvod, prečo sa líbyjský vodca viac otvoril Západu a prejavil ochotu spolupracovať. Silvio mu - ako inak - v tom všemožne pomáhal.

Teraz už vieme, že líbyjskému vodcovi to v konečnom dôsledku nebolo veľmi platné. Po protestoch a občianskej vojne v rámci Arabskej jari dopadol podobne ako Saddám. Berlusconi tvrdí, že v tom čase bol jediný európsky líder, ktorý bol proti leteckým náletom na vládne sily v Líbyi. Ale neposlúchli ho.

Apropo, európski a svetoví lídri. Viacerým z nich Berlusconi už počas svojej dvadsaťročnej kariéry adresoval nie príliš lichotivé slová. V knihe v tejto tradícii pokračuje.

„Sarkozy sa pri mne cítil neisto, zrejme to vyplývalo z môjho bohatstva a z toho, že ma obletovali pekné ženy,“ uviedol na margo bývalého francúzskeho prezidenta. „Dokonca mi raz odmietol podať ruku.“ Keď sa Sarkozy oženil s Carlou Bruniovou, údajne prišiel za ním a povedal mu: „Pozri sa Silvio, teraz som bohatý ako ty.“

Berlusconi sa v knihe vyjadril aj k viacerým svojim dávnejším poburujúcim vyhláseniam o politických partneroch. Svojho času poriadny škandál vyvolali jeho slová, že všetky jeho problémy s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa začali, keď ju označil za „sadlový zadok, ktorý nikto nechce pretiahnuť“.

Magnát v knihe tvrdí, že nikdy nič také nepovedal a všetko je výmysel talianskej tlače. Na druhej strane potvrdil pravdivosť anekdoty s britským premiérom Davidom Cameronom. Ten počas návštevy Talianska telefonoval svojej manželke: „Samantha, idem na večeru k Berlusconimu. Nemaj obavy, prikážem svojim ľuďom, aby ma vytiahli z jacuzzi ešte pred tým, než prídu šľapky.“

No a pokiaľ ide o povestnú poznámku o „opálenom Obamovi“, tá vraj bola myslená ako kompliment.

Druhá kniha

Americký internetový časopis The Daily Beast si vo svojej recenzii knihy všíma, že Alan Friedman Berlusconiho slová nijako nespochybňuje a nevŕta sa ani v temnejších stránkach miliardárovej minulosti. Autor recenzie predpokladá, že to bola podmienka, aby si Berlusconi Friedmana pripustil do svojej blízkosti.

Možno preto je pozoruhodnejšia ďalšia kniha o bývalom trojnásobnom premiérovi, ktorá vyšla v auguste. Britský novinár Michael Day sa v životopise Byť Berlusconi zamýšľa nad tým, ako je vôbec možné, že sa človek s takýmto profilom udržal dvadsať rokov v politike. A naozaj je to vec na zamyslenie, veď posúďte sami.

Berlusconi zbohatol vďaka firme, o ktorej sa povráva, že bola napojená na mafiu. Za posledné desaťročia proti nemu viedli desiatky súdnych procesov, čelil žalobám zo sprenevery, daňových podvodov, falošného účtovníctva, podplácania sudcov. Zakaždým sa mu podarilo vyhnúť akémukoľvek trestu.

Niekedy došlo k premlčaniu prípadu, inokedy mu pomohli procesné chyby, občas ho zbavili viny aj pre nedostatok dôkazov. Právoplatného odsúdenia sa dočkal až v roku 2013 za daňový podvod, aj to sa pre pokročilý vek vyhol štvorročnému trestu väzenia. Namiesto toho si odpykal ročné verejnoprospešné práce v hospici pre ľudí s Alzheimerovou chorobou.

Ale nejde len o to. Ako politik tiež pútal pozornosť sexistickými vyhláseniami, obsadzovaním vplyvných politických postov krásnymi ženami, vulgárnymi vtipmi a nakoniec aj večierkami bunga bunga. Michael Day tvrdí, že takýto politik sa mohol udržať na výslní dve desaťročia len v krajine, ako je Taliansko.

Na jednej strane na Apeninskom polostrove ani štipku nerešpektujú právo politika na súkromie, čiže hocikde inde by sa mnohé z Berlusconiho prešľapov nedostali na verejnosť.

Na strane druhej strane talianski voliči nemajú od svojich politikov vysoké očakávania. Naopak, skorumpovanosť berú ako samozrejmosť, no a mimomanželská aféra je skôr bonusom ako nevýhodou.

Rosničky

Kniha Michaela Daya odhalila aj nové podrobnosti z večierkov bunga bunga. Prináša svedectvá Ambry Battilanovej a Chiary Daneseovej - dvoch krások, ktoré boli na jednej párty. Prišli tam, lebo im ľudia z magnátovho okolia sľúbili, že sa stanú rosničkami v jednej z jeho televízií.

Ako píše Daily Mail, pätnásť minút po príchode na večierok sledovali, ako si niektoré z prítomných žien obnažili prsia a vyzývali Berlusconiho, aby ich bozkával. Zároveň povzbudzovali politika, aby ich obchytkával, pričom sa aj ony dotýkali jeho rozkroku. Zároveň si dievčatá pospevovali pieseň s originálnym textom: „Vďaka nebesiam za Silvia.“

O chvíľu vraj politik priniesol sochu malého muža s veľkým penisom, ktorý viaceré dievčatá pobozkali. Na Ambru a Chiaru to už bolo priveľa a párty opustili. Napriek poznámkam personálu vo vile pri Miláne, že takto sa rosničkami veru nestanú.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].