Budúci rodičia: Kate aj William odpočiatku vyhlasovali, že si prajú veľkú šťastnú rodinu, ktorá bude pre nich „všetkým“.

O tehotenstve Kate sa preriekla jej spolužiačka, ktorú nepozvali ani na svadbu

Vojvodkyňa Catherine, manželka britského princa Williama, čaká prvé dieťa.

Skutočnosť, že vojvodkyňa z Cambridgea, známejšia pod dievčenským menom Kate Middletonová, je tehotná, prvá prezradila jej bývalá spolužiačka zo strednej školy Jessica Hayová.

Treba podotknúť, že práve Jessica, dnes už bývalá vojvodkynina kamarátka z Marlborough College, sa kedysi zmienila, že Kate v škole šikanovali. To bol aj dôvod, prečo Jessicu vyradili zo zoznamu svadobných hostí mladej dvojice. Po prezradení tajomstva o Katinej gravidite promptne zareagoval aj Buckinghamský palác a správu, že prvé vnúča korunného princa Charlesa je na ceste, oficiálne potvrdil. Po prevoze Williamovej ženy do nemocnice.

Vyčerpaná

Tridsaťročnú Kate previezli na exkluzívnu súkromnú Kliniku kráľa Eduarda VII. pre vyčerpanosť. Správa o hospitalizácii sa tak dostala na verejnosť súčasne so správou o jej gravidite. „Od radosti som celý bez seba, je to veľkolepé. Je to pekné, že sa na staré kolená stanem starým otcom,“ tešil sa následník trónu princ Charles, otec princa Williama. Diagnóza znela - hyperemesis gravidarum.

Je to stav extrémneho vyčerpania, ktorý môže pretrvávať až do pôrodu. Ženy s touto nemocou môžu v priebehu deviatich mesiacov schudnúť až dvanásť kilogramov. Nedokážu v sebe udržať jedlo ani nápoje, sú dehydrované. Pomáha prísun tekutín, umelá výživa, pokoj a podľa potreby aj podpora psychológa. Nie sú totiž vylúčené halucinácie. Ustarostený princ William strávil pri manželkinom nemocničnom lôžku celé hodiny.

Na koho sa bude podobať

Zvedavcov potešil odborník na fantómové obrazy doktor D’Lynn Waldron aj niektoré internetové stránky s počítačovou animáciou. Podľa obrazu nastávajúcich rodičov zostavil umelec možnú podobizeň dieťaťa Williama a Kate, rozhodol sa pre portrét chlapca. Malý princ v jeho podaní má modré oči a svetlé vlasy po princovi Williamovi a typické uši Windsorovcov podľa vzoru starého otca Charlesa.

Po mame sa v jeho tvári objavil drobný noštek, zuby a preslávené súmerné obočie. Nezabudol ani na výraz po budúcej prastarej mame kráľovnej Alžbete II. a na typicky zľahka sklonenú hlavu princeznej Diany. Briti so zápalom riešia aj meno dieťaťa. Malá princezná by sa mohla volať Francis, Diana alebo Victoria, v prípade chlapca sú tipy John, Charles alebo George.

Výchova podľa Diany

Princ William nikdy netajil, že chce veľkú vlastnú rodinu. Keď sa ho koncom mája 2012 spýtali na ka riérne plány v armáde, odpovedal: „Oveľa dôležitejšie pre mňa je, aby som mohol mať deti.“ Podľa známych je rodinne založená aj Kate Middletonová. „Dúfam, že šťastnú vlastnú rodinu budeme mať čoskoro,“ povedala viackrát. Angličania veria, že nastávajúci rodičia budú svoje dieťa vychovávať podobne ako princezná Diana synov Williama a Harryho. „Pre Dianu bolo vždy dôležité, aby William a Harry nevyrastali odrezaní od sveta.

Obeť?: Zdravotná sestra Jacintha Saldanhaová, ktorá si siahla na život.Foto: Profimedia.sk

Zobrala ich do McDonaldu, do lunaparku aj do centra pre bezdomovcov. Boli síce privilegovaní, no chcela, aby vedeli, ako žijú bežní ľudia. Will a Kate stoja oboma nohami pevne na zemi. Podľa mňa sa vojvodkyňa z Cambridgea bude pri výchove správať podobne ako princezná Diana. V živote svojich detí zohrá aktívnu úlohu, bude ich sama vodiť ráno do školy. Diana tu bola vždy pre svoje deti. A robila by to aj teraz ako stará mama,“ nazdáva sa Victoria Arbiterová, odborníčka na kráľovskú rodinu, dcéra Dickie Arbiterovej, niekdajšej hovorkyne kráľovnej Alžbety II.

Mŕtva sestrička

Očakávanú novinku o rozšírení rodiny Windsorovcov nesprevádzal iba náhly prevoz vojvodkyne do nemocnice, ale aj nečakaná udalosť v súvislosti s týmto medicínskym zariadením. Zdravotná sestra, ktorá sa starala o Kate a ktorá nechtiac prezradila podrobnosti o stave tehotnej aristokratky, je mŕtva, sama si siahla na život. Mel Greigová a Michael Christian, moderátori austrálskeho rádia 2DayFM v úlohe humoristov „zo žartu“ zavolali do nemocnice, pričom Mel sa vydávala za kráľovnú Alžbetu II., Michael za princa Charlesa. Sestrička netušila, že ide o žart, a informovala volajúcich o zdravotnom stave Kate Middletonovej. Tak sa chránené informácie dostali na verejnosť.

Zdravotnú sestru Jacinthu Saldanhaovú našli siedmeho decembra v centrálnom Londýne „bez známok života“. „Zabávači“ sa pred pár dňami verejne ospravedlnili za nevydarený žart, sestre, ktorá spáchala samovraždu, už život nikto nevráti. Smrť sestričky, ktorá sa stala obeťou výstrelku, potvrdila aj nemocnica.

Pracovala tam štyri roky, išlo o „excelentnú, obľúbenú a rešpektovanú sestru a všetci sú šokovaní“. K tragédii sa vyjadril aj hovorca kráľovskej rodiny: „Správu o smrti Jacinthy Saldanhaovej vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea prijali s hlbokým smútkom. Nemocnica sa o jej kráľovskú výsosť príkladne starala a naše myšlienky sú s jej rodinou, priateľmi a kolegami.“ Zdravotná sestra bola vydatá, s manželom vychovali dve deti.

Opäť doma

Vojvodkyňa Kate strávila v nemocnici štyri dni. Pravidelne ju navštevovala aj jej matka Carole a súrodenci James a Pippa. Po počiatočnom šoku, keď pri jej posteli princ William strávil šesť hodín, sa o pár dní neskôr usmieval. „Vojvodkyňa z Cambridgea sa má čoraz lepšie. Ona aj vojvoda sú vďační za priania všetkého dobrého.

V nemocnici však vojvodkyňa ostane, kým potrvá liečba,“ opatrne reagoval palác. Šiesteho decembra usmiata Kate s kyticou žltých kvetov v ruke a s princom Williamom po boku nemocnicu opustila. Manželia odišli do Kensingtonského paláca, kde budú žiť.

Najlepší dar

Na potomka obľúbeného páru William a Kate sa teší celá krajina. A radosť možno presahuje aj pozemské hranice. „Diana by sa tehotenstvu veľmi tešila. Je to ten najlepší dar, nový následník trónu. Bola by prešťastná. Taká fantastická novinka. Určite sa zhora na nás pozerá a usmieva,“ poznamenala jedna z dôverných priateliek zosnulej matky princa Williama dizajnérka Lana Marksová. Podľa nej si tragicky zosnulá princezná pred rokmi bola istá, že z Williama raz bude úžasný otec.

„Diana vždy hovorila o tom, aký je William vyrovnaný a aký fantastický otec z neho bude. Oceňovala jeho zmysel pre povinnosť a empatiu, schopnosť vcítenia. Sama ho tak vychovala. Vedela, že jedného dňa sa stane kráľom, a preto musí zabezpečiť následníka trónu. Je to teda ten najlepší dar, čo jej mohol dať. Je z neho kráľ všetkých, čistá mágia,“ dodala Marksová.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní