Organizovaná zločinecká skupina, ktorá má na svedomí desaťtisíc utýraných zvierat, má prepojenia na najvyšších štátnych ázijských úradníkov.

ODHALENIE Krutosť za milióny. Médiá prinášajú šokujúce informácie o pytliakoch

Novinári britského The Guardian desať rokov sledovali stopu premyslenej skupiny pytliakov, ktorí zarábali na obchode s ohrozenými druhmi zvierat. Zločinci sa takto mali obohatiť o 23 miliárd dolárov.

Výsledky siahodlhého vyšetrovania sú o to šokujúcejšie, že investigatívci prepojili ilegálne pytliacke a obchodnícke skupiny s vysokopostavenými skorumpovanými úradníkmi. Všetky nelegálne činnosti, predaje a pytliactva sa tak diali priamo za pomoci štátnych úradníkov a boli plne kryté.

Počiny pytliakov boli natoľko premyslené, že vyšetrovatelia hovoria o medzinárodnom organizovanom zločine, ktorý má za následok desaťtisíce zlynčovaných a mŕtvych zvierat, medzi ktoré patria napríklad nosorožce, slony a tigre.

Odhalili ich novinári

Novinári z The Guardian pracovali posledný rok s nezávislou vyšetrovacou skupinou Freeland, ktorí im poskytli exkluzívne vstupy do rôznych databáz predajov, transakcií a pohybov na účtoch, vďaka čomu dokázali novinári vyskladať skladačku spomínaných zločinov.

Zvrestvá pytliakov si odniesli najmä najohrozenejšie druhy zvierat. Foto: profimedia.sk

Pomenovať ich a vyčísliť. Primárne pašerácke trasy, ktoré pytliaci využívali, mali pod kontrolou dvaja bratia, Vietnamci. Obchod s chránenými druhmi zvierat je v globálnom merítku považovaný za štvrtý najvýnosnejší na svete, po obchode s drogami, ľuďmi a so zbraňami. Zároveň patrí medzi najorganizovanejšie a je nešťastne známy tým, že v afrických a ázijských krajinách mu výrazne prospieva pomoc z radov samotných štátnikov.

Zisky z obchodu so zvieratami sa podľa posledných zistení kumulujú v thajskom meste Laos, a ide o miliardy dolárov, ktoré kolujú nelegálnymi firmami, prepierajú sa v rôznych organizáciách a na súkromných účtoch zúčastnených.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní