Obamove digitálne dedičstvo: Kto preberie milióny nasledovateľ?

Barack Obama odovzdá svojmu nástupcovi v kresle amerického prezidenta nielen kľúče od Bieleho domu, ale aj od účtu na Twitteri.

Nový prezident vstúpi do Oválnej pracovne s peknou kôpkou nasledovateľov. Až 11,1 milióna ľudí sledovalo hlavu USA Baracka Obamu na oficiálnom účte @POTUS (President of the United States - prezident Spojených štátov amerických), založenom v máji 2015.

Budúci prezident vezme do rúk opraty krajiny aj Twitteru v deň inaugurácie 20. januára 2017. Začne pritom s čistým kontom. 317 Obamových príspevkov bude vymazaných, ale ostanú k dispozícii v Národnom archíve na novovytvorenom konte @POTUS44 vrátane postnutých videí a fotiek.

Trump vs. Clintonová: Američania prídu k urnám 8. novembra.
Trump vs. Clintonová: Američania prídu k urnám 8. novembra.
ČTK

Trump vs. Clintonová: Američania prídu k urnám 8. novembra. Foto: ČTK

Rovnaký osud čaká podľa amerických médií aj ďalšie Obamove účty na Facebooku, Flickri, Vimeu, Instagrame, iTunes, MySpace a Snapchate a tiež oficiálne účty prvej dámy Michelle Obamovej, viceprezidenta Joe Bidena, či Bieleho domu.

Obama opúšťa úrad s oveľa väčším digitálnym obsahom, ako sa zachoval po jeho predchodcovi. „Táto digitálna infraštruktúra je kapitálom, na ktorom bude môcť stavať budúci prezident a všetci jeho nástupcovia,“ povedala Obamova poradkyňa pre digitálnu stratégiu Kori Schulmanová. Archív podľa nej patrí americkému ľudu.

Obamov prvý tweet je z 19. mája 2015 a znel „Ahoj, Twitter! Tu Barack. Naozaj! Po šiestich rokoch mi konečne dali vlastný účet.“ Posledný tweet je z 23. októbra. Barack v ňom gratuluje bejzbalistom Svetovej série.

Sociálne siete sú aj miestom predvolebného boja. Obaja kandidáti majú na svojich účtoch na Twitteri obrovské množstvo ľudí, ktorí ich sledujú. Konto Hilllary Clintonovej @HillaryClinton sleduje 10,1 milióna ľudí a Donald Trump @realDonaldTrump má 12,9 milióna nasledovateľov, čo je viac ako má oficiálny prezidentský účet @POTUS. Prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrujú svoju podporu kandidátom aj celebrity.

Hlavu štátu si Američania zvolia 8. novembra. V poslednom prieskume pre televíziu ABC News a denník Washington Post vedie republikánsky kandidát Trump pred demokratickou súperkou Clintonovou s náskokom iba jedného percenta.

[html]<live-app data-source="https://liveapps-int.nmhmedia.sk/coverages/fcbd70e6520ddb9568b3ecabfcdd4704a3f78969dffaf1b0179922f9e912100b/messages" data-version="1.0.0"></live-app><script> (function(){ var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://static.nmhmedia.sk/liveapp-js/1.0.0/js/loader.js'; (d.head || d.body).appendChild(s); })(); </script>[/html]

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].