Odchádza: Kráľovná Beatrix ohlásila svoju abdikáciu.

Obľúbenú kráľovnú Beatrix prenasledovali tragédie

Holandská kráľovná Beatrix uvoľnila trón synovi.

Po viac ako tridsiatich troch rokoch na holandskom tróne sa ho kráľovná Beatrix v apríli vzdá. Rozhodnutie oznámila v televízii pár dní pred sedemdesiatymi piatymi narodeninami oslávila ich 31. januára. Na trón nastúpi jej najstarší syn WillemAlexander. Príležitosťou na odstúpenie panovníčky sa stali práve narodeniny a blížiace sa dvojsté výročie monarchie.

Kráľ novej generácie

Nikto nečakal, že vládkyňa abdikuje už tento rok. Štyridsaťpäťročný princ WillemAlexander bude prvým mužom na tróne od čias Willema III., ktorý umrel v roku 1890. „Neabdikujem preto, že by služba verejnosti bola pre mňa ťažká, ale myslím si, že zodpovednosť za našu starú krajinu patrí do rúk novej generácie,“ vysvetlila kráľovná.

Hneď po Beatrix sa ujal slova predseda vlády Mark Rutte a ocenil nasadenie panovníčky pre krajinu tulipánov. „Stala sa z nej holandská ikona,“ zhodnotil a vyjadril úctu budúcemu kráľovi. „On a princezná Maxíma sú na túto úlohu perfektne pripravení,“ zdôraznil.

Budúci kráľovský pár: Willem-Alexander a Maxíma s dcérami Amaliou, Alexiou a Ariane, zľava doprava. Foto: Profimedia.sk

Obľúbený symbol

Beatrix, dcéra kráľovnej Juliany a princa Bernharda, zasadla na trón 30. apríla 1980, mala vtedy štyridsaťdva rokov. Ani jej matka nebola kráľovnou do konca života. Počas vládnutia sa Beatrix, v rodine prezývaná Trixi, stala symbolom jednoty Holandska. Mala dôležitú úlohu pri zostavovaní vlády, darilo sa jej nájsť spôsob prijateľný pre všetky strany v zložitých situáciách v parlamente. Vytvorila iný spôsob vládnutia ako jej matka, ktorá bola známa zdržanlivosťou a až extrémnou utiahnutosťou.

Beatrix sa zapájala do politiky a do spoločenských debát. Palác vo vládnom meste Haag prestavala na „pracovný“, aby sa mala kde radiť s ministrami, vyslancami a so zástupcami spoločnosti. Pre početné aktivity získala prezývku Obchodný riaditeľ Holandska. Monarchia aj jej zásluhou získala imidž modernej, výkonnej a dynamickej krajiny. Kráľovnú považujú za jednu z najbohatších žien na svete, jej majetok sa odhaduje na dve miliardy eur.

Zlomili ju tragédie

V poslednom čase Beatrix často vyzerala unavená a zlomená, akoby strácala silu. Znalci to pripisujú najmä tragédii jej prostredného syna Johana Frisa. Vlani vo februári ho v rakúskom stredisku Lech zasypala lavína a odvtedy sa neprebral z kómy. S ťažkým zranením leží na špeciálnej londýnskej klinike. Pred viac ako dvoma mesiacmi svitla nádej, prejavil nepatrné známky vedomia otvoril oči pri návšteve svojej manželky Mabel, usmial sa, ale opäť upadol do bezvedomia.

Šok zažila kráľovná aj v roku 2009, keď počas Dňa kráľovnej sa duševne chorý muž pokúsil vraziť autom do vozidla, v ktorom sedeli členovia kráľovskej rodiny. Im sa nič nestalo, no o život prišlo sedem ľudí. Beatrix ťažko znášala i odchod milovaného manžela princa Clausa na druhý svet v roku 2002. Za nemeckého diplomata Clausa von Amsberg sa vydala v roku 1966, z manželstva sa narodili traja synovia, princovia WillemAlexander, Johan Friso a Constantijn.

Šťastná: Kráľovná Beatrix našla v Clausovi von Amsberg muža svojho života. Foto: Profimedia.sk

Bez rodičov

Korunný princ WillemAlexander, ktorý bude novým holandským kráľom, v poslednom čase sprevádzal matku na štátnych návštevách čoraz častejšie. Princezná Maxíma s neurodzenou Argentínčankou sa oženil v roku 2002 sa stane kráľovnou. Ich vzťah Holanďania spočiatku prijímali rozpačito.

Maxímin otec bol počas vojenskej diktatúry v Argentíne koncom sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov členom vlády. Isté je, že ho nepozvali na dcérinu svadbu a princeznini rodičia nebudú ani na korunovačnej slávnosti.

Vnúčatá

Po nástupe na trón kráľ WillemAlexander a kráľovná Maxíma s tromi dcérami budú nejaký čas bývať v ich paláci Villa Eikenhorstin Wassenaar, potom sa presťahujú do paláca Huis ten Bosch v Haagu. Beatrix, ktorej ostane titul jej kráľovská výsosť, odíde na zámok Drakensteyn. Korunnou princeznou a následníčkou trónu sa stane Amalia, najstaršia dcéra korunného páru, čo je pre deväťročné dievča veľký záväzok. Bude mať však podporu starej mamy Beatrix, ktorá po odchode do kráľovskej penzie plánuje venovať sa rodine, najmä ôsmim vnúčatám.

Srdečná a fantastická!

Odchod kráľovnej Beatrix prijal národ s nostalgiou a clivotou, ale aj s radosťou z generačnej výmeny. „Je srdečná, fantastická, ale na tróne je už dlho, som teda smutná a zároveň sa teším, že odstupuje. Našťastie, nie zo zdravotných dôvodov,“ povedala mladá Holanďanka. „Pokojný dôchodok si zaslúži a všetci jej ho prajeme,“ pridal sa muž, jeden z mnohých, ktorí sa spontánne zišli pred palácom Huis ten Bosch, sídlom kráľovnej v Haagu. Priniesli kytice kvetov, listy, niekoľko detí pred bránu položilo vlastnoručne kreslené obrázky.

Holanďania dodnes oceňujú najmä kráľovnin povestný úsmev, zmysel pre povinnosť a neúnavnosť. „Vždy som videla veľké privilégium v tom, že som mohla väčšinu života slúžiť našej krajine. Až do tohto dňa mi táto pekná úloha priniesla veľké uspokojenie,“ vyznala sa kráľovná Beatrix.

Mladé kráľovstvo

Územie dnešného Holandska je severnou časťou historického Nizozemska. V staroveku tam sídlili Germáni a Kelti, v prvom storočí pred naším letopočtom ho čiastočne ovládli Rimania, v 8. storočí sa stalo súčasťou Franskej ríše.

Rozdrobené a spojené

V desiatom storočí sa krajina rozdrobila na kniežatstvá, od 12. storočia vznikali mestá, rozvíjal sa obchod a remeslá. Po niekoľkých pokusoch o zjednotenie sa celé územie Holandska roku 1477 dostalo do rúk Habsburgovcov, ktorí v tom čase vládli v Španielsku. V 16. storočí vypukla Holandská revolúcia a na severe vznikla Utrechtská únia, ktorá v roku 1581 vyhlásila Republiku siedmich spojených provincií. Jej nezávislosť uznali európske veľmoci.

Neskôr Holanďania získali veľké územia v Ázii, Afrike a Amerike a na istý čas ovládli svetový obchod, postupne ich však z mnohých dŕžav vytlačila Veľká Británia a Francúzsko. Roku 1795 sa Holandska počas Francúzskej revolúcie zmocnili francúzske vojská.

Kráľovstvo

Na Viedenskom kongrese v roku 1815 vyhlásili Holandské kráľovstvo, ktorému patrilo do roku 1830 aj Belgicko a Luxembursko. Od roku 1830 sa stalo samostatným kráľovstvom vo svojich súčasných hraniciach. Počas prvej svetovej vojny bolo neutrálne, v druhej svetovej vojne ho obsadilo nacistické Nemecko. Súčasná holandská kráľovská dynastia je Oranžskonasavská. Ide o jednu z mladších vetiev rodu Nasavských.

Medzi najslávnejších členov rodu patrí vodca holandského povstania za nezávislosť proti Habsburgovcom Viliam I. Oranžský, jeho pravnuk Viliam III. Oranžský, ktorý sa na prelome 17. a 18. storočia stal anglickým kráľom, prvý holandský kráľ Viliam I. i odstupujúca kráľovná Beatrix.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní