Obvinenia proti vojakom OSN: Nútili nás, aby sme mali sex so psami

Hromadia sa obvinenia zo sexuálneho zneužívania proti vojakom v zahraničných misiách. Niektoré sú naozaj bizarné.

Nútili nás, aby sme mali sex so psami. Takéto obvinenie proti francúzskym vojakom v Stredoafrickej republike nedávno vzniesli tri miestne dievčatá. Spolu s nimi túto hrôzu údajne zažívalo aj štvrté, ale medzičasom umrelo na neznámu chorobu.

Zdá sa, že škandály vojakov v mierových misiách sa posúvajú na vyššiu, obludnejšiu úroveň - či už ide o modré prilby OSN, alebo jednotky pôsobiace v rámci humanitárnej intervencie jednotlivých štátov.

Beštialita

„Vyzerá to, že príslušníci mierových misií robia tie isté veci ako príslušníci bežných armád. Aj strážcov treba strážiť,“ vyhlásila ešte v roku 2004 indická publicistka Gita Sahgalová pod dojmom zvýšeného počtu svedectiev o zapojení vojakov OSN v Kambodži, Mozambiku, Bosne či v Kosove do nelegálnych aktivít.

Skloňovalo sa najmä sexuálne zneužívanie, prostitúcia, ale aj obchod so zbraňami, s drogami a bielym mäsom. Po vyše desiatich rokoch Sahgalovej slová zrejme platia do bodky. Ak sa niečo zmenilo, tak k horšiemu. Mimoriadne beštiálne sú najmä obvinenia, ktoré prichádzajú zo Stredoafrickej republiky.

Krajina bohatá na diamanty začiatkom roku 2013 skĺzla do víru občianskej vojny. Po eskalácii bojov vyslalo Francúzsko do svojej bývalej kolónie ozbrojené sily s názvom Sangaris s cieľom ochrániť svojich občanov aj civilistov, onedlho sa pridala Organizácia Spojených národov a prispela jednotkami v rámci mierovej misie MINSUCA.

Bohužial, francúzski vojaci aj modré prilby miestnym obyvateľom zrejme nielen pomáhali, ale ich aj traumatizovali. „V tábore nás francúzsky vojenský veliteľ vyzliekol donaha a zviazal,“ zverilo sa dôstojníkovi pre ľudské práva misie MINUSCA nemenované stredoafrické dievča.

„Potom nás nútil, aby sme mali sex so psom.“ V správe, ktorej časti zverejnila mimovládna organizácia AIDS-free World, sa ďalej uvádza, že v tábore francúzskych síl boli na zoofíliu nútené celkovo štyri dievčatá. Tri z nich požiadali o odbornú medicínsku pomoc, štvrtá zmizla a údajne umrela na neznámu chorobu.

Príslušníci francúzskeho kontingentu dali svojim údajným obetiam po päťtisíc stredoafrických frankov, čo je v prepočte asi šesť eur. Na dôvažok sa dievčatá stretli s opovrhovaním vo vlastnej komunite. „Volali ma pes Sangaris,“ posťažovala sa podľa správy jedna z nich.

Zneužívanie sedemročnej

Organizácia AIDS-free World, teda Svet bez aidsu, hovorí o stovke prípadov údajného sexuálneho zneužívania v rokoch 2013 až 2015, pričom v mnohých prípadoch vraj šlo o sex s maloletými. Skupina zároveň informovala o čerstvom prípade, ktorý sa odohral koncom marca.

Matka 16-ročného dievčaťa totiž oznámila znásilnenie svojej dcéry v miestnom hoteli. Keď sa policajti opýtali obvineného v prítomnosti jeho veliteľa na obvinenia, priznal sa k viacnásobnému sexuálnemu styku s dievčaťom. „Platil som jej dvetisíc až päťtisíc stredoafrických frankov,“ vysvetlil. Vojnový konflikt medzi moslimskými a kresťanskými ozbrojenými skupinami si za tri roky vyžiadal tisícky obetí a státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy.

Pozorovatelia hlásili z bojísk viaceré mimoriadne krutosti, objavili sa dokonca neoverené správy o kanibalizme. Bohužiaľ, súbežne so správami o vyčíňaní milícií prichádzali správy o šokujúcom správaní mierových síl, ktoré mali ľudí ochrániť pred krutosťami.

Pred prípadom so psom vo verejnosti hádam najviac zarezonovalo údajné sexuálne zneužívanie sedemročného dievčaťa. Opäť boli v centre škandálu vojaci francúzskych síl Sangaris. Sedemročné dievča a deväťročný chlapec povedali pracovníkom OSN, že vojakov uspokojovali orálne. Dostali za to fľašu vody a koláčiky.

Deti dodali, že podobným spôsobom vojaci zneužívali aj ďalších ich rovesníkov.

Náklady stúpajú

OSN má na celom svete v rámci 16 mierových misií rozmiestnených asi 100-tisíc vojakov. V roku 2016 je plánovaný rozpočet týchto misií zhruba osem miliárd dolárov, čo je 17-percentný nárast v porovnaní s vlaňajškom. MINUSCA v Stredoafrickej republike nie je síce najväčšia misia OSN, ale misia s najrýchlejšie rastúcimi nákladmi.

Tie sa v roku 2016 viac ako zdvojnásobia v porovnaní s minulým rokom a dosiahnu osemsto miliónov dolárov. Napriek tomu podľa organizácie Amnesty International musia modré prilby čeliť viacerým nedostatkom. A nejde len o sexuálne zneužívanie.

„Keď sa strhne prestrelka, môžeme tam poslať len chlapíkov v obrnených vozidlách,“ posťažovali sa organizácii príslušníci MINUSCA. „Ale viaceré z nich sú momentálne pokazené." Podľa britského denníka Guardian najväčší rozpočet spomedzi misií OSN má MONUSCO v Konžskej demokratickej republike.

Náklady na ňu v roku 2016 dosiahnu 1,3 miliardy amerických dolárov. Ibaže ani tam sa niektorí príslušníci modrých prilieb veľmi nevyznamenali. Práve v týchto dňoch robili testy otcovstva u jedenástich príslušníkov tanzanijských jednotiek. Urobili ich na základe oznámenia žien a dievčat z dediny Mavivi na východe krajiny.

„Okamžite sme tam poslali tím vyšetrovateľov,“ uviedol MONUSCO vo vyhlásení pre médiá. „Prvé výsledky naznačujú platený sex aj sexuálne vzťahy s maloletými. Ak sa to potvrdí, budú nasledovať tresty.“ Mimochodom, vojaci OSN v rámci misie majú od roku 2005 zakázané vzťahy s obyvateľmi Konga.

Môžu za to tvrdenia, že v tom čase príslušníci modrých prilieb sexuálne zneužili 13-ročné dievča.

Zmení sa niečo?

„Som nahnevaný a zúfalý,“ povedal veliteľ misie MINUSCA Parfait Onanga- Anyanga na margo poslednej vlny obvinení jeho kontingentu. „Tých, čo sa toho dopustili, privedieme na súd,“ dodal. V podobnom duchu sa vyjadril aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zeid Ra’ad Al Hussein.

„Vnímame tieto obvinenia, z ktorých sú niektoré mimoriadne odporné, s maximálnou vážnosťou." Ako dodal, vyšetrovatelia nenechajú kameň na kameni. „Je kľúčové, aby obete dostali ochranu a nevyhnutnú starostlivosť,“ dodal. Môžete si povedať, že podobné vyhlásenia už odzneli aj v minulosti a veľa sa nezmenilo. Tentoraz sa zdá, že ľady sa predsa len pohnú.

Práve v týchto dňoch pred sudcov v konžskom meste Ndolo predstúpili prví traja bývalí vojaci OSN. Čelia obžalobám práve zo sexuálneho zneužívania, ktorých sa dopustili počas svojho pôsobenia v Stredoafrickej republike. Na súde bolo prítomných aj ďalších osemnásť bývalých konžských modrých prilieb obvinených zo znásilnenia či z pokusu o znásilnenie civilistov, ktorých mali ochraňovať. „Bude to transparentný proces,“ citoval denník Guardian konžského ministra spravodlivosti Alexisa Thambweho Mwambu.

„Zopár jednotlivcov nemôže zdiskreditovať našu armádu.“ V marci na aféru zareagovala aj Bezpečnostná rada OSN. Prijala rezolúciu, na základe ktorej sa z mierovej misie bude musieť celá jednotka vrátiť do krajiny pôvodu, ak sa niektorý z jej členov dopustí sexuálneho násilia.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní