Matka Mariana začala bojovať o deti až dva roky po ich odobratí.

Odoberanie detí britskými úradmi: Tejto Slovenke dva roky nechýbali

Britské úrady odobrali slovenským rodičom 98 detí, ďalších 114 detí zostáva pod dohľadom. Sociálka však nezasahuje v štandardne fungujúcich rodinách, kde rodičia pracujú a starajú sa o deti a riadne chodia do školy.

Niekoľko mediálne známych prípadov detí, ktoré slovenským rodičom odobrali britské úrady, rozvírilo verejnú mienku a spustilo sériu obvinení na adresu úradníkov. Tí vraj deti odoberajú preto, že je to pre všetky strany výhodný biznis.

Aktuálne sa medializoval príbeh Slovenky Mariany, ktorej v Británii vzala sociálka dcéru a syna. Príbeh s odobratím Aničky (11) a Jamesa (5) sa začal pred vyše dvoma rokmi, avšak mama Mariana začala konať neskoro.

Bez muža a bez detí

Mariana pochádza z okolia Lučenca, do Veľkej Británie odišla za lepším životom. Chcela za sebou spáliť mosty. V Anglicku sa zoznámila s Portugalcom, s ktorým má dve deti - dcéru Aničku a syna Jamesa. Vzťah s otcom detí sa však skomplikoval, rozišli sa a otec zmizol, nevedno kde.

Mariana zostala s deťmi sama, nemala prácu a napriek pomerne štedrej podpore britského sociálneho systému výchovu detí nezvládala. Výsledkom bolo, že v roku 2012 jej sociálny úrad deti odobral a umiestil v pestúnskej rodine. O niečo neskôr sa začala v médiách pretriasať kauza odobratých chlapcov Boórovcov.

Až vtedy sa pozbierala aj Mariana, začala svoju situáciu riešiť a konzultovať so slovenskými úradmi. V tom čase ešte otec detí bol v Británii a ľudia z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) na ňu naliehali, aby získala písomný súhlas otca s prevezením detí na Slovensko. Nestalo sa tak.

Jasný súhlas nedala vlastne ani Mariana a trvala na tom, že deti chce vychovávať v Británii. Prípad sa dodnes neskončil, deti žijú v pestúnskej rodine a matka sa k nim nesmie priblížiť. Raz sa o to pokúsila, ale pestúni na ňu zavolali políciu. Súdy prípad stále riešia, ale matkine šance, napriek tomu, že si už našla prácu, nie sú veľké.

Čítajte viac:

Slovenke vzali v Nemecku dieťa, súd dokonca hovorí o adopcii!

Keď slovenské zákony neplatia

Riaditeľka CIPC Andrea Cisárová má bohaté skúsenosti so slovenskými rodičmi, ktorí sa dostali do problémov s britskou sociálkou. Podľa nej si mnohí Slováci myslia, že sa na nich britské zákony nevzťahujú. „Je to však omyl,“ tvrdí Cisárová.

Podľa nej britská sociálka automaticky odoberie deti, ak má jasné dôvody. „Napríklad zanedbanie výchovy, nedostatočná starostlivosť o dieťa a ak rodičia začnú požívať alkohol či drogy,“ tvrdí Cisárová. Ako dodáva, väčšinou si zmeny na deťoch všimnú v škole.

„Ihneď informujú sociálku, že by bolo vhodné vykonať kontrolu. Ak sociálka skutočne zistí pochybenie, bez ohlásenia príde k rodine a deti odoberie. Do 48 hodín musí súd odsúhlasiť, že odobratie detí bolo dôvodné. Sociálka skoro vždy toto predbežné opatrenie získa, pretože vždy argumentuje najlepším záujmom detí,“ vysvetľuje Cisárová a dodáva, že následne prebieha samotné konanie, kde deti ostanú.

„Keďže Angličania nemajú detské domovy, deti idú k pestúnom. Za túto starostlivosť dostanú anglické rodiny zaplatené, ale na anglické pomery nejde o veľkú čiastku,“ dodáva šéfka CIPC.

Zároveň zdôrazňuje, že súd prihliada aj na vyjadrenie dieťaťa staršieho ako sedem rokov a akceptuje ho. „Také dieťa sa už môže samo rozhodnúť, či chce, alebo nechce ísť k rodičom,“ tvrdí Cisárová.

Podľa všetkého rovnakú otázku dostala aj vtedy takmer desaťročná Anička. Nanešťastie, mama Mariana so slovenskými úradmi od samého začiatku nekomunikovala. Centrum pátralo po matke, ale Mariana sa ozvala až po dvoch rokoch. Navyše, podľa britských úradov, Mariana o všetkom vedela a s konaním súhlasila.

„Centrum už nemalo vo veci kompetencie, čo po dlhom čase zapríčinila nespolupráca matky,“ napísala nám Lenka Hrabinská z CIPC. Jej šéfka Andrea Cisárová dodáva, že slovenské úrady môžu vstupovať do súdnych konaní v Británii iba ako vedľajší účastník, ak to miestny súd povolí.

Momentálne CIPC eviduje 98 odobratých maloletých detí a pod kontrolou anglických sociálnych orgánov je 114 maloletých slovenských detí.

Medzi najzávažnejšie a časté prípady, pre ktoré britské úrady deti odobrali, patrí spútavanie detí a zamykanie do pivnice, opustenie detí, násilie na deťoch, závažné zanedbávanie hygieny a starostlivosti, drogová a trestná činnosť rodičov, zanedbávanie povinnej školskej dochádzky.

Takmer vždy zlyhávajú rodičia. „Odobratie je až poslednou možnosťou, keď všetky ostatné zlyhali,“ hovorí Cisárová. Ako však pokračuje, britské úrady sa snažia deti vrátiť rodičom.

„Aj po odobratí dieťaťa naďalej pracujú s rodičmi, aby ho mohli vrátiť im alebo iným príbuzným. Len veľmi malé percento z odobratých detí je nakoniec adoptované,“ konštatuje Andrea Cisárová.

Prvá pomoc

Aktivisti kričiaci, že britské úrady obchodujú s odobranými deťmi, zabúdajú povedať aj inú podstatnú vec. Sociálka nezasahuje v štandardne fungujúcich rodinách, kde rodičia pracujú a starajú sa o deti a riadne chodia do školy.

Mariana pre médiá tvrdila, že dôvodom odobratia dcérky a syna bolo udanie otca. Vraj deti vychovávala slovenským spôsobom a občas dostali po zadku. Oficiálny dokument teóriu o občasnom capnutí po zadku nepotvrdzuje. Fakt však je, že v rodine bol veľkým problémom alkohol a od toho momentu začala situáciu riešiť sociálka. Aj v iných prípadoch odobratia išlo o pochybenia vo výchove.

Známy je príbeh dvoch rómskych chlapcov, ktorých si adoptoval pár gejov. Aj tu sociálka dvanásťčlennú rodinu žijúcu zo sociálnych dávok vo štvorizbovom byte dlho sledovala, upozorňovala, napriek tomu sa stalo, že deti nemali zabezpečenú lekársku starostlivosť, vynechávali školu a túlali sa neskoro v noci bez dozoru po meste.

Najmenšie dieťa matka nenosila k lekárovi a nedokázala zabezpečiť ani nefajčiarske prostredie. „Ak majú nášmu občanovi odobrať dieťa, má vo veci spolupracovať so sociálnymi službami a nasledovať ich odporúčania. Taktiež mu odporúčame ihneď kontaktovať naše veľvyslanectvo i centrum. Nie však po roku alebo dvoch.

Po takom dlhom čase sú už konania v štádiu ťažko ovplyvniteľnom a slovenské orgány vzniknutú situáciu často už nedokážu zvrátiť. Podchytenie prípadu v ranom štádiu je najdôležitejšie a ľudia z CIPC vedia deti priviezť späť na Slovensko,“ zdôrazňuje šéfka centra na pomoc deťom Andrea Cisárová.

Lenže práve s privezením na Slovensko je v Marianinom prípade problém. Ona sa vrátiť nechce a nechce, aby deti šli k príbuzným doma na Slovensku. Okrem príbuzných je potom riešením už iba umiestnenie detí v slovenskom detskom domove. S tým však majú problém Briti.

„Ak sa matka nechce vrátiť domov, ale chce zostať v Anglicku, musí si nájsť veľmi dobrého advokáta. Len ten vie pomôcť. Svojím spôsobom života musí rodič preukázať, že sa vie o deti postarať. Biologický rodič má vždy prednosť pred náhradnou rodinou. Toto však musí preukázať anglickému súdu."

"Centrum vie za Slovensko do konania zaslať správy z vyšetrovania pomerov, avšak nie robiť advokáta slovenským občanom. Na to nemá oprávnenie,“ dodáva Andrea Cisárová. S otázkami sme oslovili aj mamu detí, ktorá prisľúbila, že sa ozve telefonicky. Nestalo sa tak.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní